Ombudsman: politici spraken in campagne weinig over inhoud
HILVERSUM (ANP) - Politici spraken tijdens de verkiezingscampagne op televisie vooral over peilingen en mogelijke coalitievorming. Dat constateert de Ombudsman van de publieke omroepen na een analyse van zes NPO-programma's in verkiezingstijd. In die programma's werd twee keer zoveel gepraat over interne politieke zaken als over inhoudelijke thema's.
"Het zou de campagne van de inhoud worden", zegt de Ombudsman in de inleiding van haar onderzoek, dat ze via haar nieuwsbrief naar buiten bracht. "Want het moest anders in Den Haag, het vertrouwen in de politiek moest terugkomen. De journalistieke programma's wilden dit ook." Het team van de Ombudsman sprak voorafgaand aan de campagne met veel NPO-programma's om te vragen hoe ze de campagne gingen verslaan: "Ze onderstreepten allemaal: we richten ons op de inhoud en minder op de 'poppetjes' of de wedloop."
Voor het onderzoek analyseerde het team van de Ombudsman de manier waarop Nieuwsuur, het NOS Journaal, Khalid & Sophie, Goedemorgen Nederland, Op1 en Ongehoord Nieuws tussen 1 en 21 november aandacht besteedden aan de verkiezingen. Voor deze programma's werd gekozen omdat ze nieuws- en actualiteitenprogramma's zijn die meerdere malen per week te zien zijn. Het team van de Ombudsman turfde waarover de politici die te gast waren in de programma's spraken.
Interne politieke zaken
In deze periode waren in de geanalyseerde programma's 204 politici te gast. In 141 gevallen werd gepraat over interne politiek. Slechts in 56 gevallen ging het inhoudelijk over de economie. Zaken als migratie (43 keer), klimaat (40 keer) en zorg (37 keer) werden minder besproken. De Ombudsman merkt op dat "er getalsmatig niet bovenmatig veel aandacht was voor het thema migratie/asiel dan voor een thema als economie". Migratie was het onderwerp waar het kabinet-Rutte IV over viel.
Ook merkt de Ombudsman op dat "naarmate de campagne vorderde in de tijd, bij programma's meer aandacht ging naar interne politieke zaken". Nader onderzoek deed het team van de Ombudsman naar de lijsttrekkers van de vier 'koplopers' in de verkiezingen: VVD, GL/PvdA, NSC en PVV en waarover ze over werden bevraagd tijdens hun interviews. Vragen aan Pieter Omtzigt gingen veel over een mogelijk premierschap, constateert de Ombudsman. Bij de andere drie lijsttrekkers lag de nadruk vooral op vragen over een mogelijke coalitievorming. GL/PvdA-leider Frans Timmermans was de lijsttrekker die het meeste over inhoudelijke thema's sprak.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
6 uur geleden