Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM wil dat oud-eigenaar koopjesketen Big Bazar de cel in gaat

OM wil dat oud-eigenaar koopjesketen Big Bazar de cel in gaat

ZWOLLE (ANP) - Heerke Kooistra, de voormalige eigenaar van koopjesketen Big Bazar, moet als het aan justitie ligt een jaar de cel in vanwege onder meer het voeren van een slechte administratie. Dat bevestigde het functioneel parket van het Openbaar Ministerie na berichtgeving door de Leeuwarder Courant.

De ondernemer wordt ervan verdacht dat de administratie bij meerdere van zijn bv's niet voldeed aan de eisen. Vele stukken ontbraken of zouden opzettelijk niet zijn verstrekt aan de fiscus. Tijdens een zitting donderdag bij de rechtbank in Zwolle maakte de officier van justitie de strafeis bekend. Deze komt neer op achttien maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk.

Kooistra kocht Big Bazar in 2021 van Mirage Retail Group, het moederbedrijf van Blokker. De koopjesketen werd in september 2023 failliet verklaard. Big Bazar kampte toen al enige tijd met financiƫle problemen en kreeg steeds meer klachten binnen over onbetaalde rekeningen. De keten deed in de maanden voorafgaand aan het bankroet nog verschillende pogingen om het bedrijf van de ondergang te redden, via verzoeken om een schuldenexpert aan te laten wijzen die orde op zaken zou kunnen stellen. Maar die pogingen liepen op niets uit.

Fouten

Volgens Kooistra's advocaat Priscilla de Haas ging het in de zaak van donderdag niet om de administratie van Big Bazar, maar om Kooistra's eerdere bedrijf North, een groothandel in consumentenartikelen die al in januari 2023 failliet ging. Kooistra is geschrokken van de strafeis, liet ze na afloop van de zitting weten. "En hij heeft in de afgelopen tijd veel over zich heen gekregen, zakelijk en met zijn gezondheid."

De Haas betoogde in de rechtszaal dat de ondernemer best bereid was de fiscus inzage in de digitale boekhouding te geven. Hij zou daarvoor de benodigde inloggegevens hebben verschaft, maar hier zou de Belastingdienst geen genoegen mee hebben genomen. Uiteindelijk is er volgens De Haas door beide partijen niet goed genoeg gecommuniceerd. "It takes two to tango", zo verwoordde ze dat. Naar verwachting volgt de uitspraak over twee weken.

Kooistra is vorig jaar ook door de curatoren van Big Bazar aansprakelijk gesteld. Volgens de curatoren van Big Bazar zou Kooistra fouten hebben gemaakt in de periode voorafgaand aan het bankroet van de keten. Daarom hopen ze nog geld op hem te kunnen verhalen. Die kwestie staat los van de zaak van donderdag, aldus De Haas. "Daar is ook geen sprake van een strafzaak."

Meer uit Financieel

Britse economie krimpt voor tweede maand op rij

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is in mei voor de tweede maand op rij gekrompen. Volgens economen van ING zijn er daardoor groeiende zorgen over de economische vooruitzichten van het Verenigd Koninkrijk. Als andere cijfers volgende week ook slecht zijn, zou dat de druk op de Bank of England vergroten om sneller de rente te verlagen.

36 minuten geleden
China ontkent opdracht voor 'illegale' opslag klantgegevens

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese regering heeft bedrijven niet gevraagd om "illegaal" persoonlijke gegevens van klanten te verzamelen en op te slaan. Dat heeft het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken laten weten, nadat de Ierse datatoezichthouder donderdag had aangekondigd een nieuw onderzoek naar TikTok te starten. Dat onderzoek richt zich op het opslaan van persoonlijke gegevens in China door het Chinese socialemediabedrijf.

46 minuten geleden
AEX-index licht lager na hoge importheffing VS voor Canada

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omlaag, na de winstbeurt een dag eerder. De beurshandel stond opnieuw in het teken van de importheffingen van Donald Trump. De Amerikaanse president kondigde aan vanaf 1 augustus een heffing van 35 procent in te voeren op een deel van de producten uit Canada. Volgens Trump is de maatregel een reactie op Canadese tegenheffingen.

1 uur geleden
TNO en Japans techbedrijf gaan samenwerking aan in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Onderzoeksinstituut TNO gaat samenwerken met het Japanse techbedrijf Dai Nippon Printing (DNP). Ze richten zich op de ontwikkeling van technologie voor snelle gegevensverwerking tegen lager energieverbruik. Door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) is daar grote behoefte aan, aldus TNO. De ontwikkeling vindt plaats op de High Tech Campus in Eindhoven.

2 uur geleden
Bitcoin zet recordjacht voort

NEW YORK (ANP/RTR) - De bitcoin zet zijn recordjacht voort. Vrijdagochtend steeg de waarde van de bekendste digitale munt tot meer dan 118.000 dollar. De koers wordt vooral gedreven door de vraag van institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen, en het cryptovriendelijke beleid van de Amerikaanse regering onder president Donald Trump.

3 uur geleden
Londen Heathrow wil miljarden investeren in verbeteren luchthaven

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Luchthaven Heathrow wil 10 miljard pond (omgerekend 11,6 miljard euro) investeren. Dat geld moet onder meer gaan naar het herinrichten van terminals en het verbeteren van de punctualiteit met behulp van kunstmatige intelligentie. Het Londense vliegveld heeft daarvoor een investeringsplan ingediend bij de Britse luchtvaartautoriteit.

3 uur geleden
Samsung onthult dit jaar trifold-vouwtelefoon

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Samsung Electronics wil later dit jaar beginnen met de verkoop van zijn eerste trifold-vouwtelefoon. Dat is een vouwbare smartphone met drie schermpanelen die samenklappen, waardoor het toestel compacter is dan een standaard smartphone.

3 uur geleden