Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Omliggende gemeenten: uitzoeken hoe groot schade door Chemours is

Omliggende gemeenten: uitzoeken hoe groot schade door Chemours is

DORDRECHT (ANP) - Een "echte opsteker", zo noemt wethouder Tanja de Jonge van Dordrecht de uitspraak van de rechtbank in de zaak die vier gemeenten tegen Chemours en voorloper DuPont hebben aangespannen. De rechter oordeelde in een tussenvonnis dat het chemische bedrijf uit Dordrecht in ieder geval aansprakelijk is voor de schade die door PFAS-uitstoot ontstond tussen 1 juli 1984 en 1 maart 1998.

Hoe groot die schade in financieel opzicht is, kon De Jonge kort na de uitspraak niet zeggen. "Voor ons ligt de focus op de aansprakelijkheid. Vandaag is uitgesproken dat de schade die er is, bij het bedrijf neergelegd kan worden. Als deze zaak is afgehandeld, gaan we ons bezighouden met vraagstukken over hoe we in kaart kunnen brengen hoe groot de schade is."

De rechtbank in Rotterdam gaat zich nog buigen over de vraag of Chemours ook verantwoordelijk kan worden gehouden voor de schade die tussen 1998 en 2012 is ontstaan. Voor de periode daarna, toen het bedrijf de voor de gezondheid schadelijke stof PFOA had ingewisseld voor GenX, geldt dat volgens de rechter in ieder geval niet. Naar verwachting komt het eindvonnis volgend jaar.

Trots

Bij de wethouders van de gemeenten Dordrecht, Papendrecht, Sliedrecht en Molenlanden overheerste woensdag blijdschap en volgens De Jonge zelfs een gevoel van trots. "Dit is een unieke rechtszaak, van een overheid tegen een groot bedrijf. We zijn trots dat we dit hebben gedaan en dat er nu een belangrijke uitspraak ligt in dit dossier. Chemours heeft nu de verantwoordelijkheid gekregen om op te ruimen wat op de gronden van onze gemeenten terecht is gekomen. Deze uitspraak legt ook een fundament voor de inwoners van onze gemeenten om eveneens de schade te gaan verhalen die zij hebben geleden."

De fabriek van Chemours - voorheen bekend als DuPont - staat sinds 1959 in Dordrecht. Jarenlang stootte de fabriek grote hoeveelheden schadelijke stoffen uit. Volgens de rechter hield het bedrijf zich weliswaar aan de afgegeven vergunningen, maar verzweeg het de risico's van de uitgestoten stoffen toen daar in de jaren 80 steeds meer over bekend werd. Volgens de rechter is daarom sprake van "onrechtmatige" uitstoot.

"Hopelijk helpt deze uitspraak om Chemours verantwoordelijkheid te laten nemen", zei wethouder Arjan Kosten van Papendrecht. "Zodat ze actie ondernemen en de boel opruimen of saneren. Pas dan is Chemours wat ons betreft een 'goede buur"" zo doelde Kosten op iets wat de directie van Chemours vaak zegt.

Meer uit Binnenland

Drie zwaargewonden door brand in woonzorgcentrum Tilburg

TILBURG (ANP) - Door een brand in een woonzorgcentrum in Tilburg zijn drie mensen zwaargewond geraakt. Ze zijn naar het ziekenhuis gebracht, meldt de veiligheidsregio. Wat hun verwondingen zijn, is niet bekendgemaakt.

1 uur geleden
Schademeldingen na beving Zeerijp gestegen tot boven de 750

GRONINGEN (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbeving van vrijdag in het Groningse Zeerijp en omgeving is zaterdagmiddag verder opgelopen. Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) zegt tot 16.00 uur 758 meldingen te hebben ontvangen. Eerder op de dag waren dat er 593, een ruime verdubbeling ten opzichte van de 246 meldingen vrijdag.

2 uur geleden
Ook Nederlandse toeristen in door noodweer getroffen Albufeira

ALBUFEIRA (ANP) - In de door noodweer getroffen Portugese kustplaats Albufeira zijn momenteel ook Nederlanders op vakantie. Via TUI verblijven twee Nederlanders in het resort Eden Villas & Appartments waarvan het dak van het restaurant deels instortte.

4 uur geleden
Eerbetoon aan Dieuwertje Blok na landelijke intocht Sinterklaas

TEXEL (ANP) - Aan het einde van de uitzending van het Sinterklaasjournaal over de landelijke intocht van de goedheiligman op Texel verscheen in beeld een eerbetoon aan oud-presentatrice Dieuwertje Blok. Zij overleed in maart dit jaar aan de gevolgen van kanker.

6 uur geleden
Stoomboot met Sinterklaas en pieten aangekomen op Texel

TEXEL (ANP) - Sinterklaas en zijn pieten zijn zaterdagmiddag aangekomen in de haven van Oudeschild op Texel voor de landelijke intocht. Sinterklaas werd op het Waddeneiland welkom geheten door burgemeester Mark Pol en duizenden bezoekers, onder wie veel kinderen.

7 uur geleden
Aantal schademeldingen beving Zeerijp ruim verdubbeld

GRONINGEN (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbeving van vrijdag in het Groningse Zeerijp en omgeving is opgelopen tot 593. Dat is een ruime verdubbeling ten opzichte van vrijdag, toen de teller op 246 meldingen stond, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) zaterdag.

7 uur geleden
Zoon Sunny Bergman wil aangifte doen na antihomogeweld

VENLO (ANP) - De zoon van Sunny Bergman, die volgens de documentairemaakster begin deze maand op straat in Venlo met zijn band werd aangevallen en mishandeld, wil binnenkort aangifte doen. Dat zegt Bergman zaterdag. Een ander bandlid dat er ook bij betrokken was, heeft volgens haar al aangifte gedaan van belediging. Weer een ander is ook van plan aangifte te gaan doen. De aanvallers zouden met antihomotermen hebben gescholden.

8 uur geleden