Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: Samir A. steunde 33 IS-vrouwen in Syrië

OM: Samir A. steunde 33 IS-vrouwen in Syrië

ROTTERDAM (ANP) - Samir A. (34), die verdacht wordt van het financieren van terrorisme, heeft volgens het Openbaar Ministerie 33 IS-vrouwen financieel ondersteund of helpen ontsnappen uit kampen in Syrië. Daarvan staan 22 op de nationale sanctielijst terrorisme, zei de officier van justitie dinsdag tijdens een inleidende zitting in de rechtbank in Rotterdam.

Het OM verdenkt de Rotterdammer ervan geld ingezameld te hebben voor vrouwen en kinderen in IS-gebied. Sinds eind juni zit hij hiervoor vast. Hij wilde dinsdag niet naar de rechtbank komen. Het OM vraagt de rechtbank de voorlopige hechtenis van A. te verlengen. Het onderzoek van de FIOD gaat onverminderd door, waardoor steeds meer geldstromen aan het licht komen en ook een verdenking van fraude binnen zijn administratiekantoor. Deze nieuwe verdenking betreft valsheid in geschrifte. A. werkt niet langer mee aan verhoor, zegt het OM.

Volgens het OM heeft A. het geld laten opsturen door medeverdachte Fadi M. (32), die eveneens in juni werd aangehouden. Deze man uit Vlaardingen heeft zich volgens het OM schuldig gemaakt aan het zogeheten hawalabankieren en witwassen.

Terroristische activiteiten

Geld sturen naar IS-vrouwen in Syrië is strafbaar. Als ze op nationale en internationale sanctielijsten terrorisme staan, gaat het om personen en organisaties die ervan worden verdacht dat ze zijn betrokken bij terroristische activiteiten. Hun tegoeden zijn bevroren.

A.'s advocaat Tamara Buruma pleitte voor het opheffen van zijn voorlopige hechtenis. Zij ziet geen bewijzen voor het financieren van terrorisme: "Hier zijn juist pogingen gedaan om vrouwen en kinderen te redden uit de kampen. Deze vrouwen konden dankzij mijn cliënt binnen het zicht van de overheid terugkeren naar Nederland. Er wordt door het OM een verkeerd beeld geschetst van de risico's van de acties van mijn cliënt."

Hofstadgroep

Buruma zegt dat A. wél volledige medewerking heeft verleend aan het onderzoek van de FIOD en open heeft verklaard over de geldstromen naar IS-gebied. Ze vindt ook dat de FIOD de afgelopen acht maanden genoeg tijd heeft gehad om alle familieleden van de IS-vrouwen te horen die geld doneerden.

De rechtszaak kan in het vierde kwartaal van dit jaar inhoudelijk worden behandeld. Het is nog niet bekend hoeveel familieleden van de vrouwen worden gedagvaard.

Samir A. is een voormalig lid van de Hofstadgroep. Hij is veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf voor terrorisme en kwam in september 2013 vrij. De Hofstadgroep was een netwerk van radicaalislamitische jongeren. Ook Mohammed B., de moordenaar van cineast Theo van Gogh, werd tot de groep gerekend.

Meer uit Binnenland

Organisatie ggz-patiënten pleit voor meer behandelplekken

AMERSFOORT (ANP) - Mensen met verward gedrag moeten meer passende woon- en behandelplekken krijgen, vindt belangenorganisatie MIND. Die zet zich in voor cliënten in de geestelijke gezondheidszorg en hun naasten.

4 minuten geleden
Tot 15,5 jaar cel voor overval op waardetransport Amsterdam-Noord

AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag in hoger beroep straffen van 9,5 tot 15,5 jaar opgelegd aan zeven verdachten in de zaak rond de overval op een waardetransport in Amsterdam-Noord op 19 mei 2021. Tijdens een achtervolging schoten de vluchtende overvallers op de politie. Zes verdachten zijn daarom niet alleen voor de overval maar ook voor dat schieten veroordeeld.

56 minuten geleden
OM vervolgt PVV-Statenlid voor aanrijden XR-demonstrant

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat het Noord-Hollandse Statenlid Ronald van Tiggelen (PVV) vervolgen voor het aanrijden van een demonstrante van Extinction Rebellion op 3 maart. Dat laat de advocaat van de 67-jarige activiste weten. Het OM bevestigt een 73-jarige man uit Zandvoort te gaan vervolgen, maar noemt geen naam.

1 uur geleden
Volgens ggz zijn overgangen te groot en lopen mensen vast

AMERSFOORT (ANP) - Mensen die een gevangenisstraf hebben uitgezeten of zorg hebben gekregen, hebben moeite om te leren hoe ze meer op eigen benen kunnen staan. Dat stelt de ggz. "Voor de meest kwetsbare mensen zijn de overgangen in ons systeem te groot. Zonder langdurige begeleiding en een woonplek lopen zij vast. Met soms alle gevolgen van dien", zegt Ruth Peetoom, voorzitter van de brancheorganisatie voor de geestelijke gezondheidszorg.

1 uur geleden
Bezwaar Tata Steel afgewezen, sluiting van een fabriek dreigt

HAARLEM (ANP) - Tata Steel moet binnen twee weken zorgen dat een van de fabrieken aan de eisen voldoet, anders dreigt sluiting van die fabriek. De provincie Noord-Holland heeft het bezwaar van het staalbedrijf tegen een eis van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) afgewezen. Als de kooksgasfabriek 2 op het terrein in IJmuiden na 24 december nog steeds de regels overtreedt, kan de omgevingsdienst besluiten over te gaan tot intrekking van de vergunning.

1 uur geleden
Reisadvies deel Westelijke Jordaanoever versoepeld

DEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor het centrale gebied van de Westelijke Jordaanoever is sinds donderdag oranje. Dat betekent: ga er alleen heen voor noodzakelijke reizen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten dat het hiervoor rood was. Het gaat om het gebied ten zuiden van de provincies Qalqilya, Tulkarem, Jenin en Tubas, en ten noorden van het Masafer Yatta-gebied.

1 uur geleden
Advocaat: doodgestoken meisje 'slachtoffer van falend systeem'

NIEUWEGEIN (ANP) - Het 11-jarige meisje dat begin dit jaar werd doodgestoken op straat in Nieuwegein is niet alleen slachtoffer geworden van de man die haar neerstak, maar ook van "een systeem dat al vele jaren structureel faalt". Dat zegt advocaat Sébas Diekstra, die haar ouders bijstaat.

1 uur geleden