
OM telde vorig jaar 24 moordzaken met vrouw als slachtoffer
DEN HAAG (ANP) - In het afgelopen jaar kwamen 24 moord- en doodslagzaken met een vrouwelijk slachtoffer binnen bij het Openbaar Ministerie. Daarnaast telde het OM 49 zaken van pogingen daartoe. Dit staat in het jaarbericht 2024 van het OM. Het is voor het eerst dat het OM het aantal zaken van geweldsmisdrijven met een vrouwelijk slachtoffer registreert in het jaarverslag.
Bij veel vrouwenmoorden is een partner of ex-partner de dader. "Vrouwen zijn veel vaker slachtoffer van moorden gepleegd door hun (ex-)partner dan mannen. Vaak gaat aan een zogeheten femicide een geschiedenis van huiselijk geweld vooraf", zegt de landelijk officier huiselijk geweld en seksuele misdrijven, Judith van Schoonderwoerd. Een woordvoerder van het OM wijst erop dat de femicidecijfers nog hoger kunnen uitvallen, omdat het OM alleen die zaken meetelt waarbij een verdachte wordt vervolgd.
In het jaarverslag staat ook dat het aantal meldingen en aangiften van zedenmisdrijven vorig jaar met 7 procent is gestegen. Op 1 juli trad de nieuwe Wet seksuele misdrijven in werking. Daarin zijn meer vormen van seksueel grensoverschrijdend gedrag strafbaar geworden. Van Schoonderwoerd noemt het nog te vroeg om hiervan de eerste effecten te meten in de instroom van verdachten bij het OM. Die instroom zal dit jaar toenemen, verwacht ze. Er werden net als in 2023 ongeveer 2100 zedenzaken door de rechter behandeld. Vorig jaar nam de voorraad zedenzaken met een derde af.
Minderjarige verdachten
Het OM handelde 214.500 misdrijfzaken af, 10 procent meer dan het jaar ervoor. Er kwamen in totaal 206.100 misdrijven binnen. Daardoor is de werkvoorraad geslonken. Ruim 52.900 zaken deed het OM af met een strafbeschikking, zonder tussenkomst van de rechter. Het ging om 25 procent van het totaal afgehandelde zaken. In 2023 lag dit percentage op 22 procent. "Dat de cijfers een daling van de werkvoorraad laten zien is een lichtpuntje", zegt Rinus Otte, voorzitter van het college van procureurs-generaal. "Zo moet ruimte ontstaan om meer zaken sneller te behandelen."
Het totale aantal minderjarige verdachten van misdrijven steeg vorig jaar van 13.300 naar 14.100. Vooral in zwaardere misdrijfzaken telde het OM meer jongeren, onder meer in zaken over brandstichting, bedreiging, moord en doodslag of pogingen daartoe, straatroof of het bezit van een wapen of explosieven.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Dat Amsterdamse basisscholen zoveel mogelijk willen stoppen met het inhuren van externe leerkrachten, is een goede stap. Dat vindt directeur Lobke Vlaming van Ouders en Onderwijs, de organisatie voor ouders van schoolgaande kinderen. "Het was doorgeslagen. Er gaat best veel geld naar commerciële partijen voor dingen die horen binnen publieke functies. Zoals gewoon les geven", aldus Vlaming.
3 minuten geledenNOORD-SCHARWOUDE (ANP) - De fietser die zondag om het leven kwam door een aanrijding in het Noord-Hollandse Noord-Scharwoude, is een vrouw van 84 jaar. Dat meldt de politie.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De vijf demonstranten die op 5 mei in Wageningen werden aangehouden hebben aangifte gedaan tegen Marco Kroon. Volgens Willem Jebbink, advocaat van de demonstranten, heeft de bekende officier een van de demonstranten mishandeld. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan "het met geweld verstoren van een betoging".
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een deur van een portiekflat aan de Berkelstraat in de Rotterdamse wijk Kralingen is in de nacht van zondag op maandag beschoten, meldt de politie op X.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een loods aan de Koperwerf in Den Haag is in de nacht van zondag op maandag rond 02.30 uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Meerdere brandweereenheden waren ter plaatse om te blussen, aldus de Veiligheidsregio Haaglanden.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de basisscholen in Amsterdam om meer leraren en ondersteunend personeel in vaste dienst te nemen, zorgt voor "rust, kwaliteit en gelijke kansen". Dat zegt de Amsterdamse wethouder Marjolein Moorman, die over onderwijs gaat.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Basisscholen in Amsterdam willen stoppen met het inhuren van leerkrachten van buiten, zoals uitzendkrachten en zzp'ers. De scholen hebben afgesproken dat ze alleen nog gebruik willen maken van meesters en juffen in vaste dienst. Dat is beter voor de kwaliteit van de lessen, zeggen de scholen, die zich hebben verenigd in het Breed Bestuurlijk Overleg.
9 uur geleden