Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: Wilders-proces duurt onevenredig lang

OM: Wilders-proces duurt onevenredig lang

DEN HAAG (ANP) - Het 'minder Marokkanen'-proces van politicus Geert Wilders duurt "onevenredig" lang en er wordt "steeds verder afgedwaald van de kern van de zaak". Dat zei de advocaat-generaal vrijdag tijdens een zitting van het hof Den Haag in de langslepende zaak. Mogelijk is het einde nu in zicht: woensdag beslist het gerechtshof of er nog meer onderzoek nodig is, of dat er een datum voor de uitspraak in het strafproces komt.

Wilders staat terecht voor uitspraken die hij deed in maart 2014. Tijdens een bijeenkomst in maart van dat jaar stelde de politicus zijn publiek drie vragen: of ze meer of minder Europese Unie, Partij van de Arbeid en ten slotte Marokkanen wilden. Het publiek scandeerde steeds harder "Minder! Minder!" als antwoord. Daarmee zette de PVV'er volgens het OM aan tot haat.

De PVV'er is ervan overtuigd dat de beslissing om hem te vervolgen een politieke is. Volgens hem heeft toenmalig justitieminister Ivo Opstelten een stevige vinger in de pap gehad om hem strafrechtelijk aan te pakken en dat is wettelijk niet toegestaan. Zijn advocaten hebben meerdere documenten zoals e-mails ingebracht als bewijs daarvoor. Wilders vindt daarom dat de zaak de prullenbak in moet.

Korte nacht

Het Openbaar Ministerie zei vrijdag - nogmaals - dat er "nooit, nooit, nooit" sprake is geweest van enige vorm van beïnvloeding of bemoeienis vanuit het ministerie. "De verwijten die de verdediging aan het adres van het OM heeft gemaakt zijn zeer kwalijk. Het gaat om ongefundeerde en ernstige verwijten."

Wilders was wederom aanwezig bij de behandeling van zijn zaak. Hij kon af en toe een gaap tijdens het urenlange betoog van het OM niet onderdrukken. Hij vertelde de voorzitter van het hof dat hij een hele korte nacht had gehad, vanwege drukte in de Tweede Kamer.

Laatste woord

Als het hof aanstaande woensdag besluit dat er geen extra onderzoek nodig is en er geen aanvullende vragen zijn, krijgt de politicus de ruimte voor zijn laatste woord. Daarna wordt de zaak gesloten en laat het hof weten wanneer de uitspraak is.

In hoger beroep heeft het OM net als in eerste aanleg een geldboete van 5000 euro geëist. De rechtbank veroordeelde Wilders in 2016 voor groepsbelediging en het aanzetten tot discriminatie, maar legde geen straf op. Zowel het OM als de politicus ging in beroep.

Meer uit Binnenland

Hart voor Den Haag wil processen-verbaal voor XR op A12

DEN HAAG (ANP) - De grootste partij in de gemeenteraad van Den Haag wil dat er direct processen-verbaal worden opgemaakt van de actievoerders van Extinction Rebellion die zaterdag op de A12 stonden. Hart voor Den Haag wil dat de deze week afgesproken "harde lijn tegen snelwegblokkades nu daadwerkelijk wordt toegepast", zodat kan worden vervolgd als dat nodig is, aldus fractievoorzitter Coen Bom.

14 minuten geleden
Twee aanhoudingen bij blokkade A12 Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft twee mensen aangehouden bij de XR-blokkade van de A12 in Den Haag. Dat gebeurde nog voordat de politie de activisten had gesommeerd hun blokkade op te heffen en te vertrekken. Waarvoor de twee zijn aangehouden, is nog niet bekend. Ook een politiewoordvoerder had daar nog geen antwoord op.

51 minuten geleden
Burgemeester Den Haag laat bezette A12 ontruimen

DEN HAAG (ANP) - De burgemeester van Den Haag, Jan van Zanen, heeft "onmiddellijk opdracht gegeven tot ontruiming" van de bezette A12. Dat meldt zijn gemeente kort nadat actievoerders van Extinction Rebellion om 13.00 uur de Utrechtsebaan waren opgelopen. Dat is het begin van de A12 de stad uit.

1 uur geleden
XR blokkeert opnieuw snelweg Utrechtsebaan in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion blokkeert zaterdagmiddag opnieuw de snelweg Utrechtsebaan in Den Haag. Enkele tientallen activisten zijn vanaf de oprit de snelweg A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever.

2 uur geleden
Vrouw zwaargewond na val van balkon in Eindhoven, man vast

EINDHOVEN (ANP) - Een 48-jarige vrouw uit Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 02.00 uur van een balkon gevallen en zwaargewond geraakt, meldt de politie. Dat gebeurde bij de woning van een 44-jarige man aan de Philitelaan. Hij is aangehouden omdat de omstandigheden rond het incident "erg onduidelijk waren", aldus de politie.

3 uur geleden
Nederland ziet rol Aruba en Curaçao bij opbouw na aardbevingen

WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao en Aruba kunnen hopelijk een rol spelen bij de wederopbouw na de zware aardbevingen in Venezuela en Colombia. Dat heeft staatssecretaris Eric van der Burg (Koninkrijksrelaties) vrijdag gezegd tijdens een persconferentie met de Caribische pers.

20 uur geleden
Twee vermiste Nederlanders waren op bedevaart naar Tibet

DEN HAAG (ANP) - Twee van de Nederlanders die worden vermist na de overstromingen in Nepal en China waren op terugtocht van een bedevaart naar Tibet. Dat bevestigt een woordvoerder van de Isha Foundation, de organisatie achter de reis, na berichtgeving van De Telegraaf.

20 uur geleden