OM: 'Twee fraudebestrijders KMar en OM deden aan omkoping'
ARNHEM (ANP) - Een 60-jarige ex-fraudebestrijder van de Koninklijke Marechaussee (KMar) en een 57-jarige ex-fraudebestrijder van het Openbaar Ministerie (OM) hebben onder een hoedje gespeeld om met hun bedrijfjes te verdienen aan opdrachten van de marechaussee.
Dat vindt de officier van justitie, die maandag voor de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem 80 uur werkstraf en 3000 euro boete eiste tegen de ex-marechaussee.
Ook noemt de aanklager het ‘bizar’ dat de rechtbank in Utrecht de voormalig OM-medewerker op 10 oktober 2019 heeft vrijgesproken van omkoping. Tegen hem was toen 60 uur werkstraf en 1500 euro boete geëist.
De twee werkten allebei als fraudebestrijders, onder meer aan het programma ‘Afpakken’, een offensief om witwasgeld af te plukken van criminelen. Daarnaast werkten ze met eigen bureautjes als opleiders en trainers aan cursussen hoe je criminele geldstromen kunt opsporen en afpakken.
Steekpenningen
Volgens de aanklager heeft de ex-marechaussee in ruil voor steekpenningen ervoor gezorgd dat KMar-opdrachten voor trainingen over ‘Afpakken’ naar het trainingsbureau van de OM'er gingen. Ook werkte hij zelf soms als opleider voor dat bureau.
Volgens de aanklager deelde de ex-marechaussee informatie over het beschikbare budget, over concurrenten, en deelde hij opsporingsdossiers die het trainingsbureau van de OM-medewerker als ‘casussen’ kon gebruiken in zijn trainingen.
Volgens de rechtbank in Utrecht was er geen sprake van omkoping. De twee voorzagen op verzoek van de instanties in een opleidingsbehoefte waarin de Politieacademie op dat moment niet voorzag en blijkt niet dat de betaalde 21.000 euro in vijf jaar tijd een gift waren. De invloed van de marechaussee op de keuze in de aanbesteding was beperkt en de cursussen waren kwalitatief maatwerk.
Of de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem dat ook zo ziet blijkt bij de uitspraak over vier weken.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een gesloten cultuur en gebrek aan toezicht van buitenaf maakten het mogelijk dat kindermishandeling en -misbruik lange tijd konden voortduren in het Jeugddorp De Glind in Gelderland. Tot die conclusie komen onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Ze constateren dat het ook nu nog aan openheid schort bij zorgorganisatie Pluryn.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt carnavalsvierders voor een koud weekend. De hulporganisatie roept feestvierders daarom op goed op elkaar te letten. Tijdens carnaval zet het Rode Kruis meer dan 820 vrijwilligers in op bijna tachtig evenementen voor eerste hulp.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie wil tientallen treinstellen kopen om ze om te bouwen tot gewondentreinen, een soort rijdende hospitaals. De aanschaf is volgens de krijgsmacht nodig om in geval van een gewapend conflict waar Nederlandse militairen bij betrokken zijn, snel gewonden te kunnen repatriëren, schrijft staatssecretaris Gijs Tuinman aan de Tweede Kamer.
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Zeker twintig actievoerders van Greenpeace hebben donderdagochtend het hoofdgebouw van Lelystad Airport bezet, als tegengeluid op de coalitieplannen van D66, VVD en CDA om het vliegveld te gaan gebruiken voor burgerluchtvaart. Ze blijven "zo lang als nodig, tot het kabinet de plannen intrekt", aldus een woordvoerder.
2 uur geledenHOEVELAKEN (ANP) - Meld Misdaad Anoniem heeft in 2025 een recordaantal anonieme tips binnengekregen. Het meldpunt stuurde 32.007 meldingen door naar de politie, gemeenten en opsporingsdiensten. Dat is een stijging van 32 procent ten opzichte van een jaar eerder.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de nieuwe regels van het Europese Asiel- en Migratiepact dreigen asielkinderen opgesloten te worden in een detentiecentrum in Zeist. Die Nederlandse maatregel kan veel schade aanrichten en moet voorkomen worden, waarschuwt VluchtelingenWerk Nederland (VWN).
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het aantal gemeenteraadsleden dat agressie, intimidatie of geweld ervoer, is de afgelopen vier jaar ruim verdubbeld. Een derde van de raadsleden gaf in een enquête aan dit te ervaren, waar dat voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2022 bij 15 procent speelde. Van hen geeft 30 procent aan dat dit invloed heeft op hun functioneren.
4 uur geleden