Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: Samir A. steunde 33 IS-vrouwen in Syrië

OM: Samir A. steunde 33 IS-vrouwen in Syrië

ROTTERDAM (ANP) - Samir A. (34), die verdacht wordt van het financieren van terrorisme, heeft volgens het Openbaar Ministerie 33 IS-vrouwen financieel ondersteund of helpen ontsnappen uit kampen in Syrië. Daarvan staan 22 op de nationale sanctielijst terrorisme, zei de officier van justitie dinsdag tijdens een inleidende zitting in de rechtbank in Rotterdam.

Het OM verdenkt de Rotterdammer ervan geld ingezameld te hebben voor vrouwen en kinderen in IS-gebied. Sinds eind juni zit hij hiervoor vast. Hij wilde dinsdag niet naar de rechtbank komen. Het OM vraagt de rechtbank de voorlopige hechtenis van A. te verlengen. Het onderzoek van de FIOD gaat onverminderd door, waardoor steeds meer geldstromen aan het licht komen en ook een verdenking van fraude binnen zijn administratiekantoor. Deze nieuwe verdenking betreft valsheid in geschrifte. A. werkt niet langer mee aan verhoor, zegt het OM.

Volgens het OM heeft A. het geld laten opsturen door medeverdachte Fadi M. (32), die eveneens in juni werd aangehouden. Deze man uit Vlaardingen heeft zich volgens het OM schuldig gemaakt aan het zogeheten hawalabankieren en witwassen.

Terroristische activiteiten

Geld sturen naar IS-vrouwen in Syrië is strafbaar. Als ze op nationale en internationale sanctielijsten terrorisme staan, gaat het om personen en organisaties die ervan worden verdacht dat ze zijn betrokken bij terroristische activiteiten. Hun tegoeden zijn bevroren.

A.'s advocaat Tamara Buruma pleitte voor het opheffen van zijn voorlopige hechtenis. Zij ziet geen bewijzen voor het financieren van terrorisme: "Hier zijn juist pogingen gedaan om vrouwen en kinderen te redden uit de kampen. Deze vrouwen konden dankzij mijn cliënt binnen het zicht van de overheid terugkeren naar Nederland. Er wordt door het OM een verkeerd beeld geschetst van de risico's van de acties van mijn cliënt."

Hofstadgroep

Buruma zegt dat A. wél volledige medewerking heeft verleend aan het onderzoek van de FIOD en open heeft verklaard over de geldstromen naar IS-gebied. Ze vindt ook dat de FIOD de afgelopen acht maanden genoeg tijd heeft gehad om alle familieleden van de IS-vrouwen te horen die geld doneerden.

De rechtszaak kan in het vierde kwartaal van dit jaar inhoudelijk worden behandeld. Het is nog niet bekend hoeveel familieleden van de vrouwen worden gedagvaard.

Samir A. is een voormalig lid van de Hofstadgroep. Hij is veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf voor terrorisme en kwam in september 2013 vrij. De Hofstadgroep was een netwerk van radicaalislamitische jongeren. Ook Mohammed B., de moordenaar van cineast Theo van Gogh, werd tot de groep gerekend.

Meer uit Binnenland

Duizenden mensen lopen door Amsterdam tijdens WorldPride March

AMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam meegelopen in de WorldPride March, de afsluiting van de WorldPride. Om 16.30 uur begon de optocht bij het Amsterdamse Martin Luther Kingpark en ging daarna dwars door Amsterdam naar het Museumplein.

7 uur geleden
Tientallen XR-activisten aangehouden na blokkade A12 in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft 45 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van de A12 in Den Haag zaterdagmiddag. Een man zit nog vast voor mishandeling van een agent, meldt de politie. De anderen zijn weer vrijgelaten op een locatie aan de rand van de stad.

8 uur geleden
A12 in Den Haag weer vrij na blokkade Extinction Rebellion

DEN HAAG (ANP) - De A12 in Den Haag is weer vrij voor verkeer na een blokkade van klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Tientallen betogers gingen rond het middaguur de snelweg op, waardoor de rijbaan de stad uit niet meer toegankelijk was. Op last van de burgemeester heeft de politie de actievoerders er rond 14.00 uur vanaf gehaald. Inmiddels is de weg weer open, zegt een politiewoordvoerder.

9 uur geleden
Blokkade A12 van XR wordt ontbonden op last burgemeester

DEN HAAG (ANP) - De blokkade van de A12 in Den Haag door klimaatactivisten wordt op last van de burgemeester ontbonden. Dat riep de politie ter plaatse om, was te horen op een livestream van Extinction Rebellion. Kort daarna hoorden de betogers die nog op de weg zaten dat ze waren aangehouden en begon de politie ze direct weg te halen.

10 uur geleden
XR: klimaatactivisten blokkeren A12 in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) hebben de snelweg A12 geblokkeerd in Den Haag. Volgens een woordvoerster zijn ze rond het middaguur de Utrechtsebaan opgegaan en bevinden ze zich nu bij de tunnelbak. De actie was niet vooraf aangekondigd.

11 uur geleden
Man gepakt voor neersteken willekeurige slachtoffers in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een 26-jarige Rotterdammer wordt verdacht van betrokkenheid bij meerdere steekpartijen en een poging daartoe zaterdagochtend in de Maasstad. Volgens de politie raakten twee willekeurig gekozen personen gewond. Een van hen is naar het ziekenhuis gebracht, de ander is ter plaatse behandeld aan zijn verwondingen. De verdachte zit vast.

12 uur geleden
Veel vertraging in en naar vakantielanden

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens de ANWB zaterdag druk op de wegen in de vakantielanden, met zowel terugkerend als vertrekkend verkeer. Begin van de middag zijn de files op veel plaatsen nog eens toegenomen.

13 uur geleden