OM wil vrijspraak voor moord op crimineel John Mieremet
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdagmiddag voor de rechtbank in Amsterdam zonder inhoudelijke behandeling vrijspraak gevraagd voor Ali N. in de zaak rond de moord op crimineel John Mieremet. Justitie heeft de Alkmaarder (39) jarenlang op de korrel gehad, maar "ondanks stevige verdenkingen" het bewijs niet rondgekregen, aldus de aanklager. De rechtbank vond zichzelf "niet voldoende geïnformeerd" om uitspraak te doen. De zaak wordt daarom later alsnog inhoudelijk behandeld.
Mieremet werd op 2 november 2005 in de Thaise badplaats Pattaya doodgeschoten. De destijds 21-jarige N. was rond de moord enkele dagen in Thailand, naar eigen zeggen voor een seksreisje. Hij heeft betrokkenheid bij de moord altijd ontkend. Mieremet (45) deed zaken in Thailand en werd in zijn kantoortje verrast door een man met een motorhelm, die in het Engels vroeg of hij Johnny was. Wie de schutter was, is nooit vastgesteld.
Het OM verdenkt N. ervan te hebben behoord tot een Alkmaars 'moordcommando' dat liquidaties organiseerde in opdracht van het criminele driemanschap Willem Holleeder, Dino Soerel en Stanley Hillis. De groep is ook lang gelinkt aan de moord op de malafide vastgoedbaas Willem Endstra in 2004. In die zaak sprak het gerechtshof N. en twee medeverdachten een jaar geleden vrij.
Geseponeerd
De overwegingen van het gerechtshof in die zaak zijn belangrijk geweest in de beslissing van het OM vrijspraak voor N. in de zaak-Mieremet te vragen, stelde de officier van justitie dinsdagmiddag.
De recherche heeft "opmerkelijke reisbewegingen, contacten en telefoontjes" van N. geregistreerd, zei hij. "Maar bij elkaar is het te weinig om het oogmerk op moord vast te stellen." Volgens hem had de zaak eigenlijk moeten worden geseponeerd, net als bij vier medeverdachten is gebeurd. "Maar omdat hij al was aangebracht bij de rechtbank, is vrijspraak vragen de enige oplossing."
'Zwaar misdrijf'
In de aanloop naar dinsdag hadden OM en de verdediging van N. daarover al contact gehad. Ook de rechtbank was geïnformeerd. Maar die "worstelde" met de situatie, zei de voorzitter. "We zijn in een moeilijke positie geplaatst. Deze zaak gaat over een zwaar misdrijf en vraagt een weloverwogen oordeel. Dat kunnen we zo niet geven. We gaan deze zaak daarom toch behandelen."
N. reageerde verbolgen. "Ik stoor me hieraan", zei hij. "Eerst zat het OM me dwars, nu de rechtbank. Ik wil verder met mijn leven."
Het is niet bekend wanneer zijn zaak verdergaat.
Meer uit Binnenland
DORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De politie heeft op de website de naam en foto van een verdachte Rotterdammer (47) gedeeld. Deze man, Hugo Ruimwijk, wordt gezocht voor betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Sherwin Peterhof uit Suriname. Vermoedelijk is Ruimwijk naar Suriname gevlucht, maar het kan ook zijn dat hij daar de grens over is gegaan naar Guyana of Frans-Guyana.
5 uur geledenSPIJKENISSE (ANP) - Op het politiebureau in Spijkenisse heeft een gedetineerde een einde gemaakt aan zijn leven. Hulpdiensten hebben tevergeefs geprobeerd de man te reanimeren, meldt de politie op X.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 staat op de zesde plek van warmste jaren sinds het begin van de metingen in 1901. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was dit jaar 11,5 graden, het langjarige gemiddelde is 10,7 graden, meldt Weeronline.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Lang niet alle explosies in de regio Rotterdam hebben te maken met het criminele circuit. Dat zegt de Rotterdamse korpschef Tolga Köklü in een interview met de regionale omroep Rijnmond.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft van alle Nederlanders wil meer kerncentrales. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van een stelling in de Kieskompas-stemhulp. Zo'n 53 procent van de Nederlanders vindt dat er meer kerncentrales gebouwd moeten worden. Iets minder dan een kwart van de bevolking is het hier niet mee eens.
10 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.
19 uur geleden