Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: verdachte moord Omar Essalih psychologisch onderzoeken

OM: verdachte moord Omar Essalih psychologisch onderzoeken

AMSTERDAM (ANP) - Het OM wil dat moordverdachte Noura O. (20) psychologisch wordt onderzocht, nu in haar cel dagboekaantekeningen en rapteksten zijn gevonden waaruit zou blijken "dat zij zichzelf ziet als grote crimineel die ook nog groter wil groeien". Dit zei de aanklaagster woensdag voor de rechtbank in Amsterdam tijdens een eerste voorbereidende zitting in de strafzaak tegen O. en haar medeverdachte Ismail el B. (21) over de moord op Omar Essalih.

De 29-jarige Essalih werd in de nacht van 2 op 3 mei dit jaar doodgeschoten in Amsterdam-Oost. In de zaak heeft Justitie O. en El B. moord ten laste gelegd. Beiden houden bij de politie tot nu toe hun kaken stijf op elkaar.

Volgens Justitie is het "zorgwekkend" dat O. - die te boek staat als groot voetbaltalent - in korte tijd als verdachte in beeld is gekomen bij meerdere ernstige geweldsmisdrijven, waaronder het plaatsen van een explosief bij een woning in Rotterdam vlak na de moord op Essalih. Daarnaast heeft zij zichzelf in gesprekken met de reclassering "beïnvloedbaar en naïef" genoemd, maar sluiten de deskundigen die haar hebben gesproken niet uit dat dat ze juist berekenend en manipulatief is, aldus de aanklaagster.

Psychologisch onderzoek

In lijn met haar verzoek bepaalde de rechtbank dat O. binnen twee weken moet aangeven of ze bereid is mee te werken aan psychologisch onderzoek. Houdt ze die boot af, dan wil het OM dat ze ter observatie wordt geplaatst in het Pieter Baan Centrum.

In de rechtszaal nam O. woensdag kort het woord. Ze zei het voor de familie van Essalih "heel erg" te vinden wat er is gebeurd. Ook vertelde ze bij de politie nog niets te hebben gezegd uit angst voor haar eigen lot en dat van haar familie, "omdat het OM veel fouten maakt. Ik zit hier als verdachte, maar iedereen heeft me al veroordeeld."

Camerabeelden

Haar raadsman vroeg woensdag tevergeefs het voorarrest van zijn cliënt te beëindigen. Volgens de rechtbank zijn de verdenkingen daarvoor te zwaar. Van zowel O. als El B. is in de buurt van de schietpartij DNA-materiaal gevonden op kleding en handschoenen waarop ook bloed van het slachtoffer zat. In de kleding is ook het moordwapen aangetroffen. Daarnaast zijn er camerabeelden. Ook El B. blijft achter slot en grendel.

De zaak gaat 4 februari verder.

Meer uit Binnenland

Aantal asielzoekers in Ter Apel na twee weken weer boven limiet

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verbleven het gehele weekeinde meer dan 2000 asielzoekers. Dat is boven de afgesproken grens, en daarom moet opvangorgaan COA weer dwangsommen betalen. De drukte op het terrein was zo'n twee weken onder de limiet gebleven.

16 minuten geleden
Dit jaar naar verwachting minder woningen erbij dan in 2024

DEN HAAG (ANP) - In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn er 54.100 woningen bijgekomen. Als het laatste kwartaal hetzelfde verloopt als vorig jaar, komt het totaal dit jaar op 77.600 woningen. Dat is minder dan de 82.400 gerealiseerde woningen van vorig jaar, staat in een jaarlijks rapport van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.

49 minuten geleden
Politie benadert 300 gedupeerden van beleggingsfraude

APELDOORN (ANP) - De politie Oost-Nederland gaat ongeveer driehonderd mensen benaderen die mogelijk zijn gedupeerd door beleggingsfraude. De politie wil ze informeren dat ze cryptogeld overmaken naar vermoedelijke oplichters, en adviseert ze daarmee te stoppen. Dat meldt de politie.

1 uur geleden
Rijkswaterstaat: Nederlandse infrastructuur op kritieke grens

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat maakt zich grote zorgen over de Nederlandse infrastructuur. Wegen, vaarwegen, bruggen en sluizen zijn toenemend beschadigd en versleten. De infrastructuur is "de ruggengraat van onze samenleving en economie", meent directeur Martin Wijnen, en om die veilig te houden is volgens hem meer geld nodig.

1 uur geleden
Ziekenhuizen willen maatregelen tegen commerciële privéklinieken

UTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen willen dat de politiek maatregelen neemt tegen privéklinieken. Een deel daarvan werkt "met een op productie en winst gericht verdienmodel, met behulp van een agressieve mediacampagne", stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).

7 uur geleden
Giro555-geld heeft 15 miljoen mensen in Turkije en Syrië bereikt

DEN HAAG (ANP) - In twee jaar tijd zijn 15,4 miljoen mensen in Turkije en Syrië geholpen met het door Giro555 opgehaalde geld na de aardbevingen in februari 2023. Meer dan 50.000 mensen kwamen toen om het leven. In Nederland werd nadien ruim 128 miljoen euro opgehaald, wat inmiddels allemaal is uitgegeven, meldt Giro555.

7 uur geleden
Sint-Maarten vraagt Nederland financiële steun voor politiebureau

PHILIPSBURG (ANP) - Sint-Maarten heeft Nederland formeel om financiële steun gevraagd om problemen bij de politiefaciliteiten op het eiland aan te pakken, zo is zondag bekendgemaakt. Volgens minister-president Luc Mercelina is daarvoor 6,5 miljoen dollar (ongeveer 5,6 miljoen euro) nodig.

12 uur geleden