Omstreden Santos weggestemd uit Huis van Afgevaardigden VS
WASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Republikein George Santos is weggestemd door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij is pas de zesde parlementariër die uit het Huis wordt gezet in de geschiedenis van de Verenigde Staten.
Santos was al vrijwel direct na zijn verkiezing vorig jaar onder druk komen te staan door een reeks schandalen. Hij bleek te hebben gelogen over een groot deel van zijn cv. Later werd hij gearresteerd voor aanklachten over fraude en sjoemelen met campagnegeld. Hij zou onder meer zijn donateurs hebben opgelicht door geld van hun creditcards af te schrijven zonder toestemming te vragen. Santos heeft alle beschuldigingen altijd ontkend.
De 35-jarige afgevaardigde uit New York zegt tegen CNN dat het Huis met zijn verwijdering "een gevaarlijk precedent" heeft geschapen. "Naar de hel met deze plek", zei hij na maanden ruzie te hebben gemaakt met zowel Democraten als Republikeinen. Deze maand kwam ook een rapport van de ethische commissie waarin stond dat er "substantieel bewijs" was dat Santos de wet had overtreden.
Rapport
Een maand geleden stemde het Huis ook al voor verwijdering van Santos. Toen was er nog geen benodigde tweederdemeerderheid. Nu was die er wel doordat 105 van zijn Republikeinse partijgenoten tegen Santos stemden. Waarschijnlijk heeft het uitkomen van het rapport voor veel Republikeinen de doorslag gegeven.
Nu Santos' zetel vrijkomt moet de gouverneur van New York verkiezingen uitschrijven om binnen negentig dagen een vervanger te kiezen. De Republikeinen hebben een nipte meerderheid in het Huis, maar kunnen zich het verlies van Santos nog wel permitteren.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
32 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Iran alleen een deal sluiten als het land zich onvoorwaardelijk overgeeft. Dat schrijft Trump in een bericht op Truth Social, waarin hij het land ook een "geweldige toekomst" in het vooruitzicht stelt.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney beloofde vrijdag de defensiesamenwerking en economische veiligheid met Tokio te versterken. Dat deed hij tijdens het Japanse deel van zijn rondreis door meerdere landen, die erop gericht is de afhankelijkheid van de Verenigde Staten te verminderen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De ondergrondse bunker van de voormalige Iraanse opperste leider ayatollah Ali Khamenei is vrijdagochtend door de Israëlische luchtmacht vernietigd, meldt het leger volgens The Times of Israel.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie schort het visumvrij reizen op voor Georgische diplomaten. Als zij naar het Schengengebied willen, moeten ze daarvoor een visum aanvragen. De maatregel is een reactie op de aanhoudende schendingen van de democratie en fundamentele rechten door het Georgische regime, verklaart het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
3 uur geleden