OM vervolgt acht agenten voor dood van arrestant in Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - Acht agenten worden vervolgd voor hun rol tijdens de arrestatie van een 32-jarige man op vrijdag 9 juni 2023 in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie verdenkt ze op basis van onderzoek door de rijksrecherche van het overtreden van de geweldsinstructie.
Het slachtoffer werd op de 's-Gravenweg in Rotterdam getaserd, zodat hij kon worden geboeid. De politie kreeg die avond een melding dat de man met zijn fiets tegen een auto was gereden en niet voor rede vatbaar was. Het onder controle brengen en houden van deze man heeft lang geduurd en hij raakte onwel. De man overleed niet lang na zijn aanhouding.
Het OM meldt dat het Nederlands Forensisch Instituut na onderzoek concludeert dat het overlijden "zonder meer kan worden verklaard door de manier waarop de verdachte in bedwang is gehouden". Alle acht agenten hebben volgens het OM in wisselende samenstellingen de man, terwijl hij op de grond lag, onder controle gehouden.
Het is nog niet bekend wanneer de agenten voor de rechtbank moeten verschijnen. De zaak wordt behandeld door de zogeheten blauwe kamer, die sinds juli 2022 is ondergebracht bij de rechtbank Midden-Nederland. De rechtbank in Utrecht is daarmee exclusief bevoegd om zaken te behandelen die gaan over geweld dat is gebruikt door opsporingsambtenaren. De wet schrijft voor dat geweld toegepast door de politie wel proportioneel moet zijn. Als dat niet zo is en als iemand gewond raakt of komt te overlijden, kunnen agenten vervolgd worden voor het zich niet houden aan de geweldsinstructie. Hierin staat precies vermeld wanneer en hoe agenten geweld mogen toepassen.
Meer uit Binnenland
ROCKANJE (ANP) - De grote woningbrand in Rockanje (Zuid-Holland) is onder controle. De brandweer gaf rond 23.40 uur het sein brand meester, meldt de veiligheidsregio. Bij de brand raakte een persoon gewond. Het betrof de bewoner van het huis waar de brand uitbrak. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht voor controle.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".
18 uur geledenALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
1 dag geledenSPRANG-CAPELLE (ANP) - De politie heeft zaterdag in het Brabantse Sprang-Capelle een verdachte aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag of moord. Bij de aanhouding werd een schot gelost, maar niemand raakte gewond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
1 dag geleden