Omstreden Interpol-voorzitter opnieuw beschuldigd van marteling
PARIJS (ANP/AFP) - De voorzitter van de internationale politieorganisatie Interpol, generaal Ahmed Nasser Al Raisi uit de Verenigde Arabische Emiraten, wordt opnieuw beschuldigd van marteling en willekeurige detentie. Franse aanklagers hebben een zaak hierover overgedragen aan een onderzoeksrechter, zo meldt een bron dicht bij het onderzoek.
De beschuldigingen komen volgens de bron van twee Britten die in de Emiraten gevangen werden gehouden. Zij zeggen dat de omstreden Interpol-voorzitter destijds als hoge functionaris binnen het ministerie van Binnenlandse Zaken eindverantwoordelijk was.
De onderzoeksrechter bepaalt of Al Raisi daadwerkelijk wordt vervolgd en of hij in Frankrijk diplomatiek onschendbaar is. Hij kan bij vervolging in Frankrijk worden vastgezet voor verhoor. Het hoofdkantoor van Interpol zit in Lyon, dat hij dit jaar naar verluidt meerdere keren heeft bezocht.
Eerdere meldingen
Al Raisi werd in november verkozen tot de voorzitter van Interpol, een hoofdzakelijk ceremoniële functie. Mensenrechtenorganisaties hadden voor die benoeming hun zorgen geuit vanwege het verleden van Al Raisi. Er waren toen al meldingen van marteling bekend.
In Frankrijk loopt ook een ander onderzoek naar Al Raisi. Dat gaat over het vermeend folteren van een mensenrechtenactivist, eveneens in de periode waarin de Interpol-voorzitter voor de regering in zijn thuisland werkte. Dat onderzoek is minder ver gevorderd dan dat naar de beschuldigingen van de Britten.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
9 minuten geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De productie van defensiemateriaal in Europa blijft achter en moet fors omhoog, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Ook de gezamenlijke inkoop van defensiemateriaal blijft achter. "We moeten de lidstaten echt aansporen tot meer gezamenlijke aankopen en innovatie", zei Kallas voor het begin van de vergadering met de EU-ministers van Defensie. Daar wordt onder meer gesproken over de defensieparaatheid van de EU.
3 uur geleden