OM wil vrijspraak voor moord op crimineel John Mieremet
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdagmiddag voor de rechtbank in Amsterdam zonder inhoudelijke behandeling vrijspraak gevraagd voor Ali N. in de zaak rond de moord op crimineel John Mieremet. Justitie heeft de Alkmaarder (39) jarenlang op de korrel gehad, maar "ondanks stevige verdenkingen" het bewijs niet rondgekregen, aldus de aanklager. De rechtbank vond zichzelf "niet voldoende geïnformeerd" om uitspraak te doen. De zaak wordt daarom later alsnog inhoudelijk behandeld.
Mieremet werd op 2 november 2005 in de Thaise badplaats Pattaya doodgeschoten. De destijds 21-jarige N. was rond de moord enkele dagen in Thailand, naar eigen zeggen voor een seksreisje. Hij heeft betrokkenheid bij de moord altijd ontkend. Mieremet (45) deed zaken in Thailand en werd in zijn kantoortje verrast door een man met een motorhelm, die in het Engels vroeg of hij Johnny was. Wie de schutter was, is nooit vastgesteld.
Het OM verdenkt N. ervan te hebben behoord tot een Alkmaars 'moordcommando' dat liquidaties organiseerde in opdracht van het criminele driemanschap Willem Holleeder, Dino Soerel en Stanley Hillis. De groep is ook lang gelinkt aan de moord op de malafide vastgoedbaas Willem Endstra in 2004. In die zaak sprak het gerechtshof N. en twee medeverdachten een jaar geleden vrij.
Geseponeerd
De overwegingen van het gerechtshof in die zaak zijn belangrijk geweest in de beslissing van het OM vrijspraak voor N. in de zaak-Mieremet te vragen, stelde de officier van justitie dinsdagmiddag.
De recherche heeft "opmerkelijke reisbewegingen, contacten en telefoontjes" van N. geregistreerd, zei hij. "Maar bij elkaar is het te weinig om het oogmerk op moord vast te stellen." Volgens hem had de zaak eigenlijk moeten worden geseponeerd, net als bij vier medeverdachten is gebeurd. "Maar omdat hij al was aangebracht bij de rechtbank, is vrijspraak vragen de enige oplossing."
'Zwaar misdrijf'
In de aanloop naar dinsdag hadden OM en de verdediging van N. daarover al contact gehad. Ook de rechtbank was geïnformeerd. Maar die "worstelde" met de situatie, zei de voorzitter. "We zijn in een moeilijke positie geplaatst. Deze zaak gaat over een zwaar misdrijf en vraagt een weloverwogen oordeel. Dat kunnen we zo niet geven. We gaan deze zaak daarom toch behandelen."
N. reageerde verbolgen. "Ik stoor me hieraan", zei hij. "Eerst zat het OM me dwars, nu de rechtbank. Ik wil verder met mijn leven."
Het is niet bekend wanneer zijn zaak verdergaat.
Meer uit Binnenland
HOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
2 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
7 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
8 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
16 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
19 uur geleden