Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM vraagt beëindiging 53 verouderde zaken om ruimte te scheppen

OM vraagt beëindiging 53 verouderde zaken om ruimte te scheppen

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag doet op 10 oktober uitspraak over het verzoek van het Openbaar Ministerie om 53 verouderde strafzaken te beëindigen. Het Openbaar Ministerie hoopt hiermee ruimte te scheppen voor meer urgente en actuele zaken, en grotere zaken, zei de officier van justitie maandag bij aanvang van de reeks zittingen.

Het is een ongebruikelijke zitting, aldus de officier. "Want op deze zitting gaan wij uw rechtbank vragen om zaken die we zelf hebben aangebracht, alsnog te beëindigen. Dat is ongebruikelijk en in verschillende gevallen ook pijnlijk. Voor al deze zaken geldt dat de politie, het Openbaar Ministerie en de rechtbank hier eerder veel werk in hebben gestoken."

Alle zaken die maandag één voor één "als een trein" langskomen, zijn eerder op zitting geweest. "Het OM heeft daarom geen andere mogelijkheid om de zaak te beëindigen", legde de rechtbankvoorzitter bij aanvang uit.

Dealen in drugs

Alle zaken zijn minimaal vier jaar oud, een aantal zaken is ouder dan zeven jaar. "Lange tijd, te lang, hebben deze zaken stilgelegen", erkende de officier. "Ze kwamen achteraan de rij, omdat andere zaken voorrang kregen: zaken met slachtoffers, zaken van minderjarigen, zaken met gedetineerde verdachten."

De verouderde strafzaken gaan onder meer over het dealen in drugs of het kweken van hennep. De verdachten van hennepteelt of dealers die vijf kilo cocaïne in bezit hadden, zijn in de ogen van het OM-officier "kleine jongens". "Inmiddels hebben we te maken met veel grotere jongens", zei de aanklager, doelend op actuele misdrijven die door het ontsleutelen van cryptoberichten aan het licht zijn gekomen. "Voor deze recente drugszaken wil het OM meer ruimte maken."

Onder de zaken die de rechtbank maandag de hele dag behandelt, bevinden zich ook ontnemingszaken. Daarin wilde het OM crimineel geld afpakken van verdachten die hun celstraf al hebben uitgezeten. In een aantal gevallen is dat niet meer nodig, omdat het OM bijvoorbeeld een financiële overeenkomst heeft gesloten of omdat de rechter in hoger beroep heeft beslist dat de criminele winst aan de slachtoffers moet worden uitgekeerd.

Meer uit Binnenland

Tubbergen betreurt dat inwoners zich niet genoeg gehoord voelden

TUBBERGEN (ANP) - De gemeente Tubbergen betreurt het dat inwoners van het dorp Albergen het gevoel hebben dat er niet naar hen is geluisterd toen ze enkele jaren geleden klaagden over de komst van een asielzoekerscentrum. Burgemeester Anko Postma wil het vertrouwen herstellen, zegt hij naar aanleiding van een oordeel van de Nationale ombudsman.

2 uur geleden
Ombudsman: Tubbergen luisterde niet naar klachten over azc

DEN HAAG (ANP) - Toen inwoners van het Twentse dorp Albergen klaagden over de geplande komst van een opvang voor asielzoekers, is de gemeente Tubbergen daar niet goed mee omgegaan. Dat oordeelt de Nationale ombudsman. Die vindt dat de gemeente de klachten "onbehoorlijk heeft behandeld" en dat er "niet naar inwoners werd geluisterd".

2 uur geleden
Media: Nederlandse toerist gedood bij kroeggevecht in Egypte

HURGHADA (ANP) - Een Nederlandse toerist is in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven gekomen na een vechtpartij in een café in de Egyptische havenstad Hurghada, aan de Rode Zee. Dat melden lokale media, waaronder de nieuwssite Cairo24.

7 uur geleden
Dolle Mina's op kortste dag van het jaar in actie voor veiligheid

ARNHEM (ANP) - Dolle Mina's voeren zondag, op de kortste dag van het jaar, in diverse steden actie voor veiligere straten. Het gaat om meer dan vijftien locaties door het hele land, waarbij de actievoerders tunnels aankleden met vloerkleden, planten, banken, muziek en verlichting.

7 uur geleden
Planbureaus zien toename autogebruik door elektrische auto

DEN HAAG (ANP) - Elektrische auto's leveren weliswaar aanzienlijke voordelen op voor klimaat en luchtkwaliteit, maar zorgen tegelijkertijd voor een toename van het autogebruik. Dat constateren het Centraal Planbureau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) na nieuw onderzoek. Volgens de belangrijke adviseurs van het kabinet neemt vooral in het weekend en bij stedelingen het aantal gereden kilometers flink toe.

7 uur geleden
Nieuwe aanpak voor Koningsdag in Amsterdam, 'beter beheersbaar'

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam blijft er ruimte voor feesten tijdens Koningsdag in de binnenstad, maar een en ander moet "beter beheersbaar worden". Over een nieuwe aanpak schrijft burgemeester Femke Halsema dinsdag in een brief aan de gemeenteraad. Volgens haar is Koningsdag in het centrum van Amsterdam nu uitgegroeid tot een "moeilijk beheersbaar openluchtfestival" waarvan "de risico's te groot" zijn.

12 uur geleden
Franc Weerwind burgemeester Terneuzen, volgt Van Merrienboer op

TERNEUZEN (ANP) - Oud-minister Franc Weerwind (D66) wordt tijdelijk burgemeester van Terneuzen. Hij is op het stadhuis in Terneuzen benoemd door commissaris van de Koning Hugo de Jonge. Weerwind volgt Erik van Merrienboer (PvdA) op. Die maakte eind november zijn aftreden bekend, omdat de wethouders op advies van de gemeenteraad geen vergunning willen verstrekken voor de komst van een asielzoekerscentrum.

13 uur geleden