OM: Rusland gaf opdracht en financierde export high tech
ROTTERDAM (ANP) - De 55-jarige Dmitri K., die wordt verdacht van het overtreden van de EU-sancties tegen Rusland, leverde volgens het Openbaar Ministerie onder meer microchips aan Rusland in opdracht van Russische bedrijven. De bedrijven deden zelf de bestellingen en zorgden volgens het OM voor de financiering.
"Op grote schaal werd technologie overal ter wereld aangeschaft en via Nederland naar Rusland verstuurd voor technologische en militaire versterking", zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Rotterdam. Ze sprak over microchips, geleiders en drones van hetzelfde type dat door het Russische leger wordt gebruikt. De drones hebben volgens K.’s advocaat Christian Visser hun bestemming niet bereikt. Volgens hem ademt het strafdossier onterecht de sfeer van Russische spionnen.
Verdachte Dmitri K. uit Gelderland werd in september aangehouden op verdenking van het overtreden van de handelsbeperkingen die in februari aan Rusland zijn opgelegd na de inval in Oekraïne. Hij wordt ook verdacht van valsheid in geschrifte. De man heeft een bedrijf dat handelt in elektronische goederen en heeft zowel de Nederlandse als de Russische nationaliteit. Zelf beweert hij slechts een tussenschakel te zijn geweest.
Fictief bedrijf
Tijdens de eerste openbare zitting in de zaak van K. besloot de rechtbank het voorarrest van de verdachte te schorsen. Hij mag zijn proces in vrijheid afwachten, onder voorwaarde dat hij geen technologische goederen exporteert en geen contact opneemt met de personen die worden genoemd in zijn strafdossier. Op 13 februari is de volgende inleidende zitting in de zaak.
Het OM verzette zich tegen de vrijlating van de man. Volgens de officier van justitie heeft hij al in 2017 een fictief bedrijf op de Krim opgericht met een fictieve website en dito telefoonnummer om sancties te kunnen omzeilen die waren opgelegd na de Russische annexatie van het Oekraïense schiereiland.
Op de telefoon van de verdachte vond het OM 3000 foto’s, die ook zijn doorgestuurd in chats. Op een van de vele beelden is de Oekraïense president Volodimir Zelenski afgebeeld naast Hitler. Op het gros van de overige beelden staan militaire wapens, voertuigen, beelden van bombardementen en beelden van een overleden Oekraïense soldaat. "Verdachte meent dat we het zwaar aanzetten, maar we willen onze ogen niet sluiten voor de context", aldus de officier. "Het is evident dat high tech goederen een grote rol spelen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne", zei ze. "Ze zijn afhankelijk van specialistische buitenlandse onderdelen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland denkt dat de recente afsluitingen van belangrijke bruggen voorkomen hadden kunnen worden als het Rijk meer zou investeren in infrastructuur. Rijkswaterstaat maakte woensdag bekend dat de westelijke Suurhoffbrug over het Hartelkanaal richting de Maasvlakte grotendeels dichtgaat, omdat er scheuren zitten in de constructie. En sinds half juli mogen geen vrachtwagens en touringcars meer over de Merwedebrug bij Gorinchem rijden, omdat de stalen boogconstructie van de brug in de A27 te zwak is geworden.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans verwacht dat zijn partij niet de hele begroting van het minderheidskabinet gaat steunen. Hij zei tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen dat hij waarschijnlijk per begroting gaat kijken of zijn partij die kan steunen.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans en PRO-leider Jesse Klaver botsten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen over geld dat mensen aan werken moeten overhouden. Klaver verweet Brekelmans dat hij zei dat jongeren te weinig werken, terwijl iemand van 25 jaar oud volgens Klaver ruim 100 euro meer overhoudt als hij van 32 uur naar 40 uur per week gaat.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Opnieuw zijn mankementen ontdekt in een belangrijke brug waar een snelweg overheen gaat: in de westelijke Suurhoffbrug richting de Maasvlakte zijn scheuren geconstateerd, meldt Rijkswaterstaat. Die zitten in een van de hoofdliggers. Omwille van de veiligheid sluit de wegbeheerder de twee gewone rijstroken af. Al het verkeer moet over de vluchtstrook.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Acteur Stefan de Walle stopt per direct met zijn rol als Sinterklaas in Het Sinterklaasjournaal. De Walle vertolkte de rol sinds 2011. Wie de nieuwe Sinterklaas wordt, maakt de NTR nog niet bekend.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens VVD-fractieleider Ruben Brekelmans is zijn partijgenoot minister Eelco Heinen van Financiën niet teruggefloten door coalitiepartijen D66 en CDA. "Ik wil dat even rechtzetten, het beeld dat is ontstaan, dat de minister teruggefloten zou zijn." Volgens Brekelmans "werkt het altijd zo" dat de minister van Financiën "het initiatief neemt" en daarin een coördinerende rol heeft.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft de aangekondigde snelwegblokkade van Extinction Rebellion (XR) komende zaterdag verboden. De actiegroep wil opnieuw demonstreren op de Ring A12 bij Utrecht, maar de gemeente staat dat niet toe. "Het betreden en blokkeren van een snelweg is verboden en strafbaar", staat op de website.
3 uur geleden