Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: ‘Rico de Chileen’ was gedoodverfde leider moordbende

OM: ‘Rico de Chileen’ was gedoodverfde leider moordbende

AMSTERDAM (ANP) - De 47-jarige Richard R., alias Rico de Chileen, was jarenlang "de gedoodverfde leider" van een internationaal opererende misdaadorganisatie die zich bezighield met het witwassen van criminele miljoenen, grootschalige cocaïnehandel en het plegen van liquidaties.

Dat zei het Openbaar Ministerie woensdag aan het begin van een tien uur durend betoog, waarin het bewijs tegen R. minutieus uiteenzet wordt en een strafeis zal worden geformuleerd. Voor dit requisitoir is twee dagen uitgetrokken, de eis zal pas maandag worden uitgesproken. R. staat terecht op verdenking van het leiden van een criminele organisatie.

Het onderzoek naar R. is in 2016 op gang gekomen. In de loop van het onderzoek hebben politie en justitie een grote hoeveelheid cryptoberichten (zogeheten PGP-berichten) verzameld, waaruit volgens het OM onomwonden blijkt dat R. leider was van een moordorganisatie.

Ter illustratie van die stelling haalde de officier van justitie twee PGP-berichten aan, die R. in april 2016 verstuurde aan Ridouan Taghi, die inmiddels hoofdverdachte is in het omvangrijke liquidatieproces Marengo. In de berichten wordt gesproken over liquidaties en ze tonen volgens het OM "de koelbloedige wijze waarop beiden over leven en dood beslissen".

'Criminelen waanden zich veilig'

"Een enkel bericht kan een einde maken aan een mensenleven", aldus de officier. R. zou er talloze hebben verstuurd. Niet alleen aan Taghi, maar ook aan andere criminele kopstukken met wie hij zaken zou hebben gedaan. Ze geven "een glasheldere inkijk in de bijzondere werkwijze" van de organisatie, aldus het OM. "De meeste berichten zijn heel concreet, criminelen waanden zich veilig." Nadat enkele jaren geleden miljoenen PGP-berichten in handen van politie en justitie kwamen, zijn ze "een ware goudmijn" gebleken in een reeks strafzaken, aldus het het OM.

Ook in de zaak tegen ‘Rico de Chileen’, die in 2017 werd gearresteerd toen hij Chili inreisde en vervolgens aan Nederland is uitgeleverd. Volgens justitie heeft R. zijn organisatie vanuit het buitenland bestuurd, leidde hij "een luxeleven", bleef hij zelf zoveel mogelijk buiten schot en liet hij ondergeschikten in zijn bende "het vuile werk opknappen".

Politie en justitie werken nog aan een tweede strafrechtelijk onderzoek tegen R., waarin hij naar verwachting zal worden beschuldigd van concrete betrokkenheid bij meerdere liquidaties.

Meer uit Binnenland

Zes jaar cel voor oudste zoon Ridouan Taghi na procesafspraken

ZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft de oudste zoon van Ridouan Taghi, Faissal, maandag veroordeeld tot zes jaar cel. De 25-jarige T. werd vervolgd voor deelname aan een criminele organisatie die zich bezighield met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan Taghi uit de Extra Beveiligde Inrichting in Vught (EBI). Het vonnis volgt op procesafspraken die T. maakte met het Openbaar Ministerie.

52 minuten geleden
Minister: gevangenen en tbs'ers konden online door fout in laptop

DEN HAAG (ANP) - Gevangenen en tbs'ers konden vanuit hun cel het internet op met speciale laptops die ze van justitie hadden gekregen, terwijl dat niet de bedoeling was. De toegang tot internet bleek niet goed te zijn afgesloten, meldt demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie en Veiligheid).

1 uur geleden
Musical Soldaat van Oranje stopt 12 juli, na ruim vijftien jaar

KATWIJK (ANP) - De musical Soldaat van Oranje wordt op 12 juli voor de laatste keer gespeeld. Dat heeft de producent maandag bekendgemaakt. De voorstelling over de oorlogsjaren van Erik Hazelhoff Roelfzema speelt vanaf oktober 2010 en is daarmee de langstlopende musical in de Nederlandse geschiedenis.

2 uur geleden
ANWB waarschuwt voor files op wegen naar Winterspelen

DEN HAAG (ANP) - De ANWB waarschuwt voor files op de wegen naar en in Noord-Italië in de periode van de Olympische Spelen. Die beginnen volgende week vrijdag in Milaan en Cortina d'Ampezzo. De organisatie verwacht extra drukte en tijdelijke verkeersmaatregelen.

2 uur geleden
18 jaar cel en tbs voor man die vrouw (75) doodde bij Halsteren

BREDA (ANP) - De 33-jarige Elias M. moet achttien jaar de cel in voor het aanranden en doden van een 75-jarige vrouw uit het Brabantse Halsteren. De rechtbank in Breda heeft hem ook veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. De opgelegde straf is iets lager dan de twintig jaar celstraf en tbs die het Openbaar Ministerie had geëist.

2 uur geleden
Celstraffen tot 16 jaar geëist voor explosie woning Nieuwkuijk

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag in de rechtbank in Den Bosch celstraffen van acht tot zestien jaar geëist tegen drie mannen die terechtstaan voor een explosie bij een woning in het Brabantse Nieuwkuijk. Door de aanslag in de nacht van 15 op 16 november 2024 raakte een 50-jarige vrouw zwaargewond. Haar rechterbeen is geamputeerd. Ook aan haar linkerbeen liep ze zwaar letsel op.

3 uur geleden
Trump had geen kritiek op militairen Nederland, zegt ambassadeur

DEN HAAG (ANP) - Donald Trump doelde met zijn uitspraken over niet-Amerikaanse NAVO-militairen die zouden zijn weggebleven van de frontlinie tijdens de oorlog in Afghanistan niet op Nederlandse militairen. Dat zei de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo maandag op X.

3 uur geleden