OM ziet af van vervolging oud-ING-topman Ralph Hamers
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) vervolgt oud-ING-topman Ralph Hamers toch niet voor zijn rol in het eerdere witwasschandaal bij de bank. Justitie is na nader onderzoek tot de conclusie gekomen dat er "onvoldoende wettig en overtuigend bewijs" is voor een strafzaak tegen de topbankier voor strafbare feiten die binnen ING hebben plaatsgevonden.
ING schikte in 2018 voor 775 miljoen euro met het OM om gebrekkige witwascontroles. Het OM besloot toen om toenmalig ING-baas Hamers niet te vervolgen, maar volgens financieel activist Pieter Lakeman was dat onterecht. De activist stapte uiteindelijk naar het gerechtshof, dat eind 2020 oordeelde dat het OM Hamers wel verder moest onderzoeken en vervolgen.
Dat onderzoek duurde vervolgens jaren en er is een groot aantal getuigen gehoord. Daaruit is duidelijk geworden dat Hamers in zijn tijd bij ING bekend was met gebreken in het antiwitwasbeleid. Zo was er een kritisch rapport van de interne accountantsdienst en een alarmerende e-mail van het hoofd juridische zaken van de bank. Vervolgens besloot het bestuur van ING de kwestie uit te diepen. Uit die analyse kwam in 2015 naar voren dat alles toch in orde zou zijn.
Onvoldoende bewijs
"Hoewel achteraf moet worden geconcludeerd dat de destijds door ING intern getroffen maatregelen onvoldoende waren, concludeert het OM dat het onderzoek onvoldoende bewijs heeft opgeleverd dat een persoonlijke strafrechtelijke aansprakelijkheid van Hamers zou rechtvaardigen", staat in een verklaring.
Hamers vindt de beslissing van het OM "logisch en terecht". Het OM moet nog met zijn conclusies naar het hof, maar Hamers stelt er vertrouwen in te hebben dat het hof het standpunt van het OM zal volgen.
ABN AMRO
Lakeman hoopt erop het hof bij de behandeling van de zaak nog te overtuigen van zijn kijk op de zaak, laat hij weten. Volgens hem mogen bestuurders van een bank niet vrijuit gaan als zij feitelijk leiding hebben gegeven aan verboden praktijken.
Ook heeft het OM besloten geen vervolging in te stellen tegen vier voormalige bestuurders van ABN AMRO voor de tekortkomingen in het tegengaan van witwassen bij dat financiële concern. De bank trof in 2021 een schikking van 480 miljoen euro met het OM in die zaak. Ook hier ziet het OM onvoldoende bewijs om de oud-bestuurders, onder wie oud-topmannen Kees van Dijkhuizen en Gerrit Zalm, persoonlijk strafrechtelijk verantwoordelijk te houden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
5 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
8 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
20 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
21 uur geleden