Ombudsvrouw kritisch op wetsvoorstel voor onderwijs nieuwkomers
DEN HAAG (ANP) - Door het wetsvoorstel dat onderwijs voor nieuwkomers beter moet regelen, worden de kinderen om wie het gaat ongelijk behandeld. Kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer zegt daarom bezwaar te hebben tegen het voorstel van voormalig onderwijsminister Dennis Wiersma. Hij wilde deze wet bij voorkeur invoeren voordat het nieuwe schooljaar begint.
Het wetsvoorstel gaat volgens Kalverboer in tegen "de kern van het kinderrechtenverdrag". "Ieder kind, ongeacht herkomst of verblijfsduur in Nederland, heeft evenveel recht op toegang tot kwalitatief hoogwaardig en inclusief onderwijs", schrijft Kalverboer aan onderwijsminister Robbert Dijkgraaf, die momenteel de zaken waarneemt.
Gemeenten en scholen zijn volgens het voorstel verplicht om elk jaar afspraken te maken om onderwijs te verzorgen voor nieuwkomers. Als scholen onvoldoende leraren hebben, mogen zij onder voorwaarden ook onbevoegd personeel hiervoor inzetten. Wiersma wees erop dat nu zo'n 2000 jongeren die net in Nederland zijn thuiszitten, terwijl ze eigenlijk naar de middelbare school moeten. Ook zouden de wachtlijsten bij basisscholen oplopen.
Problemen
De Kinderombudsvrouw zegt net als Wiersma bezorgd te zijn om deze kinderen die niet naar school gaan. "Voor hun welzijn en ontwikkeling is het beter dat deze kinderen op korte termijn een alternatief geboden wordt", aldus Kalverboer. Met het wetsvoorstel zouden kinderen wel les krijgen, maar dit is niet van dezelfde kwaliteit en ook niet hetzelfde aantal uren als wat andere kinderen krijgen. Ze erkent dat het beter is dan niets, maar dan moet het wel echt tijdelijk zijn.
Zeker op lange termijn voorziet ze problemen. "Het brengt nieuwkomers nog verder op achterstand en zij zullen nog langer nodig hebben om door te kunnen stromen naar regulier Nederlands onderwijs. Dit kan hun ontwikkeling en hun toekomstperspectief ernstig belemmeren." Ze roept de minister op om het voorstel aan te passen, zodat kinderen slechts een half jaar gebruik mogen maken van de nieuwkomersvoorziening - daarna moeten ze doorstromen naar het reguliere nieuwkomersonderwijs.
Wiersma had de Tweede Kamer verzocht zijn voorstel met spoed te behandelen, in de hoop dat de Eerste Kamer de wet nog voor het zomerreces kon behandelen. Hij waarschuwde dat er anders bij het begin van het nieuwe schooljaar nog steeds niet genoeg onderwijsplekken zijn voor nieuwkomers. Binnenkort debatteert de Tweede Kamer erover. Als er veel bezwaren zijn, wordt de ambitieuze planning al snel niet gehaald.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
3 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
9 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
9 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.
10 uur geledenVOLKEL (ANP) - Defensie heeft vrijdagavond opgetreden tegen drones die werden gespot boven vliegbasis Volkel. Vanaf de grond werden wapens ingezet om de drones neer te halen, maar die zijn vertrokken en niet teruggevonden, meldt het ministerie zaterdag.
10 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is zaterdag kort na 11.00 uur dichtgegaan. De baan ging om 08.15 uur open nadat er een ijsvloertje van 5 millimeter was geconstateerd. Het is voor zover bekend de eerste keer deze herfst dat er in Nederland op natuurijs kon worden geschaatst.
10 uur geleden