Ombudsman: álle Nederlanders meenemen in warmtetransitie
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten kunnen meer doen om inwoners die moeilijk bereikbaar zijn of extra aandacht nodig hebben, goed te informeren over de warmtetransitie. Want niet voor alle Nederlanders is de verduurzaming van hun woning vanzelfsprekend. Daarom moet de overheid meer doen om álle Nederlanders te helpen de overgang te maken naar aardgasvrij verwarmen en koken, zegt de Nationale ombudsman Reinier van Zutphen.
Voor bijvoorbeeld laaggeletterden kan de informatie over de warmtetransitie vaak te ingewikkeld zijn. "Dat heeft niet alleen te maken met moeilijke woorden en lange zinnen, maar ook met de hoeveelheid informatie", zegt de ombudsman. "Mensen moeten hun weg vinden in een woud aan websites van alle partijen die een rol hebben in de warmtetransitie". Daardoor kunnen mensen volgens de ombudsman afhaken.
Ook voor Nederlanders die moeilijk rond kunnen komen, kan de overgang naar aardgasvrij wonen lastig zijn. De ombudsman adviseert de overheid daarom om aanvragen van subsidies en regelingen voor Nederlanders toegankelijker te maken. Van Zutphen: "Ook kan het Rijk de gemeenten meer duidelijkheid geven over wanneer de warmtetransitie voor burgers betaalbaar is."
'Vroeg signaleren'
Volgens de ombudsman zijn er al gemeenten die bewoners op een laagdrempelige manier informeren en betrekken. "Ik heb voorbeelden gezien van gemeenten die huis-aan-huis langs gaan en inwoners zo (nog) beter leren kennen. Vooral in wijken waar kwetsbare burgers wonen, is dat een kans om sociale problemen vroeg te signaleren en praktische hulp te bieden. Grijp die kans, is mijn advies", aldus Van Zutphen.
In 2050 wil de overheid de uitstoot van CO2 halveren, zo staat het in het Klimaatakkoord. De overheid wil daarom alle woningen aardgasvrij maken.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - Voor verkeer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland wordt in de eerste vier maanden van volgend jaar een toerbeurtsysteem ingevoerd. De oostbuis van de Westerscheldetunnel is dan gesloten voor reparatie en de westbuis blijft open. Het ene uur kan het verkeer van noord naar zuid rijden en het andere uur van zuid naar noord.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een speciale campagne moet toeristen in Amsterdam verleiden een museum te bezoeken. De hele maand maart zijn er posters en banners op sociale media te zien van kunstwerken uit tien musea in de hoofdstad, met de tekst 'Catch me at the museum'.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.
57 minuten geledenHALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).
59 minuten geledenARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
4 uur geleden