OM: veel bewijs betrokkenheid Pool Konrad W. bij moord De Vries
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie meent dat er volop bewijs is voor de betrokkenheid van de 30-jarige Pool Konrad W. bij de moord op Peter R. de Vries. Zo is onder meer zijn DNA gevonden op het bij de moord gebruikte wapen en in de auto die de twee vermoedelijke uitvoerders hebben gebruikt. Het OM zette de verdenkingen vrijdag, tijdens een inleidende zitting tegen de in totaal zes verdachten in de geruchtmakende moordzaak, uitvoerig uiteen.
In oktober 2021 kwam Konrad W. bij de recherche in beeld. Hij is vermoedelijk eind dat jaar teruggekeerd naar zijn vaderland. De Poolse politie heeft hem op verzoek van Nederland opgespoord en op 26 september vorig jaar aangehouden. Op 12 oktober is hij aan Nederland overgeleverd, vrijdag moest hij voor het eerst tijdens de openbare zitting in de rechtbank in Amsterdam verschijnen. Volgens het OM is hij medeplichtig aan de moord. W. zou betrokken zijn geweest bij de levering van vuurwapens, een vluchtauto en benzine om deze na de moord in brand te steken. De man wil niet verklaren, hij beroept zich op zijn zwijgrecht.
Peter R. de Vries (64) werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam. Hij overleed negen dagen later. De twee mannen die de moordaanslag hebben uitgevoerd, Kamil E. (36) en Delano G. (23), werden vrijwel direct na de moordaanslag gepakt. Vorig jaar zomer arresteerde de politie nog eens vier verdachten, van wie er nog drie vastzitten. Onder hen Krystian M. (27), die de moord in opdracht zou hebben geregisseerd.
Zware misdrijven
M. en W. zouden behoren tot een groep Polen die zich schuldig maken aan het plegen van zware misdrijven. M. zat ten tijde van zijn arrestatie vast voor een mislukte moordaanslag in Zeewolde. Ook hij doet er het zwijgen toe. In de rechtszaal gaat hij schuil onder de capuchon van een hoody en een mondkapje.
Vorig jaar eiste het OM al levenslang tegen vermoedelijke uitvoerders E. en G. De rechtbank zag zich op het laatste moment genoodzaakt de uitspraak uit te stellen en het onderzoek naar het tweetal te heropenen, nadat het OM met een nieuwe getuige op de proppen gekomen was. Deze getuige, aangeduid met het nummer 5089, zou een vriend van Krystian M. zijn geweest en tal van brisante uitspraken tijdens verhoren hebben gedaan. Hij is vorige maand uitgebreid aan de tand gevoeld en die verhoren gaan deze maand verder. Zijn verklaringen zouden er onder meer op neerkomen dat Ridouan Taghi als de opdrachtgever van de moord op De Vries moet worden gezien. Taghi heeft deze beschuldiging eerder al via zijn advocaat van de hand gewezen.
Vorig jaar besloot de rechtbank ook de zaken tegen alle verdachten in één proces te behandelen. De volgende zitting is op 24 maart, ook dan zal de zaak nog niet inhoudelijk behandeld worden. De rechtbank hoopt dat die inhoudelijke behandeling eind dit jaar kan plaatsvinden.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.
2 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.
6 uur geledenROERMOND (ANP) - Meer regie, samenwerking en investeringen zijn nodig om Nederland van voldoende zoetwater te blijven voorzien. Die oproep doen de hoogste bestuurders van twaalf waterschappen. De extreme droogte van afgelopen zomer heeft laten zien hoe kwetsbaar het watersysteem is, zeggen de dijk- en watergraven. "Droogtemaatregelen dulden geen uitstel meer."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimveehouders moeten per direct hun kippen binnenhouden om de verspreiding van vogelgriep zoveel mogelijk te beperken. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) heeft vanwege drie uitbraken in korte tijd per direct een landelijke ophok- en afschermplicht ingesteld. Hobbyhouders moeten hun kippen of andere vogels zoveel mogelijk beschermen tegen besmetting.
7 uur geleden