OM vervolgt acht agenten voor dood van arrestant in Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - Acht agenten worden vervolgd voor hun rol tijdens de arrestatie van een 32-jarige man op vrijdag 9 juni 2023 in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie verdenkt ze op basis van onderzoek door de rijksrecherche van het overtreden van de geweldsinstructie.
Het slachtoffer werd op de 's-Gravenweg in Rotterdam getaserd, zodat hij kon worden geboeid. De politie kreeg die avond een melding dat de man met zijn fiets tegen een auto was gereden en niet voor rede vatbaar was. Het onder controle brengen en houden van deze man heeft lang geduurd en hij raakte onwel. De man overleed niet lang na zijn aanhouding.
Het OM meldt dat het Nederlands Forensisch Instituut na onderzoek concludeert dat het overlijden "zonder meer kan worden verklaard door de manier waarop de verdachte in bedwang is gehouden". Alle acht agenten hebben volgens het OM in wisselende samenstellingen de man, terwijl hij op de grond lag, onder controle gehouden.
Het is nog niet bekend wanneer de agenten voor de rechtbank moeten verschijnen. De zaak wordt behandeld door de zogeheten blauwe kamer, die sinds juli 2022 is ondergebracht bij de rechtbank Midden-Nederland. De rechtbank in Utrecht is daarmee exclusief bevoegd om zaken te behandelen die gaan over geweld dat is gebruikt door opsporingsambtenaren. De wet schrijft voor dat geweld toegepast door de politie wel proportioneel moet zijn. Als dat niet zo is en als iemand gewond raakt of komt te overlijden, kunnen agenten vervolgd worden voor het zich niet houden aan de geweldsinstructie. Hierin staat precies vermeld wanneer en hoe agenten geweld mogen toepassen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.
17 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De oplopende kosten van de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA onderstrepen volgens minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) het belang van de hervormingen die het kabinet wil doorvoeren in de sociale zekerheid. "Maak het simpeler", is zijn boodschap. De D66-bewindsman wil dat "met voorrang" gaan bespreken met vakbonden en werkgevers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zorguitgaven vallen de komende jaren honderden miljoenen lager uit dan eerder werd gedacht, maar daar gaat de premiebetaler per saldo weinig van merken. De zorgpremie daalt weliswaar, maar daar zet het kabinet een belastingverhoging tegenover. De meevaller op de begroting is namelijk nodig om tegenvallers bij met name de sociale zekerheid op te vangen.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
2 uur geleden