OM vervolgt acht agenten voor dood van arrestant in Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - Acht agenten worden vervolgd voor hun rol tijdens de arrestatie van een 32-jarige man op vrijdag 9 juni 2023 in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie verdenkt ze op basis van onderzoek door de rijksrecherche van het overtreden van de geweldsinstructie.
Het slachtoffer werd op de 's-Gravenweg in Rotterdam getaserd, zodat hij kon worden geboeid. De politie kreeg die avond een melding dat de man met zijn fiets tegen een auto was gereden en niet voor rede vatbaar was. Het onder controle brengen en houden van deze man heeft lang geduurd en hij raakte onwel. De man overleed niet lang na zijn aanhouding.
Het OM meldt dat het Nederlands Forensisch Instituut na onderzoek concludeert dat het overlijden "zonder meer kan worden verklaard door de manier waarop de verdachte in bedwang is gehouden". Alle acht agenten hebben volgens het OM in wisselende samenstellingen de man, terwijl hij op de grond lag, onder controle gehouden.
Het is nog niet bekend wanneer de agenten voor de rechtbank moeten verschijnen. De zaak wordt behandeld door de zogeheten blauwe kamer, die sinds juli 2022 is ondergebracht bij de rechtbank Midden-Nederland. De rechtbank in Utrecht is daarmee exclusief bevoegd om zaken te behandelen die gaan over geweld dat is gebruikt door opsporingsambtenaren. De wet schrijft voor dat geweld toegepast door de politie wel proportioneel moet zijn. Als dat niet zo is en als iemand gewond raakt of komt te overlijden, kunnen agenten vervolgd worden voor het zich niet houden aan de geweldsinstructie. Hierin staat precies vermeld wanneer en hoe agenten geweld mogen toepassen.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Ongehoord Nederland stelt dat er "te weinig rekening gehouden was met de gevoeligheden" rond het fragment van Adolf Hitler in het onlineprogramma Let's Twist Again. Dat stelt algemeen directeur Peter Vlemmix. In het programma werd gezegd dat de Duitse dictator ook weleens gelijk had. De uitspraak werd gedaan in een discussie over zijn strijd tegen het globalisme.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij een blokkade van snelwegen of het spoor zal in de regel strafrechtelijk worden opgetreden. Dat hebben burgemeesters, het Openbaar Ministerie, de korpschef van de politie en justitieminister David van Weel met elkaar afgesproken naar aanleiding van recente acties met trekkers bij boerendemonstraties. Achterin de file door een van die acties gebeurde een dodelijk ongeluk. De afspraak gaat over al het "gevaarzettend gedrag", dus ook langzaam rijden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De droogte in Nederland is door de regen van de afgelopen week iets afgenomen. Daardoor nemen de effecten zoals verzilting op een aantal plaatsen af en kunnen enkele maatregelen geleidelijk worden afgebouwd, staat in de wekelijkse droogtemonitor van Rijkswaterstaat. Het herstel van de waterstand kan wel nog weken tot maanden duren.
3 uur geledenBREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft Klaas Otto, oprichter van motorclub No Surrender, in een ontnemingsprocedure veroordeeld tot het betalen van ruim 1,6 miljoen euro aan de staat. Volgens de rechtbank heeft de 58-jarige Otto dit bedrag niet op legale manier verdiend.
5 uur geledenWEZEP (ANP) - Het is een dag na het ongeluk tussen een touringcar en een bestelbus op de A28 bij Wezep nog te vroeg om iets te zeggen over de toedracht van het ongeval. Het onderzoek daarnaar "kan weken tot maanden duren", meldt de politie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het herzieningsverzoek dat de advocaat van Thijs H. heeft ingediend bij de Hoge Raad moet worden afgewezen. Dat adviseert de advocaat-generaal dinsdag aan de Hoge Raad.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De 24-jarige Solano Z., verdacht van een dodelijke schietpartij in een auto op de A1 ter hoogte van Muiden, zegt dat hij uit zelfverdediging heeft geschoten. Hij zou kort daarvoor in Amsterdam zijn ontvoerd door drie mannen. Tijdens een worsteling in de auto zou Z. drie keer hebben geschoten en de man op de bijrijdersstoel hebben geraakt. Het 37-jarige slachtoffer bezweek later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen.
7 uur geleden