Ombouwen voormalige kantoorpanden levert minder woningen op
DEN HAAG (ANP) - Het ombouwen van voormalige kantoren en winkels leverde vorig jaar bijna een tiende minder woningen op. In 2023 werden er op die manier 8800 woningen gecreëerd, 8 procent minder dan een jaar eerder. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO).
Het omvormen van bestaande panden tot woningen is een manier om meer huizen toe te voegen aan de woningvoorraad en wordt geregeld genoemd als een van de oplossingen voor het woningtekort. Het CBS meldt dat de woningen die vorig jaar door transformatie ontstonden, 9 procent van de nieuwe toevoegingen aan de woningvoorraad uitmaakten. Nieuwbouw blijft de voornaamste methode om het aantal woningen in Nederland te verhogen.
Voormalige kantoorpanden leveren de meeste nieuwe woningen op, met vorig jaar 2500 woningen die zo ontstonden. Dit aantal daalt wel: in 2021 ontstonden uit voormalige kantoorpanden nog 4500 woningen. Woningen in voormalige winkelpanden zijn daarentegen in opkomst. Vorig jaar resulteerde dit in 2200 woningen, een toename van 37 procent vergeleken met een jaar eerder. Ook industriepanden of onderwijsgebouwen worden omgebouwd tot woningen, zij het minder vaak.
Amsterdam
In een derde van de gevallen werd (bijna) het hele pand omgebouwd tot woningen. Bij veel transformaties wordt minder dan de helft van de oppervlakte van het pand verbouwd tot woonruimte.
De meeste woningtransformaties vonden plaats in Noord-Holland, gevolgd door Zuid-Holland en Gelderland. Meer dan de helft van de woningtransformaties in Noord-Holland werden gedaan in Amsterdam.
Volgens een eerste voorlopige schatting van het CBS zijn in de eerste helft van dit jaar 3700 woningen ontstaan uit transformaties.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
10 uur geleden