Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omstreden onderzoek Russische invloed in Polen uitgesteld

Omstreden onderzoek Russische invloed in Polen uitgesteld

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen zal voorlopig geen commissie instellen om de Russische invloed in het land te onderzoeken, zei parlementariër Marek Ast van regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) vrijdag. De commissie komt er in ieder geval niet voor de verkiezingen in oktober. Volgens critici zou het onderzoek vooral een heksenjacht worden op de oppositie.

De nationalistische PiS zegt dat het de commissie wil oprichten om ongewenste Russische invloeden te onderzoeken, maar volgens de oppositie zoekt de partij een manier om politieke tegenstanders uit te schakelen. Zo zou de belangrijkste oppositieleider Donald Tusk, oud-premier en voormalig voorzitter van de Europese Raad, van het politieke toneel moeten verdwijnen. Volgens de regering is Polen onder Tusk te afhankelijk geworden van Russische olie en gas.

De wet om de commissie op te richten kon rekenen op felle kritiek van onder meer de Europese Commissie, omdat hierdoor personen zonder rechterlijke toetsing uitgesloten kunnen worden van overheidsfuncties. Na kritiek werd een afgezwakte versie van de wet aangenomen. Volgens Ast heeft de vorming van de commissie hierdoor vertraging opgelopen, waardoor het niet mogelijk is dit voor de verkiezingen rond te krijgen.

Antiregeringsprotest

In juni namen honderdduizenden mensen deel aan een antiregeringsprotest in de hoofdstad Warschau. Volgens waarnemers werden aanhangers van oppositie uit woede over de omstreden wet gemotiveerd om de straat op te gaan.

Nu de oprichting van de commissie voorlopig van de baan lijkt te zijn, is de kritiek van de oppositie verschoven naar een referendum dat de regering heeft besloten te houden op de verkiezingsdag. Hierin kan de Poolse bevolking zich uitspreken over een aantal gevoelige thema's, waaronder Europese asielafspraken. Volgens de oppositie is het een truc van de regeringspartij om haar achterban te mobiliseren en tegenstanders te demoniseren.

Meer uit Buitenland

Doden door tyfoon Kalmaegi in Vietnam

HANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.

1 uur geleden
Meerdere doden bij Amerikaanse aanval op boot in Caribisch gebied

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.

2 uur geleden
Trump: snel een internationale stabiliseringsmacht naar Gaza

WASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.

3 uur geleden
Dodental vliegtuigcrash Louisville, VS loopt opnieuw op

LOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.

5 uur geleden
Oekraïne positief over gesprekken over Tomahawks met VS

WASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.

6 uur geleden
Rechter bepaalt dat regering VS voedselhulp moet hervatten

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.

7 uur geleden
Rechters geven Trump gelijk in zijn strijd tegen transgenders

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering mag aanvragers van een Amerikaans paspoort verbieden om op het document het geslacht aan te geven dat overeenkomt met hun genderidentiteit. Het Hooggerechtshof in Washington heeft president Trump gelijk gegeven in zijn strijd tegen de rechten van transgender Amerikanen.

9 uur geleden