OM: Rusland gaf opdracht en financierde export high tech
ROTTERDAM (ANP) - De 55-jarige Dmitri K., die wordt verdacht van het overtreden van de EU-sancties tegen Rusland, leverde volgens het Openbaar Ministerie onder meer microchips aan Rusland in opdracht van Russische bedrijven. De bedrijven deden zelf de bestellingen en zorgden volgens het OM voor de financiering.
"Op grote schaal werd technologie overal ter wereld aangeschaft en via Nederland naar Rusland verstuurd voor technologische en militaire versterking", zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Rotterdam. Ze sprak over microchips, geleiders en drones van hetzelfde type dat door het Russische leger wordt gebruikt. De drones hebben volgens K.’s advocaat Christian Visser hun bestemming niet bereikt. Volgens hem ademt het strafdossier onterecht de sfeer van Russische spionnen.
Verdachte Dmitri K. uit Gelderland werd in september aangehouden op verdenking van het overtreden van de handelsbeperkingen die in februari aan Rusland zijn opgelegd na de inval in Oekraïne. Hij wordt ook verdacht van valsheid in geschrifte. De man heeft een bedrijf dat handelt in elektronische goederen en heeft zowel de Nederlandse als de Russische nationaliteit. Zelf beweert hij slechts een tussenschakel te zijn geweest.
Fictief bedrijf
Tijdens de eerste openbare zitting in de zaak van K. besloot de rechtbank het voorarrest van de verdachte te schorsen. Hij mag zijn proces in vrijheid afwachten, onder voorwaarde dat hij geen technologische goederen exporteert en geen contact opneemt met de personen die worden genoemd in zijn strafdossier. Op 13 februari is de volgende inleidende zitting in de zaak.
Het OM verzette zich tegen de vrijlating van de man. Volgens de officier van justitie heeft hij al in 2017 een fictief bedrijf op de Krim opgericht met een fictieve website en dito telefoonnummer om sancties te kunnen omzeilen die waren opgelegd na de Russische annexatie van het Oekraïense schiereiland.
Op de telefoon van de verdachte vond het OM 3000 foto’s, die ook zijn doorgestuurd in chats. Op een van de vele beelden is de Oekraïense president Volodimir Zelenski afgebeeld naast Hitler. Op het gros van de overige beelden staan militaire wapens, voertuigen, beelden van bombardementen en beelden van een overleden Oekraïense soldaat. "Verdachte meent dat we het zwaar aanzetten, maar we willen onze ogen niet sluiten voor de context", aldus de officier. "Het is evident dat high tech goederen een grote rol spelen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne", zei ze. "Ze zijn afhankelijk van specialistische buitenlandse onderdelen."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een man is zaterdagavond overleden bij een aanhouding door de politie in Rotterdam. Hij werd op de Vaarnerkamp in Rotterdam-Zuid aangehouden na een controle op zijn identiteitsbewijs. "Agenten hielden hem aan na een melding over een gestolen fatbike. Hij kon geen id-bewijs tonen", aldus de politiewoordvoerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dertien personen die zijn getroffen door het ongeluk met een Nederlandse bus in Zwitserland, zijn teruggekeerd naar Nederland. Dat meldt alarmcentrale Eurocross.
1 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - Aan de kust bij Noordwijk is zaterdagmiddag een 76-jarige surfer overleden. De politie vermoedt dat het om een ongeval gaat. De man is door getuigen nog op het water gezien, maar toen hij niet terugkeerde aan wal is een zoekactie gestart. Daarbij is een helikopter ingezet.
5 uur geledenSUSCH (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland, Karin Mössenlechner, heeft bloemen gelegd op de plek waar donderdag een Nederlandse bus verongelukte. Ook bezocht ze een bijeenkomst waar ze hulpverleners heeft bedankt voor hun inzet. Bij het ongeval met een Nederlandse touringcar in het Zwitserse Susch kwamen vier vrouwen en een man om het leven.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tienduizenden mensen hebben in Amsterdam meegedaan met de klimaatmars, meldt de organisatie, die stelt dat er meer dan 40.000 deelnemers uit alle hoeken van de samenleving op de been waren. Dat zijn er een stuk minder dan de 85.000 die tijdens de editie in 2023 meeliepen in de mars van de Dam naar het Museumplein. De politie en gemeente zeggen geen uitspraken te kunnen doen over aantallen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Dam in Amsterdam stroomt zaterdagmiddag vol met mensen die meedoen aan de klimaatmars, die iets voor 14.00 uur begint. Veel deelnemers hebben spandoeken of protestborden bij zich. De teksten op veel van die borden hebben betrekking op de hitterecords van afgelopen zomer, ziet een verslaggever. 'Dit was de koudste zomer van de rest van je leven', staat bijvoorbeeld op een bord van Greenpeace.
12 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Het prentenboek Het meisje met zaadjes in het haar van Nancy Bosmans is dit jaar bekroond met de Thea Beckmanprijs. De uitreiking vond zaterdagochtend plaats in het Archeon in Alphen aan den Rijn.
12 uur geleden