OM vervolgt acht agenten voor dood van arrestant in Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - Acht agenten worden vervolgd voor hun rol tijdens de arrestatie van een 32-jarige man op vrijdag 9 juni 2023 in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie verdenkt ze op basis van onderzoek door de rijksrecherche van het overtreden van de geweldsinstructie.
Het slachtoffer werd op de 's-Gravenweg in Rotterdam getaserd, zodat hij kon worden geboeid. De politie kreeg die avond een melding dat de man met zijn fiets tegen een auto was gereden en niet voor rede vatbaar was. Het onder controle brengen en houden van deze man heeft lang geduurd en hij raakte onwel. De man overleed niet lang na zijn aanhouding.
Het OM meldt dat het Nederlands Forensisch Instituut na onderzoek concludeert dat het overlijden "zonder meer kan worden verklaard door de manier waarop de verdachte in bedwang is gehouden". Alle acht agenten hebben volgens het OM in wisselende samenstellingen de man, terwijl hij op de grond lag, onder controle gehouden.
Het is nog niet bekend wanneer de agenten voor de rechtbank moeten verschijnen. De zaak wordt behandeld door de zogeheten blauwe kamer, die sinds juli 2022 is ondergebracht bij de rechtbank Midden-Nederland. De rechtbank in Utrecht is daarmee exclusief bevoegd om zaken te behandelen die gaan over geweld dat is gebruikt door opsporingsambtenaren. De wet schrijft voor dat geweld toegepast door de politie wel proportioneel moet zijn. Als dat niet zo is en als iemand gewond raakt of komt te overlijden, kunnen agenten vervolgd worden voor het zich niet houden aan de geweldsinstructie. Hierin staat precies vermeld wanneer en hoe agenten geweld mogen toepassen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie neemt te veel risico door aanbestedingsprocedures te omzeilen en inkoopcontracten direct te gunnen. Daarvoor waarschuwt president Pieter Duisenberg van de Algemene Rekenkamer bij het aanbieden van het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek in de Tweede Kamer. Hij vindt ook dat defensieminister Dilan Yeşilgöz (VVD) deze onvolkomenheid niet serieus genoeg neemt.
49 minuten geledenSELLINGEN (ANP) - Het is nog niet bekend waar nieuwe asielzoekers de nacht kunnen doorbrengen als er in de nacht van woensdag op donderdag geen plek voor ze is in de opvang in Ter Apel. Daar is nog geen besluit over genomen, meldt de gemeente Westerwolde, waar Ter Apel in ligt.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Niet iedere nieuwe asielzoeker die zich meldt bij de opvang in het Groningse Ter Apel kan daar een plek krijgen. Het is binnen te druk, en daarom krijgen de meest kwetsbare asielzoekers voorrang. "Om het veilig en leefbaar te houden voor onze medewerkers en bewoners, moeten we noodgedwongen mensen buiten laten staan", zegt bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van opvangorgaan COA.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Twee handhavers van de Nederlandse Spoorwegen hebben woensdag een wapenstok gekregen. Het is de start van een proef, die bedoeld is om te kijken of de medewerkers veiliger kunnen werken dankzij de stok.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
15 uur geleden