OM: verdediging Holleeder gaat 'te kort door de bocht'
SCHIPHOL (ANP) - De verdediging van Willem Holleeder is vorige week "te kort door de bocht" gegaan bij de pogingen moordverdenkingen tegen hun cliënt van tafel te krijgen. Dat stelde het OM vrijdag tijdens Holleeders beroepszaak voor het gerechtshof in de rechtbank op Schiphol.
De aanklagers reageerden op het verweer dat advocaat Sander Janssen vorige week voerde tegen de beschuldiging dat Willem Holleeder verantwoordelijk is voor de moordaanslag op crimineel John Mieremet in 2002 en de moord op Cor van Hout begin 2003 in Amstelveen. Volgens Janssen is justitie met die beschuldiging bij zijn cliënt aan het verkeerde adres. Om dat te onderstrepen, bracht hij uitvoerig andere, mogelijke scenario's over het voetlicht.
Maar in de ogen van het OM heeft Holleeders verdediging daarbij "te zwart-wit geoordeeld" en te weinig oog gehad "voor de complexere werkelijkheid". Volgens het OM wordt de redenering van Holleeders verdediging vooral gekenmerkt "door de charme van de eenvoud: Holleeder kwam nauwelijks voor in de dossiers van die tijd, dus speelde hij geen rol van betekenis."
Ongenuanceerd geoordeeld
De aanklagers benadrukten dat Holleeder ook in die jaren "wel degelijk" werd genoemd als prominente figuur in de Amsterdamse onderwereld, "ook in relatie tot liquidaties". Dat zijn verdediging de aanwijzingen negeert dat Holleeder zich ook in de periode van 2000 tot 2003 nadrukkelijk in het criminele milieu manifesteerde, noemde het OM "onterecht".
Volgens het OM hebben Holleeders raadslieden ook "tendentieus" en ongenuanceerd geoordeeld over de gang van zaken rond de afwikkeling van de criminele erfenis van Cor van Hout, partner van Holleeders zus Sonja. Daarbij hebben zij "een door FIOD-onderzoek niet bevestigd scenario" als vaststaand gepresenteerd en de zussen van Willem Holleeder verweten te hebben gelogen. Maar volgens de aanklagers is "uit niets" gebleken dat aan de belastende verklaringen van de zussen over hun broer moet worden getwijfeld.
De beroepszaak gaat in januari verder met de verhoren van Peter la S. en Fred R. Zij hebben als kroongetuigen in het grote liquidatiepassage Passage belastend verklaard over de rol van Holleeder bij een deel van de liquidaties waarvoor hij vorig jaar een levenslange gevangenisstraf kreeg.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De kerstdagen zijn sinds het begin van de metingen nog nooit zo zonnig verlopen als dit jaar. Volgens Weeronline scheen de zon op beide kerstdagen 6,7 uur in De Bilt. Tegelijkertijd is het de koudste kerst sinds het jaar 2000.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De kerstdagen zijn sinds het begin van de metingen nog nooit zo zonnig verlopen als dit jaar. Weeronline becijfert dat de zon op beide kerstdagen 6,7 uur scheen in De Bilt. Tegelijkertijd is het volgens de weersite de koudste kerst sinds het jaar 2000, met een gemiddelde temperatuur van 1,5 graden.
53 minuten geledenLICHTENVOORDE (ANP) - Meerdere huizen aan het Marishof in Lichtenvoorde (Gelderland) zijn in de namiddag van tweede kerstdag ontruimd na de vondst van vuurwerk of explosief materiaal in een woning. De politie meldt dat een verdachte is aangehouden.
58 minuten geledenTILBURG (ANP) - Tilburgse jongeren hebben woensdagavond hulpverleners en een geparkeerde politieauto beschoten met vuurwerk. Dat meldt de politie vrijdag. Drie minderjarigen zijn aangehouden en vanaf het politiebureau zijn hun ouders gebeld. De jongeren worden doorverwezen naar HALT en hebben tot na oud en nieuw een gebiedsverbod gekregen.
4 uur geledenEDE (ANP) - De man die ervan wordt verdacht op eerste kerstdag in Ede op een ruziënde groep mensen te zijn ingereden, is een 64-jarige man uit de Gelderse plaats. De drie mensen die gewond raakten, zijn bekenden van hem. Het gaat om mannen van 30, 40 en 51 jaar, eveneens uit Ede. Over de precieze relatie tussen de mensen doet de politie geen uitspraken.
5 uur geledenWENEN (ANP) - In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen is een 23-jarige Nederlander aangehouden tegen wie een Europees arrestatiebevel liep. De man werd gezocht voor ontvoering, gijzeling en roof en moet daarvoor in Nederland nog een gevangenisstraf van twaalf jaar uitzitten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op verschillende wegen in Nederland is gladheid ontstaan in of bij tunnels door opvriezing van water dat door de voegen lekt. Dat heeft te maken met de vrieskou, waardoor de voegen krimpen.
5 uur geleden