Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ombouwen voormalige kantoorpanden levert minder woningen op

Ombouwen voormalige kantoorpanden levert minder woningen op

DEN HAAG (ANP) - Het ombouwen van voormalige kantoren en winkels leverde vorig jaar bijna een tiende minder woningen op. In 2023 werden er op die manier 8800 woningen gecreëerd, 8 procent minder dan een jaar eerder. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO).

Het omvormen van bestaande panden tot woningen is een manier om meer huizen toe te voegen aan de woningvoorraad en wordt geregeld genoemd als een van de oplossingen voor het woningtekort. Het CBS meldt dat de woningen die vorig jaar door transformatie ontstonden, 9 procent van de nieuwe toevoegingen aan de woningvoorraad uitmaakten. Nieuwbouw blijft de voornaamste methode om het aantal woningen in Nederland te verhogen.

Voormalige kantoorpanden leveren de meeste nieuwe woningen op, met vorig jaar 2500 woningen die zo ontstonden. Dit aantal daalt wel: in 2021 ontstonden uit voormalige kantoorpanden nog 4500 woningen. Woningen in voormalige winkelpanden zijn daarentegen in opkomst. Vorig jaar resulteerde dit in 2200 woningen, een toename van 37 procent vergeleken met een jaar eerder. Ook industriepanden of onderwijsgebouwen worden omgebouwd tot woningen, zij het minder vaak.

Amsterdam

In een derde van de gevallen werd (bijna) het hele pand omgebouwd tot woningen. Bij veel transformaties wordt minder dan de helft van de oppervlakte van het pand verbouwd tot woonruimte.

De meeste woningtransformaties vonden plaats in Noord-Holland, gevolgd door Zuid-Holland en Gelderland. Meer dan de helft van de woningtransformaties in Noord-Holland werden gedaan in Amsterdam.

Volgens een eerste voorlopige schatting van het CBS zijn in de eerste helft van dit jaar 3700 woningen ontstaan uit transformaties.

Meer uit Financieel

Schiphol verwacht geen gestrande slapers meer, bedden weggehaald

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.

4 uur geleden
Maleisië beperkt toegang tot Grok om seksuele beelden

KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.

5 uur geleden
Duitse minister wil meer samenwerking rond zeldzame grondstoffen

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.

6 uur geleden
Egypte sluit duurzame energiedeals ter waarde van 1,8 miljard

CAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.

6 uur geleden
Ook zondag boerenblokkades in België tegen Mercosur-deal

NAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.

7 uur geleden
China wil zich in 2026 richten op verbeteren exportcontroles

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.

8 uur geleden
Schiphol: geen geschrapte vluchten zondag, geen overnachters meer

SCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."

10 uur geleden