Omstreden kandidaat-minister van Trump trekt zich terug
WASHINGTON (ANP) - Matt Gaetz trekt zich terug als kandidaat om minister van Justitie te worden in het volgende kabinet van Donald Trump. Hij zegt op X dat de ophef over zijn benoeming een te grote afleiding was tijdens de machtsoverdracht.
Trump had zijn partijgenoot Gaetz eerder deze maand naar voren geschoven voor de belangrijke ministerspost. Dat leidde binnen zijn eigen partij tot verbaasde en geschokte reacties.
Gaetz gold ook binnen de Republikeinse partij als een omstreden figuur. Zo deed het Huis van Afgevaardigden onderzoek naar beschuldigingen van onder meer seksueel wangedrag en drugsgebruik door de politicus, die zijn zetel in het Huis inmiddels heeft opgegeven.
Waardering
Over wat er met de resultaten van dat onderzoek moest gebeuren, ontstond vervolgens politiek getouwtrek. Gaetz zegt op X dat "er geen tijd verspild kan worden aan onnodig lang gesteggel in Washington" en dat hij zich daarom terugtrekt.
Trump sprak in een reactie waardering uit voor dat besluit. "Hij deed het erg goed, maar wilde geen afleiding vormen voor de regering", reageerde hij op zijn platform Truth Social. "Matt wacht een geweldige toekomst. Ik kijk uit naar alle geweldige dingen die hij gaat doen."
Musk
De Senaat had de benoeming van Gaetz tot minister nog moeten goedkeuren. Het was onduidelijk hoe kansrijk zijn kandidatuur daar was. Gaetz zegt in zijn bericht dat hij een dag eerder "uitstekende bijeenkomsten" met senatoren heeft gehad en ook veel steun zou hebben genoten.
Nieuwssite Politico schreef deze week juist dat tal van Republikeinse politici Trump en zijn team hadden gewaarschuwd voor Gaetz. Er zou weinig kans zijn dat zijn benoeming tot minister door de Senaat zou komen. Senatoren vreesden tijdens dat proces politieke schade op te lopen.
Elon Musk, een belangrijke bondgenoot van Trump, steunde Gaetz wel. Hij noemde hem de "Judge Dredd" die het land nodig heeft om een "corrupt systeem" aan te pakken en machtige figuren op te sluiten. "Gaetz wordt onze Hamer van Rechtvaardigheid."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
45 minuten geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
1 uur geledenWISMAR (ANP/DPA/AFP) - Een nieuwe poging om de aan de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is volgens Duitse media begonnen. Het dier zit sinds begin deze maand vast bij het eilandje Poel in de Baai van Wismar en was eerder door de Duitse autoriteiten opgegeven.
2 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Het Franse verkrachtingsslachtoffer Gisèle Pelicot heeft in Middelburg de Four Freedoms Award (Freedom from Fear) uitgereikt gekregen. Die ontving de Française, die internationaal bekendheid verwierf door het openbare proces tegen haar verkrachters, van modeontwerper en vrouwenrechtenambassadeur Olcay Gulsen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft benadrukt dat er een staakt-het-vuren moet komen tussen Israël en Hezbollah, voordat de Libanese regering directe onderhandelingen kan houden met Israël. De Amerikaanse president Donald Trump meldde dat de leiders van Libanon en Israël elkaar donderdag zouden spreken, maar Aoun heeft dat niet bevestigd.
2 uur geledenQASMIYEH/TYRUS (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen op een cruciale brug over de rivier de Litani ten noorden van Tyrus is de laatste verbinding tussen de Zuid-Libanese stad en de rest van het land verwoest, meldt staatspersbureau NNA. De brug was eerder doelwit, maar zou nu niet meer kunnen worden gerepareerd.
2 uur geleden