Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omstreden onderzoek Russische invloed in Polen uitgesteld

Omstreden onderzoek Russische invloed in Polen uitgesteld

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen zal voorlopig geen commissie instellen om de Russische invloed in het land te onderzoeken, zei parlementariër Marek Ast van regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) vrijdag. De commissie komt er in ieder geval niet voor de verkiezingen in oktober. Volgens critici zou het onderzoek vooral een heksenjacht worden op de oppositie.

De nationalistische PiS zegt dat het de commissie wil oprichten om ongewenste Russische invloeden te onderzoeken, maar volgens de oppositie zoekt de partij een manier om politieke tegenstanders uit te schakelen. Zo zou de belangrijkste oppositieleider Donald Tusk, oud-premier en voormalig voorzitter van de Europese Raad, van het politieke toneel moeten verdwijnen. Volgens de regering is Polen onder Tusk te afhankelijk geworden van Russische olie en gas.

De wet om de commissie op te richten kon rekenen op felle kritiek van onder meer de Europese Commissie, omdat hierdoor personen zonder rechterlijke toetsing uitgesloten kunnen worden van overheidsfuncties. Na kritiek werd een afgezwakte versie van de wet aangenomen. Volgens Ast heeft de vorming van de commissie hierdoor vertraging opgelopen, waardoor het niet mogelijk is dit voor de verkiezingen rond te krijgen.

Antiregeringsprotest

In juni namen honderdduizenden mensen deel aan een antiregeringsprotest in de hoofdstad Warschau. Volgens waarnemers werden aanhangers van oppositie uit woede over de omstreden wet gemotiveerd om de straat op te gaan.

Nu de oprichting van de commissie voorlopig van de baan lijkt te zijn, is de kritiek van de oppositie verschoven naar een referendum dat de regering heeft besloten te houden op de verkiezingsdag. Hierin kan de Poolse bevolking zich uitspreken over een aantal gevoelige thema's, waaronder Europese asielafspraken. Volgens de oppositie is het een truc van de regeringspartij om haar achterban te mobiliseren en tegenstanders te demoniseren.

Meer uit Buitenland

Netanyahu: Israël valt Beiroet aan als Hezbollah geweld voortzet

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.

4 uur geleden
EU eens over terugkeerregeling, waaronder 'terugkeerhubs'

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.

5 uur geleden
Trump: gebeld met Israël en Hezbollah, aanvallen gaan stoppen

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.

7 uur geleden
Iraanse garde dreigt met 'nieuwe fronten' vanwege strijd Libanon

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.

8 uur geleden
Trump: Iran informeerde ons niet over stilleggen overleg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."

8 uur geleden
Merz wil met Europese leiders betere band met Trump opbouwen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.

9 uur geleden
Kenianen demonstreren tegen Amerikaans ebolacentrum

NAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.

9 uur geleden