OM ziet daling van moord- en doodslagzaken
DEN HAAG (ANP) - Het aantal moord- en doodslagzaken, inclusief pogingen daartoe, nam vorig jaar met 10 procent af. Dit meldt het Openbaar Ministerie in het jaarverslag over 2023. Het aantal bedreigingen daalde met 9 procent, mishandelingen met 4 procent. Woninginbraken namen af met 7 procent en het aantal gewapende overvallen met 19 procent.
Andere vormen van criminaliteit namen echter toe. Vorig jaar groeide het aantal winkeldiefstallen verder met 12 procent en diefstallen van brommers en fietsen met 5 procent. Zakkenrollerij nam met 20 procent toe.
Ernstige geweldsdelicten onder minderjarige verdachten blijft naar verhouding nog hoog, meldt het OM. Daarbij gaat het om delicten als zware mishandeling, diefstal met geweld, afpersing en ernstige bedreiging. Vorig jaar ging het in zo'n 14 procent van de nieuwe jeugdmisdrijven om een ernstig geweldsincident, terwijl dat in 2019 nog zo'n 11 procent was. Ook het aantal strafzaken met een jongere verdachte van (een poging tot) doodslag noemt het OM naar verhouding hoog liggen. Vorig jaar ging het in 1,5 procent van de nieuwe ingestroomde jeugdmisdrijven om doodslag, waarvan het in 93 procent een poging betrof.
300.000 strafzaken
Het OM nam in 2023 in totaal ruim 300.000 strafzaken (misdrijven en overtredingen) in behandeling, waaronder 177.900 nieuwe misdrijfzaken. Dat is een lichte afname ten opzichte van het jaar ervoor. Het aantal afgehandelde misdrijfzaken nam, net als in 2022 toe, naar 195.000.
Het OM noemt de bestrijding van zware georganiseerde criminaliteit een belangrijke prioriteit. Vorig jaar werden 2426 nieuwe of lopende strafrechtelijke onderzoeken naar criminele samenwerkingsverbanden uitgevoerd.
Explosievenproblematiek
De effecten van zware criminaliteit zijn vaak lokaal zichtbaar, schrijft het OM. "Ook de explosievenproblematiek laat dit goed zien; de criminaliteit komt letterlijk aan de voordeur, met alle gevolgen en gevoelens van onrust binnen de betreffende wijken van dien."
De politie telde vorig jaar zo'n negenhonderd aanslagen en pogingen daartoe. "De achtergrond van de explosies is veelal gelegen in een conflict in het criminele drugscircuit. Maar er lijkt steeds meer sprake van kopieergedrag." Volgens het OM worden explosieven inmiddels ook geplaatst bij burenruzies, relationele conflicten of om zakelijke redenen. Regelmatig zijn hierbij jonge tot zeer jonge verdachten betrokken.
Meer uit Binnenland
BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
5 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
5 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
8 uur geleden