Omstreden Santos weggestemd uit Huis van Afgevaardigden VS
WASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Republikein George Santos is weggestemd door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij is pas de zesde parlementariër die uit het Huis wordt gezet in de geschiedenis van de Verenigde Staten.
Santos was al vrijwel direct na zijn verkiezing vorig jaar onder druk komen te staan door een reeks schandalen. Hij bleek te hebben gelogen over een groot deel van zijn cv. Later werd hij gearresteerd voor aanklachten over fraude en sjoemelen met campagnegeld. Hij zou onder meer zijn donateurs hebben opgelicht door geld van hun creditcards af te schrijven zonder toestemming te vragen. Santos heeft alle beschuldigingen altijd ontkend.
De 35-jarige afgevaardigde uit New York zegt tegen CNN dat het Huis met zijn verwijdering "een gevaarlijk precedent" heeft geschapen. "Naar de hel met deze plek", zei hij na maanden ruzie te hebben gemaakt met zowel Democraten als Republikeinen. Deze maand kwam ook een rapport van de ethische commissie waarin stond dat er "substantieel bewijs" was dat Santos de wet had overtreden.
Rapport
Een maand geleden stemde het Huis ook al voor verwijdering van Santos. Toen was er nog geen benodigde tweederdemeerderheid. Nu was die er wel doordat 105 van zijn Republikeinse partijgenoten tegen Santos stemden. Waarschijnlijk heeft het uitkomen van het rapport voor veel Republikeinen de doorslag gegeven.
Nu Santos' zetel vrijkomt moet de gouverneur van New York verkiezingen uitschrijven om binnen negentig dagen een vervanger te kiezen. De Republikeinen hebben een nipte meerderheid in het Huis, maar kunnen zich het verlies van Santos nog wel permitteren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
9 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
9 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
9 uur geleden