OM: veel verdachten boerenprotesten zijn zelf geen boer
GRONINGEN (ANP) - De meesten van de ongeveer dertig verdachten die in het noorden van het land zijn aangehouden bij de boerenprotesten, zijn zelf geen boer. Dat zegt persofficier van justitie Jan Hoekman van het parket Noord-Nederland in een interview met de Leeuwarder Courant. Deze mensen zijn volgens het Openbaar Ministerie vaak wel sympathisanten: vrienden, familieleden, loonwerkers of mensen die voor hun werk wel eens op een boerderij komen.
Volgens Hoekman voelen ze zich door de overheid in de steek gelaten, of het nu gaat om de toeslagenaffaire of het aardbevingsdossier. "Misschien nu ook wel weer bij de energiecrisis’’, zegt hij tegen de krant. "Als ik zou moeten zoeken naar een algemeen soort verklaring, dan zit het hem daar in: in een grote onvrede die in de samenleving heerst. Of je daar nou heel specifiek zelf slachtoffer van wordt of dat je gewoon een enorme sympathie voelt voor degene die daar slachtoffer van wordt, of gewoon omdat je demonstreren nu eenmaal leuk vindt en je altijd je vinger opsteekt. Dat zijn allemaal factoren die een rol kunnen spelen", aldus de officier tegen de Leeuwarder Courant.
Hoekman wijst daarnaast op de rol van sociale media: "En dan heb je een makkelijke uitlaatklep die internet heet. Of een ogenschijnlijk redelijk onzichtbare uitlaatklep als het om een demonstratie gaat waar heel veel andere mensen rondlopen. (..) Er zullen bijvoorbeeld ook mensen zijn die zich makkelijk laten meeslepen." Sommige verdachten zag het OM volgens Hoekman ook al bij coronademonstraties.
Afgelopen zomer waren er wekenlang boerenprotesten, met onder meer snelwegblokkades en afvaldumpingen. Door het hele land zijn meer dan honderd mensen opgepakt, van wie dus rond de dertig in Friesland, Groningen en Drenthe.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de Zuid-Hollandse gemeente Albrandswaard hebben de twee grootste partijen precies evenveel stemmen gekregen. Zowel PVV als VVD ontving 3011 stemmen, volgens de voorlopige uitslag die is doorgegeven aan de Verkiezingsdienst van het ANP. In meer gemeenten waren de verschillen tussen de grootste partij en de tweede partij minimaal.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Algemene Onderwijsbond (AOb) wacht af met welk beleid D66-leider Rob Jetten komt wanneer hij premier wordt. Jetten heeft tijdens verkiezingsdebatten "meerdere keren herhaald dat er in zijn kabinet niet bezuinigd zal worden op onderwijs. Wij volgen hem kritisch en houden hem aan die belofte. De bezuinigingen moeten helemaal van tafel", zei voorzitter Coba van der Veer.
3 uur geledenTILBURG (ANP) - D66 is de PVV voorbijgestreefd als grootste partij van de gemeente. De sociaal-liberalen kunnen nu rekenen op 20,7 procent van de stemmen, terwijl de PVV het met 16,5 procent moet doen. In 2023 waren de rollen omgedraaid. Toen was de PVV de grootste met 23,4 procent van de stemmen en kreeg D66 slechts 7,3 procent.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en CDA lijken toch ieder 1 zetel minder te krijgen dan eerder woensdagavond naar buiten kwam. FVD en de ChristenUnie zouden er ieder juist 1 zetel bij krijgen. Dat blijkt uit een nieuwe prognose van de ANP Verkiezingsdienst in de nacht van woensdag op donderdag op basis van 90 procent van de getelde stemmen, die de gemeenten hebben doorgegeven.
4 uur geledenVENRAY (ANP) - In het Limburgse Venray is het tellen van de stemmen gestaakt, omdat het telteam het pand aan de Raadhuisstraat moest verlaten door een brand in het gemeentehuis. Dat meldt een medewerker van de gemeente aan het ANP. Voor zover bekend heeft iedereen het pand ongedeerd kunnen verlaten.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - D66 is ook in Leiden de grote winnaar van de verkiezingen. De partij die in 2023 slechts 10,3 procent scoorde, kwam woensdag uit op 24,9 procent. GroenLinks-PvdA leverde flink in en daalde van 31,2 naar 24,4 procent.
5 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Ondanks een daling van 7,3 procentpunten blijft GroenLinks-PvdA de grootste partij van Nijmegen. De partij wordt op de voet gevolgd door D66 die steeg van 10,4 naar 25,8 procent van de stemmen.
5 uur geleden