Ombudsvrouw kritisch op wetsvoorstel voor onderwijs nieuwkomers
DEN HAAG (ANP) - Door het wetsvoorstel dat onderwijs voor nieuwkomers beter moet regelen, worden de kinderen om wie het gaat ongelijk behandeld. Kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer zegt daarom bezwaar te hebben tegen het voorstel van voormalig onderwijsminister Dennis Wiersma. Hij wilde deze wet bij voorkeur invoeren voordat het nieuwe schooljaar begint.
Het wetsvoorstel gaat volgens Kalverboer in tegen "de kern van het kinderrechtenverdrag". "Ieder kind, ongeacht herkomst of verblijfsduur in Nederland, heeft evenveel recht op toegang tot kwalitatief hoogwaardig en inclusief onderwijs", schrijft Kalverboer aan onderwijsminister Robbert Dijkgraaf, die momenteel de zaken waarneemt.
Gemeenten en scholen zijn volgens het voorstel verplicht om elk jaar afspraken te maken om onderwijs te verzorgen voor nieuwkomers. Als scholen onvoldoende leraren hebben, mogen zij onder voorwaarden ook onbevoegd personeel hiervoor inzetten. Wiersma wees erop dat nu zo'n 2000 jongeren die net in Nederland zijn thuiszitten, terwijl ze eigenlijk naar de middelbare school moeten. Ook zouden de wachtlijsten bij basisscholen oplopen.
Problemen
De Kinderombudsvrouw zegt net als Wiersma bezorgd te zijn om deze kinderen die niet naar school gaan. "Voor hun welzijn en ontwikkeling is het beter dat deze kinderen op korte termijn een alternatief geboden wordt", aldus Kalverboer. Met het wetsvoorstel zouden kinderen wel les krijgen, maar dit is niet van dezelfde kwaliteit en ook niet hetzelfde aantal uren als wat andere kinderen krijgen. Ze erkent dat het beter is dan niets, maar dan moet het wel echt tijdelijk zijn.
Zeker op lange termijn voorziet ze problemen. "Het brengt nieuwkomers nog verder op achterstand en zij zullen nog langer nodig hebben om door te kunnen stromen naar regulier Nederlands onderwijs. Dit kan hun ontwikkeling en hun toekomstperspectief ernstig belemmeren." Ze roept de minister op om het voorstel aan te passen, zodat kinderen slechts een half jaar gebruik mogen maken van de nieuwkomersvoorziening - daarna moeten ze doorstromen naar het reguliere nieuwkomersonderwijs.
Wiersma had de Tweede Kamer verzocht zijn voorstel met spoed te behandelen, in de hoop dat de Eerste Kamer de wet nog voor het zomerreces kon behandelen. Hij waarschuwde dat er anders bij het begin van het nieuwe schooljaar nog steeds niet genoeg onderwijsplekken zijn voor nieuwkomers. Binnenkort debatteert de Tweede Kamer erover. Als er veel bezwaren zijn, wordt de ambitieuze planning al snel niet gehaald.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft nog geen oplossing voor het geval er ook vrijdagavond niet voor alle asielzoekers bij het aanmeldcentrum in Ter Apel plek is. Daarover is momenteel nog niets afgesproken, laat een woordvoerder weten. Pas aan het einde van de dag wordt duidelijk voor hoeveel mensen er eventueel elders opvang geregeld moet worden.
2 minuten geledenTER APEL (ANP) - Een groep asielzoekers is vrijdagochtend weer aangekomen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel nadat zij de nacht hadden doorgebracht in een sporthal in Gieten. Het gaat volgens het Rode Kruis om zo'n honderd mensen.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De noodverordening en het veiligheidsrisicogebied in Loosdrecht worden niet verlengd. Dat meldt de gemeente Wijdemeren. De maatregelen golden nadat relschoppers op 12 mei brand stichtten tijdens een demonstratie tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers.
8 uur geledenTER APEL (ANP) - De asielzoekers die donderdagnacht niet terechtkunnen in het opvangcentrum in het Groningse Ter Apel, worden overgebracht naar het nabijgelegen Gieten. Dat meldt een woordvoerder van het Rode Kruis.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Domplein in Utrecht is donderdagavond rond 18.30 uur gevuld met honderden mensen die een demonstratie voor solidariteit bijwonen. Dat ziet een ANP-verslaggever. De sfeer is gemoedelijk. De demonstratie is een initiatief van De Straat Op, een samenwerkingsverband van verschillende organisaties zoals DeGoedeZaak, Extinction Rebellion (XR) en de Dolle Mina's.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geen van de personen die zich nog op het Nederlandse cruiseschip Hondius bevonden toen het aanmeerde in Rotterdam is besmet met het hantavirus. Ook vertonen zij geen klachten, meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) donderdag in een brief aan de Kamer.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gevangeniscellen dat nodig is, blijft de komende jaren stijgen, schrijft het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) in een prognose. Bijna alle cellen in Nederland zijn al bezet. Er is alleen geen tekort door noodmaatregelen.
14 uur geleden