Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM vermoedt groter netwerk achter fraude met QR-codes

OM vermoedt groter netwerk achter fraude met QR-codes

HAARLEM (ANP) - Achter de vermeende fraude met QR-codes vanuit de GGD-locatie op Schiphol gaat vermoedelijk "een groter netwerk schuil, waarover niemand iets wil of durft te zeggen". Dat stelde de officier van justitie maandag tijdens de voorbereidende zittingen in de strafzaken tegen drie verdachten die zich met het genereren en afgeven van vervalste QR-codes zouden hebben ingelaten.

In de zaak heeft het Openbaar Ministerie vooralsnog vijf verdachten op de korrel. Zij werkten op de test- en vaccinatielocatie van de GGD op Schiphol en hadden daar toegang tot de computersystemen. Na de eerste aanhoudingen afgelopen november doken berichten op dat sprake was van tienduizenden vervalste QR-codes die tegen betaling in omloop zouden zijn gebracht. Maandag zei het OM dat de precieze omvang van de zaak nog onderwerp van onderzoek is.

Volgens de raadsman van verdachte Nadir L. (23), die via een uitzendbureau bij de GGD werkte, is het ook nog maar de vraag of van de gesuggereerde omvang straks iets overblijft. Volgens hem zijn via het computeraccount van zijn cliënt duizenden QR-codes afgegeven. "Maar het is helemaal niet duidelijk hoeveel daarvan zijn vervalst. Alles is op een grote hoop gegooid." Ook is niet gezegd dat eventuele vervalsingen door zijn cliënt zijn gedaan. L. wil binnenkort een verklaring afleggen.

Bekentenis

Twee van zijn medeverdachten hebben al gedeeltelijk bekend, in elk geval wat betreft hun eigen aandeel. De raadsvrouw van een van hen zei maandag dat haar cliënt "zich schaamt en schoon schip wil maken". Dat ze maar "tot op zekere hoogte" wil verklaren, heeft volgens de advocaat vooral te maken "met zorgen die ze heeft over haar eigen veiligheid".

Alle drie de raadslieden vroegen de rechtbank hun cliënten vrij te laten uit voorarrest. Dat verzoek stuitte op grote weerstand van de aanklager, die de verdachten verweet dat ze op een gemakkelijke manier een financieel slaatje hebben willen slaan "uit de grootste gezondheidscrisis van de afgelopen honderd jaar". Hij rekende het hen bovendien aan dat zij zwijgen "zodra het over mensen gaat die hierachter kunnen zitten" en noemde het gevaar groot dat zij opnieuw de fout ingaan. In het geval van L. vond hij dat deze verdachte eerst maar eens zelf een boekje moet opendoen.

De rechtbank beslist dinsdag over de verzoeken.

Meer uit Binnenland

Veiligheidsmaatregelen na neerschieten Iraniër in Schoonhoven

SCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.

46 minuten geleden
Vijfde verdachte aangehouden voor explosie bij synagoge Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.

1 uur geleden
Uitslag in Doesburg iets veranderd na controle van stemmen

DOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.

1 uur geleden
Waarnemers Europa willen meer geld voor lokale partijen Nederland

STRAATSBURG (ANP) - Lokale partijen zouden ook geld moeten krijgen voor hun werk, net als de plaatselijke afdelingen van landelijke partijen. Daarvoor pleit de Raad van Europa. Een betere vergoeding "zorgt voor een gelijker speelveld tussen partijen", stelt de organisatie daags na de gemeenteraadsverkiezingen in Nederland.

1 uur geleden
Peter Vandermeersch op non-actief na gebruik verzonnen AI-citaten

AMSTERDAM (ANP) - Voormalig NRC-hoofdredacteur Peter Vandermeersch is door uitgever Mediahuis tijdelijk geschorst omdat hij kunstmatige intelligentie gebruikte voor het schrijven van nieuwsbrieven. Daarin stonden citaten die door AI waren verzonnen, bevestigt de journalist in een blog na berichtgeving hierover van NRC.

2 uur geleden
Extra beveiliging bij joodse scholen in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Joodse basisscholen en middelbare scholen in Amsterdam worden sinds enkele dagen extra beveiligd voordat ze opengaan, als ze open zijn en bij het uitgaan van de school. De gemeente laat dit donderdag weten. Aanleiding is de aanslag bij een joodse school in de hoofdstad vorige week.

2 uur geleden
Epe wil vertrek asielzoekers voor zaterdag, anders volgt dwangsom

EPE (ANP) - De gemeente Epe wil dat een opvang voor asielzoekers wordt gesloten. Als de asielzoekers komende zaterdag nog in het Fletcher Hotel zitten, begint de Gelderse gemeente met de procedure om een dwangsom op te leggen. Over de hoogte van het bedrag meldt Epe nog niets.

2 uur geleden