OM: 'Rico de Chileen' leidde luxeleven van drugsinkomsten
AMSTERDAM (ANP) - Richard R., beter bekend als Rico de Chileen, heeft jarenlang een luxeleven geleid van het geld dat hij verdiende aan de handel in cocaïne. Dat betoogde het Openbaar Ministerie woensdag bij de rechtbank in Amsterdam in het strafproces tegen R.
Het totaalbedrag dat hij heeft verdiend en witgewassen is onduidelijk, maar het moet volgens het OM zeker om miljoenen gaan. Het OM beschuldigt R. van het leiden van een misdaadbende, die zich schuldig maakte aan witwassen, drugshandel en moorden.
"Hij vertoefde in verschillende villa’s, hotels en appartementen over de hele wereld zonder duidelijke bron van inkomsten", aldus de officier van justitie. In een voorbeeld heeft ze een vijfsterrenhotel in Dubai genoemd, waar R. een panoramisch uitzicht had op de haven, gebruik kon maken van een persoonlijke butlerservice en van "culinaire ervaringen" kon genieten. "De prijzen lopen op tot 600 euro per nacht."
Volgens het OM heeft R. daarnaast de beschikking gehad over een zeer uitgebreide horlogecollectie (onder meer bestaande uit uurwerken van Rolex en Cartier) en een wagenpark met een totale waarde van 1 miljoen euro.
Peperdure kleding
In dure appartementen in Marbella en Amsterdam die ook aan de verdachte worden gelinkt, zijn tassen "vol peperdure designerkleding en een inloopkast gevonden. 65 paar schoenen, 44 polo’s en 45 paar jassen", zo somde de officier op.
R. heeft zelf verklaard dat hij ondergronds bankier was en een horlogehandeltje heeft geleid. Maar het OM zegt geen genoegen te nemen met deze verklaring, omdat hij geen details kan verstrekken en er uit communicatie niets is gebleken van contact met klanten.
Bij aanhoudingen had de man ook meermaals tienduizenden euro’s contant op zak. Eenmaal verklaarde hij dat hij hiermee "cadeaus voor zijn familie wilde kopen".
Het OM heeft twee dagen uitgetrokken voor het requisitoir. Maandag volgt de strafeis. Er wordt nog gewerkt aan een tweede strafrechtelijk onderzoek dat zich richt op het concreet linken van R. aan meerdere liquidaties.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Mobiele Eenheid is voor de tweede dag op rij ingezet in Floradorp, een wijk in Amsterdam-Noord. Het is daar in en rondom de Sneeuwbalstraat onrustig door mensen die brandjes stoken en de politie bekogelen met onder meer vuurwerk en bierflesjes. Twee mensen zijn aangehouden.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Jan G., het doelwit van het geweld in Overasselt in september, is uit Duitsland overgeleverd. Het Openbaar Ministerie meldt dat een 28-jarige man uit de Gelderse plaats op Nederlandse bodem is.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige Fouad B. uit Heemskerk vindt dat de rechtbank in Haarlem zijn cliënt vrij moet spreken van een poging tot doodslag tijdens het jongerengeweld op 6 september vorig jaar in Beverwijk.
7 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - Het afgelopen weekend en dinsdagavond vlogen er onbekende drones boven de Eemshaven in Groningen, bevestigt een woordvoerder van de havenbeheerder Groningen Seaports na berichtgeving van RTV Noord.
8 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Haarlem celstraffen van achttien maanden tot twee jaar geëist tegen drie jongeren uit Heemskerk en Beverwijk voor een poging tot doodslag. Ze worden ervan verdacht op 6 september vorig jaar in Beverwijk een 17-jarige jongen uit Haarlem te hebben mishandeld.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoger beroep van Mels van B. (47), verdachte in de Barendrechtse zedenzaak, richt zich alleen op de hoogte van de straf die aan hem is opgelegd. Dat bleek donderdag tijdens een zitting bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank veroordeelde Van B. in maart tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
10 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het westnijlvirus is bij nog vijf mensen in Nederland vastgesteld. Drie besmettingen vonden plaats in Zuid-Holland en twee in Noord-Brabant. Het totale aantal bevestigde gevallen stijgt daardoor naar 64. Het aantal sterfgevallen blijft staan op tien, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
10 uur geleden