Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: 'Twee fraudebestrijders KMar en OM deden aan omkoping'

OM: 'Twee fraudebestrijders KMar en OM deden aan omkoping'

ARNHEM (ANP) - Een 60-jarige ex-fraudebestrijder van de Koninklijke Marechaussee (KMar) en een 57-jarige ex-fraudebestrijder van het Openbaar Ministerie (OM) hebben onder een hoedje gespeeld om met hun bedrijfjes te verdienen aan opdrachten van de marechaussee.

Dat vindt de officier van justitie, die maandag voor de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem 80 uur werkstraf en 3000 euro boete eiste tegen de ex-marechaussee.

Ook noemt de aanklager het ‘bizar’ dat de rechtbank in Utrecht de voormalig OM-medewerker op 10 oktober 2019 heeft vrijgesproken van omkoping. Tegen hem was toen 60 uur werkstraf en 1500 euro boete geëist.

De twee werkten allebei als fraudebestrijders, onder meer aan het programma ‘Afpakken’, een offensief om witwasgeld af te plukken van criminelen. Daarnaast werkten ze met eigen bureautjes als opleiders en trainers aan cursussen hoe je criminele geldstromen kunt opsporen en afpakken.

Steekpenningen

Volgens de aanklager heeft de ex-marechaussee in ruil voor steekpenningen ervoor gezorgd dat KMar-opdrachten voor trainingen over ‘Afpakken’ naar het trainingsbureau van de OM'er gingen. Ook werkte hij zelf soms als opleider voor dat bureau.

Volgens de aanklager deelde de ex-marechaussee informatie over het beschikbare budget, over concurrenten, en deelde hij opsporingsdossiers die het trainingsbureau van de OM-medewerker als ‘casussen’ kon gebruiken in zijn trainingen.

Volgens de rechtbank in Utrecht was er geen sprake van omkoping. De twee voorzagen op verzoek van de instanties in een opleidingsbehoefte waarin de Politieacademie op dat moment niet voorzag en blijkt niet dat de betaalde 21.000 euro in vijf jaar tijd een gift waren. De invloed van de marechaussee op de keuze in de aanbesteding was beperkt en de cursussen waren kwalitatief maatwerk.

Of de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem dat ook zo ziet blijkt bij de uitspraak over vier weken.

Meer uit Binnenland

Meerdere aanhoudingen voor drogeren, misbruiken en filmen vrouwen

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft in een groot onderzoek naar seksueel misbruik van vrouwen en het uitwisselen van beeldmateriaal daarvan vier verdachten aangehouden. Vier anderen zijn geïdentificeerd, maar zitten op het moment niet vast. "De verdenkingen tegen de mannen lopen uiteen. Zo hebben zij deelgenomen aan een besloten groep waarin illegaal verkregen beelden van gedrogeerde slachtoffers werden gedeeld", laat de politie weten.

36 minuten geleden
Maagverkleining vergoed voor kleine groep tieners met obesitas

DIEMEN (ANP) - Voor een beperkt aantal tieners met ernstige obesitas wordt een maagverkleining vergoed vanuit het basispakket, meldt Zorginstituut Nederland donderdag. Het gaat om enkele tientallen jongeren per jaar met ernstig of zeer ernstig overgewicht "bij wie het aanpassen van hun leefstijl en eetpatroon met een intensief traject niet genoeg helpt", aldus het instituut.

37 minuten geleden
Code geel vanaf het middaguur in het gehele oosten van Nederland

DE BILT (ANP) - In het oostelijke deel van Nederland is vanaf het middaguur code geel van kracht, meldt het KNMI. Het weerinstituut verwacht daar enkele "pittige buien met kans op onweer, hagel en windstoten".

1 uur geleden
Rekenkamer: Amsterdam moet werk maken van deeltweewielers

AMSTERDAM (ANP) - Als Amsterdam mensen echt uit de auto wil hebben, moet de stad gaan doorpakken met zogeheten buurthubs. Daar kunnen gebruikers switchen naar deelscooters en deel(bak)fietsen. De Rekenkamer Amsterdam zegt dat het aanbod van deze hubs nu nog te beperkt is en dat het effect ervan op het stadsverkeer daardoor "te verwaarlozen" is.

3 uur geleden
Groene Hart kan volgend jaar alsnog opengaan voor windturbines

DEN HAAG (ANP) - De Zuid-Hollandse coalitie heeft de plannen om in het Groene Hart ruimte te maken voor windturbines voorlopig teruggetrokken, maar volgend jaar kunnen alsnog locaties worden opengesteld. In theorie kunnen dat zelfs meer locaties zijn dan de drie die nu concreet in beeld waren. Twaalf potentiële plekken die volgens de provincie technisch geschikt zijn, worden de komende maanden nogmaals onderzocht.

3 uur geleden
Concerten Ye in Arnhem kunnen doorgaan, rapper mag blijven

AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.

13 uur geleden
AOb: examenuitslag van meer dan 56.000 vmbo-leerlingen dag later

DEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).

16 uur geleden