Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM vraagt beëindiging 53 verouderde zaken om ruimte te scheppen

OM vraagt beëindiging 53 verouderde zaken om ruimte te scheppen

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag doet op 10 oktober uitspraak over het verzoek van het Openbaar Ministerie om 53 verouderde strafzaken te beëindigen. Het Openbaar Ministerie hoopt hiermee ruimte te scheppen voor meer urgente en actuele zaken, en grotere zaken, zei de officier van justitie maandag bij aanvang van de reeks zittingen.

Het is een ongebruikelijke zitting, aldus de officier. "Want op deze zitting gaan wij uw rechtbank vragen om zaken die we zelf hebben aangebracht, alsnog te beëindigen. Dat is ongebruikelijk en in verschillende gevallen ook pijnlijk. Voor al deze zaken geldt dat de politie, het Openbaar Ministerie en de rechtbank hier eerder veel werk in hebben gestoken."

Alle zaken die maandag één voor één "als een trein" langskomen, zijn eerder op zitting geweest. "Het OM heeft daarom geen andere mogelijkheid om de zaak te beëindigen", legde de rechtbankvoorzitter bij aanvang uit.

Dealen in drugs

Alle zaken zijn minimaal vier jaar oud, een aantal zaken is ouder dan zeven jaar. "Lange tijd, te lang, hebben deze zaken stilgelegen", erkende de officier. "Ze kwamen achteraan de rij, omdat andere zaken voorrang kregen: zaken met slachtoffers, zaken van minderjarigen, zaken met gedetineerde verdachten."

De verouderde strafzaken gaan onder meer over het dealen in drugs of het kweken van hennep. De verdachten van hennepteelt of dealers die vijf kilo cocaïne in bezit hadden, zijn in de ogen van het OM-officier "kleine jongens". "Inmiddels hebben we te maken met veel grotere jongens", zei de aanklager, doelend op actuele misdrijven die door het ontsleutelen van cryptoberichten aan het licht zijn gekomen. "Voor deze recente drugszaken wil het OM meer ruimte maken."

Onder de zaken die de rechtbank maandag de hele dag behandelt, bevinden zich ook ontnemingszaken. Daarin wilde het OM crimineel geld afpakken van verdachten die hun celstraf al hebben uitgezeten. In een aantal gevallen is dat niet meer nodig, omdat het OM bijvoorbeeld een financiële overeenkomst heeft gesloten of omdat de rechter in hoger beroep heeft beslist dat de criminele winst aan de slachtoffers moet worden uitgekeerd.

Meer uit Binnenland

OM België wil 13 jaar cel voor Jos Leijdekkers om import cocaïne

DENDERMONDE (ANP/BELGA) - Het Openbaar Ministerie in België heeft dertien jaar celstraf geëist tegen de veroordeelde Nederlandse drugshandelaar 'Bolle' Jos Leijdekkers voor zijn betrokkenheid bij de import van zo'n 11 ton cocaïne via de haven van Antwerpen in oktober 2023. In de rechtbank in Dendermonde stonden dinsdag 22 verdachten terecht.

13 minuten geleden
Schouten gaat abseilen als opkomst Rotterdam hoger is dan in 2022

ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten heeft de inwoners van Rotterdam beloofd dat ze van de Euromast gaat abseilen als het opkomstpercentage bij de gemeenteraadsverkiezingen woensdag hoger is dan in 2022. Schouten, die naar eigen zeggen last heeft van "enorme hoogtevrees", deed de belofte in een videoboodschap op Instagram.

23 minuten geleden
Aantal schademeldingen na aardbeving Drenthe verdubbeld

ROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving in de buurt van Assen afgelopen weekend is opgelopen tot 450. Dat laat een woordvoerder van de Commissie Mijnbouwschade weten. Dat is een verdubbeling ten opzichte van maandag, toen de teller op 226 meldingen stond.

29 minuten geleden
OM eist bij hof 18 jaar cel en tbs voor misbruik oppaskinderen

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep celstraffen van achttien jaar geëist en tbs met dwangverpleging tegen Peter S. (62) en Nancy D. (57) voor het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven.

1 uur geleden
Hulporganisaties breiden hulp aan Libanon uit

DEN HAAG (ANP) - Zes Nederlandse hulporganisaties gaan meer noodhulp aan Libanon geven. Ze krijgen daarvoor 3 miljoen euro van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het geld is onder meer bedoeld om de komende maanden eten en schoon drinkwater te kopen. Door Israëlische aanvallen zijn veel Libanezen op de vlucht geslagen.

3 uur geleden
Onderzoek: partijen gebruiken lobbyteksten in programma's

DEN HAAG (ANP) - Politieke partijen gebruiken in hun verkiezingsprogramma's voor de gemeenteraadsverkiezingen regelmatig letterlijke teksten van lobbyisten, zonder dit te vermelden, zegt de Open State Foundation. De organisatie onderzocht in samenwerking met NOS Bureau Regio ruim duizend verkiezingsprogramma's en zo'n 2300 lobbydocumenten uit 37 gemeenten via een geautomatiseerde tekstanalyse.

6 uur geleden
Politie: twee verdachten op fatbike betrokken bij explosie Zuidas

AMSTERDAM (ANP) - De politie is op zoek naar twee verdachten na de explosie bij een kantoorpand op de Amsterdamse Zuidas in de nacht van zondag op maandag. Een politiewoordvoerder zei maandagavond in programma Opsporing Verzocht dat de twee op een fatbike bij het Atrium-gebouw aankwamen.

14 uur geleden