Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM vermoedt groter netwerk achter fraude met QR-codes

OM vermoedt groter netwerk achter fraude met QR-codes

HAARLEM (ANP) - Achter de vermeende fraude met QR-codes vanuit de GGD-locatie op Schiphol gaat vermoedelijk "een groter netwerk schuil, waarover niemand iets wil of durft te zeggen". Dat stelde de officier van justitie maandag tijdens de voorbereidende zittingen in de strafzaken tegen drie verdachten die zich met het genereren en afgeven van vervalste QR-codes zouden hebben ingelaten.

In de zaak heeft het Openbaar Ministerie vooralsnog vijf verdachten op de korrel. Zij werkten op de test- en vaccinatielocatie van de GGD op Schiphol en hadden daar toegang tot de computersystemen. Na de eerste aanhoudingen afgelopen november doken berichten op dat sprake was van tienduizenden vervalste QR-codes die tegen betaling in omloop zouden zijn gebracht. Maandag zei het OM dat de precieze omvang van de zaak nog onderwerp van onderzoek is.

Volgens de raadsman van verdachte Nadir L. (23), die via een uitzendbureau bij de GGD werkte, is het ook nog maar de vraag of van de gesuggereerde omvang straks iets overblijft. Volgens hem zijn via het computeraccount van zijn cliënt duizenden QR-codes afgegeven. "Maar het is helemaal niet duidelijk hoeveel daarvan zijn vervalst. Alles is op een grote hoop gegooid." Ook is niet gezegd dat eventuele vervalsingen door zijn cliënt zijn gedaan. L. wil binnenkort een verklaring afleggen.

Bekentenis

Twee van zijn medeverdachten hebben al gedeeltelijk bekend, in elk geval wat betreft hun eigen aandeel. De raadsvrouw van een van hen zei maandag dat haar cliënt "zich schaamt en schoon schip wil maken". Dat ze maar "tot op zekere hoogte" wil verklaren, heeft volgens de advocaat vooral te maken "met zorgen die ze heeft over haar eigen veiligheid".

Alle drie de raadslieden vroegen de rechtbank hun cliënten vrij te laten uit voorarrest. Dat verzoek stuitte op grote weerstand van de aanklager, die de verdachten verweet dat ze op een gemakkelijke manier een financieel slaatje hebben willen slaan "uit de grootste gezondheidscrisis van de afgelopen honderd jaar". Hij rekende het hen bovendien aan dat zij zwijgen "zodra het over mensen gaat die hierachter kunnen zitten" en noemde het gevaar groot dat zij opnieuw de fout ingaan. In het geval van L. vond hij dat deze verdachte eerst maar eens zelf een boekje moet opendoen.

De rechtbank beslist dinsdag over de verzoeken.

Meer uit Binnenland

NVWA dreigt veetransporteurs met boetes om vervoer kalfjes

UTRECHT (ANP) - Toezichthouder NVWA legt vier Ierse veetransporteurs boetes op als zij niet binnen één jaar stoppen met het vervoeren van kalfjes, zonder hen onderweg voldoende voeding te geven. De kalfjes zijn ongeveer drie weken oud als ze worden vervoerd en mogen 8 uur zonder melk, maar zij krijgen in de praktijk veel langer geen voeding, zegt een woordvoerder. "De Ierse veevervoerders overtreden hiermee de Europese regels."

1 uur geleden
Nederland wil Zweeds verkenningsvliegtuig kopen

DEN HAAG (ANP) - Nederland is van plan om een Zweeds verkenningsvliegtuig te kopen. De twee landen hebben een verklaring ondertekend voor de aanschaf van deze Saab GlobalEye, meldt Defensie.

1 uur geleden
ProRail verwacht dit jaar weer meer dan 520 storingen

DEN HAAG (ANP) - ProRail verwacht dit jaar opnieuw over de grens van 520 verstoringen heen te gaan. Dat bevestigt een woordvoerder van de spoorbeheerder na berichtgeving door het AD. In mei kreeg ProRail al een boete van 2,75 miljoen euro van het kabinet omdat die grens vorig jaar ook is overschreden.

1 uur geleden
Lichaam te water geraakte man Amsterdam gevonden

AMSTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Amsterdam is woensdag overleden nadat hij van een plezierjacht viel op het IJ. Na een grote zoekactie met duikers is het lichaam van de man gevonden, bevestigt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland na berichtgeving door Het Parool. De krant meldt dat de politie uitgaat van een noodlottig ongeval.

9 uur geleden
A28-brug weer volledig geopend, herstelwerkzaamheden afgerond

NIJKERK (ANP) - Het verkeer kan beide kanten van de Hardenbergerbrug weer gebruiken, meldt Rijkswaterstaat. Eerder ging de brug waar de A28 overheen loopt al in de richting van Utrecht open, maar nu is ook de richting Zwolle vrijgegeven.

9 uur geleden
Hardenbergerbrug weer open in richting Utrecht

NIJKERK (ANP) - Het verkeer op de A28 kan weer richting Utrecht via de Hardenbergerbrug, meldt Rijkswaterstaat. De wegbeheerder heeft herstelwerkzaamheden aan die kant van de brug afgerond. Het vrijgeven van de rijrichting Zwolle duurt wat langer. "Daar wordt nog hard gewerkt aan het afbouwen van de verkeersmaatregelen", aldus Rijkswaterstaat.

11 uur geleden
Hardenbergerbrug naar verwachting om middernacht weer open

DEN HAAG (ANP) - De Hardenbergerbrug gaat naar verwachting om middernacht weer open, meldt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) op X. De brug waar de snelweg A28 overheen gaat, is sinds maandag dicht vanwege spoedwerkzaamheden. Die zouden tot uiterlijk donderdagavond duren. Maar die werkzaamheden zijn eerder klaar dan verwacht, aldus de minister.

15 uur geleden