
Ombudsman en Kinderombudsvrouw: crisisnoodopvang nu mensonwaardig
DEN HAAG (ANP) - De Ombudsman en Kinderombudsman vinden dat de crisisnoodopvang voor vluchtelingen in Nederland op dit moment mensonwaardig is. Dit staat in het onderzoeksrapport "De crisis voorbij" dat dinsdag openbaar is gemaakt. Onlangs publiceerde ook een aantal organisaties waaronder het Rode Kruis een rapport met dezelfde conclusie.
De twee ombudslieden constateren dat de crisisnoodopvang voor asielzoekers momenteel niet wordt gebruikt zoals deze is bedoeld. Margrite Kalverboer en Reinier van Zutphen zien dat op dit moment duizenden asielzoekers maandenlang op deze locaties verblijven, die bedoeld zijn voor kortstondige opvang in noodsituaties en daarom aan lagere kwaliteitseisen mogen voldoen. Van Zutphen: "We moeten af van het woord crisis. In tijdelijke situaties kun je soms schuiven met wat je acceptabel vindt. Maar we zijn de crisis voorbij en dit is onacceptabel."
Kalverboer en Van Zutphen doen in het rapport een aantal aanbevelingen aan gemeenten en veiligheidsregio's, die de crisisnoodopvang in opdracht van de regering organiseren. Zo schrijven ze dat asielzoekers in de crisisnoodopvang betere huisvesting met meer privacy moeten krijgen, net als onderwijs en "zinvolle dagbesteding". Ook moet de overheid volgens de ombudslieden stoppen met het verplaatsen van gezinnen van opvang naar opvang en moet het de belangen van asielkinderen meer voorop zetten. Kinderombudsman Margrite Kalverboer: "Het belang van kinderen doet er te weinig toe, terwijl de impact op hun leven enorm is."
Staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) zei een paar dagen geleden dat de crisisnoodopvang in Nederland inderdaad verbeterd moet worden. Hij reageerde op een rapport van het Nederlandse Rode Kruis, Dokters van de Wereld en expertisecentrum Pharos dat die onder de maat was. Woensdag debatteert de vaste Kamercommissie voor Justitie en Veiligheid over het asielbeleid. Ook de crisisnoodopvang zal dan ter sprake komen.
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - De douane heeft woensdag 108 kilo cocaïne gevonden in een lading bananen bij een fruitbedrijf in Breda. De drugs kwamen uit Ecuador en waren bestemd voor verder transport naar Spanje.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst moet twee systemen die worden gebruikt om de gegevens van burgers te verwerken, op den duur vervangen. Vier andere systemen moeten worden aangepast. Persoonlijke gegevens van mensen zijn niet goed genoeg beschermd, oordeelt de Autoriteit Persoonsgegevens, de privacytoezichthouder.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groot onderzoek naar het werk van Johannes Vermeer heeft een aantal nieuwe inzichten opgeleverd. Zo blijkt dat de oude meester het huis op zijn beroemde schilderij Het Straatje (ca. 1658-1659) in eerste instantie met de deur dicht heeft geschilderd. De vrouw die nu in de deuropening zit, blijkt een gespiegelde kopie van de figuur die hij aanvankelijk in de opening van het steegje links van het huis plaatste.
16 uur geledenARNHEM (ANP) - Bij werkzaamheden aan winkelcentrum Kronenburg in Arnhem is een persoon gewond geraakt toen een deel van het dak instortte. De schade is aanzienlijk, meldt de veiligheidsregio. De gewonde is naar een ziekenhuis overgebracht. Hoe de persoon eraan toe is, is niet bekend.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Spaanse vrachtwagenchauffeur Juan C.S. (48) die in 2022 inreed op een barbecuefeest van de ijsclub in Nieuw-Beijerland is donderdag veroordeeld tot drie jaar en twee maanden cel en een rijverbod van vijf jaar door de rechtbank in Rotterdam. Bij het ongeluk op 27 augustus kwamen zeven mensen om het leven, onder wie een ongeboren kind. Zeven mensen raakten gewond.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Baby's moeten direct na de geboorte een prik met vitamine K krijgen. Dat is de beste manier om te voorkomen dat ze een tekort aan die belangrijke stof krijgen, oordeelt de Gezondheidsraad. Als dat niet mogelijk is, kan de vitamine ook worden gegeven via druppels in de mond.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Studenten op het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) moeten meer lessen krijgen over seksueel grensoverschrijdend gedrag, vindt regeringscommissaris Mariëtte Hamer. Volgens haar kunnen de lessen jongeren beter voorbereiden "op wat zij kunnen meemaken tijdens stages en op de werkvloer".
19 uur geleden