OMT wil grotere rol voor zelftesten en flexibiliteit van GGD
DEN HAAG (ANP) - Zelftesten moeten de komende tijd een nog grotere rol krijgen, zeker als het gaat om het opsporen van het coronavirus bij gezonde mensen, vindt het Outbreak Management Team (OMT). Tegelijkertijd noemt het team van deskundigen het belangrijk om de opgebouwde teststructuur van de GGD’en "niet te snel af te bouwen". Het OMT zou graag zien dat die capaciteit "snel en flexibel" uit te breiden is als de omstandigheden erom vragen.
In een bijlage bij het jongste advies kijkt het OMT naar de toekomst van het testbeleid. Zodra vaststaat dat de piek van het aantal besmettingen met de omikronvariant achter de rug is, kunnen zelftesten een grotere rol gaan spelen. Uit de weekcijfers van het RIVM die dinsdag verschenen, blijkt dat die daling inmiddels is ingezet.
Kwetsbare mensen en mensen die met kwetsbaren in aanraking komen, moeten in de volgende fase nog steeds bij de GGD terechtkunnen voor een PCR-test. Die testen zijn betrouwbaarder dan de antigeentesten die mensen zelf thuis kunnen doen.
Mogelijkheid testen
Ook voor het opheffen van quarantaine of het verkrijgen van een coronabewijs moet een GGD-test voorlopig mogelijk blijven, vinden de deskundigen. Dat laatste lijkt vooral van belang voor mensen die niet zijn gevaccineerd tegen het coronavirus, of die geen boosterprik hebben gehaald. Wie alle vaccins heeft gekregen, beschikt immers al over een geldige qr-code. Daar kan bijvoorbeeld in andere landen om worden gevraagd.
Mensen die milde klachten hebben, hoeven wat het OMT betreft straks alleen nog een zelftest te doen. Bevestiging van een positieve testuitslag bij de GGD is dan niet meer nodig.
Voorbereidingen
Het OMT raadt aan om nu te beginnen met voorbereidingen voor een ander testbeleid. "De belangrijkste voorwaarden om daarop over te kunnen gaan zijn het voor iedereen gratis beschikbaar komen van zelftesten en duidelijke communicatie over het handelingsperspectief na een positieve zelftest", schrijft het team.
Het pleidooi voor gratis zelftesten stond ook al in eerdere OMT-adviezen. Het kabinet meent tot nog toe echter dat dit geen "publieke voorziening" is. Gratis zelftesten worden wel via gemeenten uitgedeeld aan mensen met de laagste inkomens. Ook basisschoolkinderen vanaf groep 6 krijgen al langere tijd gratis testen mee. Het ministerie van Onderwijs liet begin deze maand weten dat scholen ook de mogelijkheid krijgen om testen aan jongere kinderen te verstrekken. Bijvoorbeeld als ouders die zelf niet kunnen betalen, of als een grote uitbraak gaande is op een school.
Meer uit Gezond
AMSTERDAM (ANP) - In Nederland hebben vorig jaar 444 mensen te horen gekregen dat ze hiv hebben opgelopen. Dat is het virus dat aids kan veroorzaken. Het aantal nieuwe diagnoses daalde jarenlang, bijna twintig jaar geleden waren er zo'n 1200 nieuwe gevallen, maar die afname is in de afgelopen jaren tot stilstand gekomen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet moet meer aandacht besteden aan gezond leven. Dat willen bijna veertig organisaties. Ze roepen op om gezond eten en drinken beter beschikbaar en betaalbaarder te maken, en om meer te doen tegen reclame die op kinderen is gericht. Dat doen ze in een collectieve boodschap aan informateur Sybrand Buma.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe geneesmiddelen, onder meer tegen een bepaald type borstkanker, worden voorlopig nog niet vergoed vanuit het basispakket van de zorgverzekering. Demissionair zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) heeft besloten de medicijnen nog in de zogeheten sluis te houden, omdat ze volgens het ministerie te duur zijn, meldt hij aan de Tweede Kamer. Er is volgens hem intensief maar vergeefs met de leveranciers onderhandeld over "een maatschappelijk aanvaardbare prijs".
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Bijna de helft van de mensen met een longziekte ervaart weleens stigmatisering door hun aandoening. Dit melden onderzoeksinstituut Nivel en het Longfonds na een eerste verkenning uitgevoerd binnen de Longmonitor 2025. Met name schaamte voor symptomen, fysieke beperkingen, hoesten en voor het gebruiken van de inhalator in het bijzijn van anderen komt naar voren. Ook het zich buitengesloten voelen, het gevoel dat anderen hen vermijden, of dat anderen zich niet op hun gemak lijken te voelen bij hen, speelt een rol.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).
2 weken geledenDEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.
3 weken geleden