Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM vraagt beëindiging 53 verouderde zaken om ruimte te scheppen

OM vraagt beëindiging 53 verouderde zaken om ruimte te scheppen

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag doet op 10 oktober uitspraak over het verzoek van het Openbaar Ministerie om 53 verouderde strafzaken te beëindigen. Het Openbaar Ministerie hoopt hiermee ruimte te scheppen voor meer urgente en actuele zaken, en grotere zaken, zei de officier van justitie maandag bij aanvang van de reeks zittingen.

Het is een ongebruikelijke zitting, aldus de officier. "Want op deze zitting gaan wij uw rechtbank vragen om zaken die we zelf hebben aangebracht, alsnog te beëindigen. Dat is ongebruikelijk en in verschillende gevallen ook pijnlijk. Voor al deze zaken geldt dat de politie, het Openbaar Ministerie en de rechtbank hier eerder veel werk in hebben gestoken."

Alle zaken die maandag één voor één "als een trein" langskomen, zijn eerder op zitting geweest. "Het OM heeft daarom geen andere mogelijkheid om de zaak te beëindigen", legde de rechtbankvoorzitter bij aanvang uit.

Dealen in drugs

Alle zaken zijn minimaal vier jaar oud, een aantal zaken is ouder dan zeven jaar. "Lange tijd, te lang, hebben deze zaken stilgelegen", erkende de officier. "Ze kwamen achteraan de rij, omdat andere zaken voorrang kregen: zaken met slachtoffers, zaken van minderjarigen, zaken met gedetineerde verdachten."

De verouderde strafzaken gaan onder meer over het dealen in drugs of het kweken van hennep. De verdachten van hennepteelt of dealers die vijf kilo cocaïne in bezit hadden, zijn in de ogen van het OM-officier "kleine jongens". "Inmiddels hebben we te maken met veel grotere jongens", zei de aanklager, doelend op actuele misdrijven die door het ontsleutelen van cryptoberichten aan het licht zijn gekomen. "Voor deze recente drugszaken wil het OM meer ruimte maken."

Onder de zaken die de rechtbank maandag de hele dag behandelt, bevinden zich ook ontnemingszaken. Daarin wilde het OM crimineel geld afpakken van verdachten die hun celstraf al hebben uitgezeten. In een aantal gevallen is dat niet meer nodig, omdat het OM bijvoorbeeld een financiële overeenkomst heeft gesloten of omdat de rechter in hoger beroep heeft beslist dat de criminele winst aan de slachtoffers moet worden uitgekeerd.

Meer uit Binnenland

Gemeenteraad Berg en Dal wil minder asielzoekers in hotel Ooij

GROESBEEK (ANP) - De gemeenteraad van Berg en Dal gaat akkoord met het verzoek van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om asielzoekers op te vangen in een hotel in Ooij. Wel wil de raad dat er geen 86, maar maximaal 64 asielzoekers worden opgevangen. Op die manier voldoet de gemeente aan de spreidingswet.

35 minuten geleden
Rapport: nachttrein tussen Schiphol en Lelystad niet rendabel

LELYSTAD (ANP) - De proef met een Arriva-nachttrein die op vrijdag- en zaterdagnacht van Schiphol naar Zwolle en terug rijdt is voor het eerste deel van het traject niet rendabel. Dat blijkt uit een rapport dat vervoersbedrijf Arriva heeft gedeeld met de gemeente Lelystad. Lelystad en Almere betalen voor de proef.

40 minuten geleden
Rechter op Aruba veroordeelt agenten voor doodschieten 19-jarige

ORANJESTAD (ANP) - Op Aruba heeft de rechter donderdagmiddag (lokale tijd) twee agenten veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ze schoten in januari 2025 de 19-jarige Ayden Lanoy dood.

43 minuten geleden
Asscher moet kabinet helpen bij afspraak vergroening Tata Steel

DEN HAAG (ANP) - Lodewijk Asscher gaat het kabinet helpen om tot definitieve afspraken te komen met Tata Steel Nederland over vergroening van het staalbedrijf. De voormalige leider van de PvdA wordt ministerieel gezant, schrijft minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.

49 minuten geleden
Twintig aanhoudingen om bezetting gebouw universiteit Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twintig mensen aangehouden voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht (UM). Pro-Palestijnse actievoerders drongen donderdagochtend het pand aan de Oxfordlaan binnen. Rond 17.00 uur zijn zij door de politie uit het gebouw gehaald. Ze worden verdacht van huisvredebreuk en een activist ook van bedreiging.

5 uur geleden
NOS-correspondent Groot Koerkamp mag niet meer in Rusland werken

MOSKOU (ANP) - NOS-correspondent Geert Groot Koerkamp mag in Rusland niet langer zijn werkzaamheden als journalist uitvoeren. Dat heeft de NOS donderdagavond bekendgemaakt. Eerder deze week werd bekend dat een Nederlandse journalist Rusland uit zou worden gezet. Volgens de NOS is de persaccreditatie van Groot Koerkamp ingetrokken, maar mag hij voorlopig wel in Rusland blijven wonen.

5 uur geleden
Nederland wil militaire bijdrage leveren aan openen Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland is bereid om een militaire bijdrage te leveren om de vrije doorvaart in de Straat van Hormuz weer mogelijk te maken na het beëindigen van de vijandelijkheden. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) donderdag tijdens een videovergadering van veertig landen over de situatie in de zeestraat.

6 uur geleden