OM wil dat oud-eigenaar koopjesketen Big Bazar de cel in gaat
ZWOLLE (ANP) - Heerke Kooistra, de voormalige eigenaar van koopjesketen Big Bazar, moet als het aan justitie ligt een jaar de cel in vanwege onder meer het voeren van een slechte administratie. Dat bevestigde het functioneel parket van het Openbaar Ministerie na berichtgeving door de Leeuwarder Courant.
De ondernemer wordt ervan verdacht dat de administratie bij meerdere van zijn bv's niet voldeed aan de eisen. Vele stukken ontbraken of zouden opzettelijk niet zijn verstrekt aan de fiscus. Tijdens een zitting donderdag bij de rechtbank in Zwolle maakte de officier van justitie de strafeis bekend. Deze komt neer op achttien maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk.
Kooistra kocht Big Bazar in 2021 van Mirage Retail Group, het moederbedrijf van Blokker. De koopjesketen werd in september 2023 failliet verklaard. Big Bazar kampte toen al enige tijd met financiële problemen en kreeg steeds meer klachten binnen over onbetaalde rekeningen. De keten deed in de maanden voorafgaand aan het bankroet nog verschillende pogingen om het bedrijf van de ondergang te redden, via verzoeken om een schuldenexpert aan te laten wijzen die orde op zaken zou kunnen stellen. Maar die pogingen liepen op niets uit.
Fouten
Volgens Kooistra's advocaat Priscilla de Haas ging het in de zaak van donderdag niet om de administratie van Big Bazar, maar om Kooistra's eerdere bedrijf North, een groothandel in consumentenartikelen die al in januari 2023 failliet ging. Kooistra is geschrokken van de strafeis, liet ze na afloop van de zitting weten. "En hij heeft in de afgelopen tijd veel over zich heen gekregen, zakelijk en met zijn gezondheid."
De Haas betoogde in de rechtszaal dat de ondernemer best bereid was de fiscus inzage in de digitale boekhouding te geven. Hij zou daarvoor de benodigde inloggegevens hebben verschaft, maar hier zou de Belastingdienst geen genoegen mee hebben genomen. Uiteindelijk is er volgens De Haas door beide partijen niet goed genoeg gecommuniceerd. "It takes two to tango", zo verwoordde ze dat. Naar verwachting volgt de uitspraak over twee weken.
Kooistra is vorig jaar ook door de curatoren van Big Bazar aansprakelijk gesteld. Volgens de curatoren van Big Bazar zou Kooistra fouten hebben gemaakt in de periode voorafgaand aan het bankroet van de keten. Daarom hopen ze nog geld op hem te kunnen verhalen. Die kwestie staat los van de zaak van donderdag, aldus De Haas. "Daar is ook geen sprake van een strafzaak."
Meer uit Financieel
MONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.
16 minuten geledenMILAAN (ANP) - Stefano Gabbana is gestopt als voorzitter van het Italiaanse modehuis Dolce & Gabbana. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van Italiaanse bedrijfsgegevens. De medeoprichter van Dolce & Gabbana trad al in december af, maar dat is nu pas naar buiten gekomen.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse staat heeft zijn belang in ABN AMRO verder afgebouwd naar iets minder dan 25 procent. Dat komt naar voren uit meldingen bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken vertrekt na veertig jaar uit Congo. Het bedrijf verkoopt zijn belang in Bralima, een grote bierbrouwer in het Afrikaanse land. Sinds 1986 was die bierbrouwer voor het grootste deel in handen van Heineken.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/RTR) - Meta haalt advertenties van Instagram en Facebook af die gericht zijn op het werven van nieuwe eisers voor lopende Amerikaanse rechtszaken over socialemediaverslaving. In deze zaken worden Meta en andere concerns ervan beschuldigd hun platforms zo te hebben ontworpen dat ze verslavend zijn voor jonge gebruikers.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Een team van het grote Amerikaanse olieconcern ConocoPhillips doet onderzoek in Venezuela naar mogelijke olieprojecten. Daarmee volgt ConocoPhillips het voorbeeld van branchegenoot ExxonMobil dat twee weken geleden meldde dat er een team naar Venezuela was gestuurd om te kijken naar de mogelijkheden.
2 uur geleden