Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: verdachten liquidatieproces Eris 'handelden in de dood'

OM: verdachten liquidatieproces Eris 'handelden in de dood'

SCHIPHOL (ANP) - "Handel in de dood van mensenlevens als verdienmodel. Woorden schieten hiervoor tekort." Dat zei de officier van justitie vrijdag bij de onderbouwing van de strafeisen in het liquidatieproces Eris, rond motorclub Caloh Wagoh. Het OM zal die strafeisen vrijdagmiddag in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol bekendmaken. Delano 'Keylow' R., oprichter van de motorclub, is in de optiek van justitie het onbetwistbare middelpunt van de megazaak. Hij nam volgens het OM de moordopdrachten aan zette deze uit.

In de ogen van het OM leidde R. (51) "een criminele organisatie die ongekend is in Nederland wat betreft de manier waarop de dood op bestelling plaatsvond". In minder dan acht maanden tijd werden vijf mensen door een "moordeskader" gedood en werden voorbereidingen getroffen om nog een tiental anderen te vermoorden. "In opdracht", aldus het OM. "Voor geld. Met een simpel chatberichtje op een PGP-telefoon werd beslist over leven en dood."

Het OM zei "een tendens" te constateren "van steeds gewelddadiger optreden in het criminele milieu". De roep uit de samenleving om vergelding wordt steeds luider, aldus justitie. De misdaden van bendes als die van R. zijn "maatschappelijk volstrekt onaanvaardbaar". De samenleving moet worden beschermd, het "excessieve geweld in de onderwereld" bestreden.

Bij het motiveren van de strafeisen woog het OM mee dat de verdachten, op kroongetuige Tony de G. na, "geen verantwoordelijkheid hebben genomen of berouw hebben getoond". Delano R. heeft alle beschuldigingen stelselmatig ontkend. Volgens justitie was hij een dodenlijst voor Ridouan Taghi aan het afwerken. Taghi is hoofdverdachte in het andere megaproces, Marengo genaamd, dat draait om weer een andere reeks liquidaties. "Elke vijand van u is er een van mij", zou R. in een versleuteld chatbericht aan Taghi hebben geschreven.

In Eris staan in totaal negentien verdachten terecht.

Meer uit Binnenland

Lichaam te water geraakte man Amsterdam gevonden

AMSTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Amsterdam is woensdag overleden nadat hij van een plezierjacht viel op het IJ. Na een grote zoekactie met duikers is het lichaam van de man gevonden, bevestigt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland na berichtgeving door Het Parool. De krant meldt dat de politie uitgaat van een noodlottig ongeval.

4 uur geleden
A28-brug weer volledig geopend, herstelwerkzaamheden afgerond

NIJKERK (ANP) - Het verkeer kan beide kanten van de Hardenbergerbrug weer gebruiken, meldt Rijkswaterstaat. Eerder ging de brug waar de A28 overheen loopt al in de richting van Utrecht open, maar nu is ook de richting Zwolle vrijgegeven.

4 uur geleden
Hardenbergerbrug weer open in richting Utrecht

NIJKERK (ANP) - Het verkeer op de A28 kan weer richting Utrecht via de Hardenbergerbrug, meldt Rijkswaterstaat. De wegbeheerder heeft herstelwerkzaamheden aan die kant van de brug afgerond. Het vrijgeven van de rijrichting Zwolle duurt wat langer. "Daar wordt nog hard gewerkt aan het afbouwen van de verkeersmaatregelen", aldus Rijkswaterstaat.

6 uur geleden
Hardenbergerbrug naar verwachting om middernacht weer open

DEN HAAG (ANP) - De Hardenbergerbrug gaat naar verwachting om middernacht weer open, meldt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) op X. De brug waar de snelweg A28 overheen gaat, is sinds maandag dicht vanwege spoedwerkzaamheden. Die zouden tot uiterlijk donderdagavond duren. Maar die werkzaamheden zijn eerder klaar dan verwacht, aldus de minister.

9 uur geleden
Herstelgeld Groningen beschikbaar voor WK Wielrennen in 2032

GRONINGEN (ANP) - De kandidaat om het WK wielrennen in 2032 in Noord-Nederland te organiseren, kan 20 miljoen euro tegemoetzien vanuit het herstelprogramma Nij Begun. Daarmee komt het evenement in deze regio een grote stap dichterbij, meldt het fonds dat is ingesteld vanwege de schade door de aardbevingen in Groningen. De internationale wielerbond UCI moet nog wel een besluit nemen over de locatie. Dat gebeurt op 23 september.

11 uur geleden
Regeringscommissaris hekelt nieuwe wet van Defensie

DEN HAAG (ANP) - De regeringscommissaris Omgevingswet, Kars de Graaf, hekelt het wetsvoorstel van Defensie waardoor militairen makkelijker moeten kunnen oefenen. Die wet is helemaal niet nodig, zei hij woensdag in een gesprek met de Tweede Kamer.

11 uur geleden
Advocaten in zaak over bangalijst boos over uitstel rechtszaak

DEN HAAG (ANP) - De advocaten van de vier studenten uit Utrecht die worden vervolgd voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst' zijn boos dat de zaak is uitgesteld. Maandag zou de inhoudelijke behandeling starten bij de rechtbank in Utrecht. Maar woensdag werd bekend dat de zaak verplaatst wordt naar de rechtbank in Gelderland, omdat familie van een van de aangevers bij de rechtbank Utrecht werkt.

11 uur geleden