Omstreden standbeeld weg bij Olympisch Stadion
AMSTERDAM (ANP) - Het bronzen standbeeld bij het Olympisch Stadion in Amsterdam dat werd gemaakt voor de Olympische Spelen in 1928 is maandag weggehaald en verhuisd naar een plek in het stadion. Ellen van Haaren, mededirecteur van het Olympisch Stadion, bevestigt berichtgeving van AT5 hierover. Het beeld is maandagmiddag verplaatst, op de Internationale dag tegen Racisme en Discriminatie, aldus Van Haaren.
Het bronzen beeld is omstreden omdat het een zogenoemde Olympische groet uitbeeldt die in verband wordt gebracht met de Hitlergroet. Eerder dit jaar werd het nog beklad met leuzen als 'fuck nazi's'. Nadat onderzoek aantoonde dat de groet in verband wordt gebracht met fascisme en de Hitlergroet besloot het stadion in 2020 dat het beeld een minder prominente plek moest krijgen. "We willen als Olympisch Stadion niet een dergelijk besmet beeld bij onze hoofdingang", zei Van Haaren eerder. Zij gaf toen ook aan aan dat het beeld wat haar betreft uiteindelijk een plaatsje krijgt in de "foute beeldentuin" die er in Nederland zou moeten komen met meer omstreden beelden zoals dat van Jan Pieterszoon Coen. "Schoolkinderen kunnen daar dan een keer naartoe om het echte verhaal te horen."
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - 2026 is een bijzonder zonnig jaar. De zon heeft in de eerste negen maanden 1825 uur geschenen. Volgens Weeronline is dat meer dan gemiddeld in een heel jaar. Normaal gesproken worden in een jaar tijd gemiddeld 1824 zonuren geteld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de extreme droogte van deze zomer heeft de provincie Zuid-Holland in de begroting 7,5 miljoen euro gereserveerd voor de aanpak van deze problematiek. "We voelen de urgentie om hierin te investeren, om weerbaar te zijn bij weersextremen", aldus gedeputeerde Robert Tieman (financiën, BBB). De provincie wil met dit geld maatregelen nemen die "de gevolgen van toekomstige perioden van droogte beperken".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Automobilisten en motorrijders uit Zuid-Holland moeten volgend jaar opnieuw een paar euro meer aan wegenbelasting betalen. Voor een compacte stadsauto stijgt het bedrag op jaarbasis met iets meer dan 2 euro, voor een middenklasser met ruim 6 euro en wie een SUV heeft, betaalt bijna 11 euro meer. Zuid-Holland verwacht in 2027 zo'n 510 miljoen euro binnen te krijgen via de opcenten, het deel van de motorrijtuigenbelasting dat naar de provincie gaat.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Ook de patiënten van ziekenhuis Amphia in Breda kunnen weer inloggen in de portalen waar ze een afspraak kunnen inplannen. Die waren afgelopen weekeinde afgesloten "vanwege een dreiging op de ICT-systemen van buiten", maar volgens het Brabantse ziekenhuis was er "geen sprake van een hack".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis heeft in augustus bijna 6500 chatgesprekken gevoerd. Dat is een ruime verdubbeling ten opzichte van een maand eerder, toen de chat nog niet dag en nacht beschikbaar was voor mensen die hulp of advies zochten over huiselijk geweld en kindermishandeling. Inmiddels vinden meer gesprekken buiten kantoortijd dan daarbinnen plaats, meldt de organisatie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn opnieuw meer mensen overleden door een valongeluk, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 was dit voor iets meer dan 7800 mensen de doodsoorzaak, een jaar eerder ging het nog om ruim 7300 mensen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Een 24-jarige man uit Amsterdam is deze maand aangehouden in een onderzoek naar de hackersgroep ShinyHunters. Dat meldt de politie op X, zonder verdere details te delen. "Morgen komen wij met meer info", staat in het bericht.
6 uur geleden