Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM schetst ‘meedogenloze organisatie’ Ridouan Taghi

OM schetst ‘meedogenloze organisatie’ Ridouan Taghi

AMSTERDAM (ANP) - "Een zeer professionele en meedogenloze organisatie, waarin geen enkel respect bestond voor een mensenleven." Op de tweede dag van het requisitoir in Marengo, het monsterproces rond hoofdverdachte Ridouan Taghi, heeft het Openbaar Ministerie uitvoerig de structuur en omvang van diens vermeende criminele organisatie uiteengezet.

Het OM deed dat aan de hand van de verklaringen van Nabil B., de kroongetuige in de zaak, en talloze zogeheten PGP-berichten, geheime communicatie tussen de verdachten onderling waarop justitie de hand heeft weten te leggen. Het zijn volgens het OM "de twee bewijspijlers" in het zeer omvangrijke strafrechtelijk onderzoek. Deelname aan een criminele organisatie vormt een onderdeel van de aanklacht tegen de in totaal zeventien verdachten.

Taghi was de onbetwistbare leider van de bende, aldus het OM, met Mao R. en Saïd R. (geen familie) als zijn voornaamste adjudanten. Taghi was ook telkens de opdrachtgever van de moorden waarvoor hij en de zijnen terechtstaan. Marengo draait om zes voltooide liquidaties en een reeks pogingen daartoe, over een periode van zeventien maanden.

Wraakacties

Wraak en genoegdoening waren de voornaamste motieven, maar volgens het OM was ook het "vóór zijn van wraakacties van de tegenpartij" reden om te moorden. "Slachtoffers waren honden, honden die moesten slapen", zo vatte het OM verklaringen van kroongetuige B. samen. Als een liquidatie was geslaagd, werden er onderling "triomfantelijke berichten en felicitaties" rondgestuurd.

De onderscheiden bendeleden hadden allen een eigen taak, aldus het OM. Er waren schutters en spotters en mensen die hen aanstuurden. Anderen regelden wapens, voertuigen, schuilplaatsen, geld en PGP-toestellen. Er werden corrupte contacten ingeschakeld voor kentekens en valse identiteitsbewijzen.

Afscherming

Afscherming was een kernbegrip binnen de werkwijze van de organisatie. "Alles in de organisatie was daarop gericht", zei de officier van justitie op basis van de verklaringen van de kroongetuige. "Iedereen wist zo weinig mogelijk van elkaar, om het risico te beperken bij een aanhouding of een doorzoeking."

"Als Taghi ergens bang voor was, dat was het dat ‘hitters’, de schutters, zouden gaan praten, want Taghi stond direct met hen in contact", citeerde de officier de kroongetuige. "De naam van Taghi werd niet uitgesproken, zelfs al zat je in de auto of was je met zijn tweeën."

Afronding

Het OM heeft in totaal tien dagen nodig om het bewijs aan de rechtbank uiteen te zetten. Op 28 juni ronden de officieren van justitie het betoog af met de strafeisen.

Meer uit Binnenland

Honderden dansen op Amsterdamse Dam na dood Khamenei

AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.

2 uur geleden
Zo'n tweehonderd feestende mensen bij Iraanse ambassade Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.

3 uur geleden
Buitenlandse Zaken ontvangt 1000 telefoontjes uit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.

4 uur geleden
Iraanse academici: volk moet landsbestuur kiezen

DEN HAAG (ANP) - Nu de leider van Iran gedood is, is het van groot belang dat de Iraanse bevolking zelf bepaalt hoe het bestuur van het land eruit gaat zien. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland. "Mijn landgenoten vechten voor een Iraanse republiek met democratie, vrijheid en gelijkheid voor iedereen."

6 uur geleden
Ook Nederlandse ambassade in Jordanië gesloten voor publiek

DEN HAAG (ANP) - Ook de Nederlandse ambassade in Amman, de hoofdstad van Jordanië, blijft zondag uit voorzorg gesloten voor publiek. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit in verband met de veiligheidssituatie in de regio. Zaterdag werd al bekend dat de ambassades in de Iraanse hoofdstad Teheran en Koeweit om dezelfde reden gesloten blijven.

7 uur geleden
Pianist en componist Jan Huydts (89) overleden

HILVERSUM (ANP) - Pianist, componist en jazzpedagoog Jan Huydts is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie zondag aan het ANP gemeld. Hij overleed vrijdag in zijn woonplaats Hilversum.

9 uur geleden
Weeronline: maart veel zachter dan normaal

HOUTEN (ANP) - Maart begint met zacht lenteweer. Overdag stijgt de temperatuur deze maand naar 11 tot 16 graden, al kan het in de nachten fris zijn, met regionaal nog kans op lichte vorst. Pas tegen het einde van de maand keert een "normaal weertype" terug, meldt Weeronline.

10 uur geleden