Omstreden kandidaat-minister van Trump trekt zich terug
WASHINGTON (ANP) - Matt Gaetz trekt zich terug als kandidaat om minister van Justitie te worden in het volgende kabinet van Donald Trump. Hij zegt op X dat de ophef over zijn benoeming een te grote afleiding was tijdens de machtsoverdracht.
Trump had zijn partijgenoot Gaetz eerder deze maand naar voren geschoven voor de belangrijke ministerspost. Dat leidde binnen zijn eigen partij tot verbaasde en geschokte reacties.
Gaetz gold ook binnen de Republikeinse partij als een omstreden figuur. Zo deed het Huis van Afgevaardigden onderzoek naar beschuldigingen van onder meer seksueel wangedrag en drugsgebruik door de politicus, die zijn zetel in het Huis inmiddels heeft opgegeven.
Waardering
Over wat er met de resultaten van dat onderzoek moest gebeuren, ontstond vervolgens politiek getouwtrek. Gaetz zegt op X dat "er geen tijd verspild kan worden aan onnodig lang gesteggel in Washington" en dat hij zich daarom terugtrekt.
Trump sprak in een reactie waardering uit voor dat besluit. "Hij deed het erg goed, maar wilde geen afleiding vormen voor de regering", reageerde hij op zijn platform Truth Social. "Matt wacht een geweldige toekomst. Ik kijk uit naar alle geweldige dingen die hij gaat doen."
Musk
De Senaat had de benoeming van Gaetz tot minister nog moeten goedkeuren. Het was onduidelijk hoe kansrijk zijn kandidatuur daar was. Gaetz zegt in zijn bericht dat hij een dag eerder "uitstekende bijeenkomsten" met senatoren heeft gehad en ook veel steun zou hebben genoten.
Nieuwssite Politico schreef deze week juist dat tal van Republikeinse politici Trump en zijn team hadden gewaarschuwd voor Gaetz. Er zou weinig kans zijn dat zijn benoeming tot minister door de Senaat zou komen. Senatoren vreesden tijdens dat proces politieke schade op te lopen.
Elon Musk, een belangrijke bondgenoot van Trump, steunde Gaetz wel. Hij noemde hem de "Judge Dredd" die het land nodig heeft om een "corrupt systeem" aan te pakken en machtige figuren op te sluiten. "Gaetz wordt onze Hamer van Rechtvaardigheid."
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
6 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
8 uur geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
8 uur geleden