OM: 'Rico de Chileen' leidde luxeleven van drugsinkomsten
AMSTERDAM (ANP) - Richard R., beter bekend als Rico de Chileen, heeft jarenlang een luxeleven geleid van het geld dat hij verdiende aan de handel in cocaïne. Dat betoogde het Openbaar Ministerie woensdag bij de rechtbank in Amsterdam in het strafproces tegen R.
Het totaalbedrag dat hij heeft verdiend en witgewassen is onduidelijk, maar het moet volgens het OM zeker om miljoenen gaan. Het OM beschuldigt R. van het leiden van een misdaadbende, die zich schuldig maakte aan witwassen, drugshandel en moorden.
"Hij vertoefde in verschillende villa’s, hotels en appartementen over de hele wereld zonder duidelijke bron van inkomsten", aldus de officier van justitie. In een voorbeeld heeft ze een vijfsterrenhotel in Dubai genoemd, waar R. een panoramisch uitzicht had op de haven, gebruik kon maken van een persoonlijke butlerservice en van "culinaire ervaringen" kon genieten. "De prijzen lopen op tot 600 euro per nacht."
Volgens het OM heeft R. daarnaast de beschikking gehad over een zeer uitgebreide horlogecollectie (onder meer bestaande uit uurwerken van Rolex en Cartier) en een wagenpark met een totale waarde van 1 miljoen euro.
Peperdure kleding
In dure appartementen in Marbella en Amsterdam die ook aan de verdachte worden gelinkt, zijn tassen "vol peperdure designerkleding en een inloopkast gevonden. 65 paar schoenen, 44 polo’s en 45 paar jassen", zo somde de officier op.
R. heeft zelf verklaard dat hij ondergronds bankier was en een horlogehandeltje heeft geleid. Maar het OM zegt geen genoegen te nemen met deze verklaring, omdat hij geen details kan verstrekken en er uit communicatie niets is gebleken van contact met klanten.
Bij aanhoudingen had de man ook meermaals tienduizenden euro’s contant op zak. Eenmaal verklaarde hij dat hij hiermee "cadeaus voor zijn familie wilde kopen".
Het OM heeft twee dagen uitgetrokken voor het requisitoir. Maandag volgt de strafeis. Er wordt nog gewerkt aan een tweede strafrechtelijk onderzoek dat zich richt op het concreet linken van R. aan meerdere liquidaties.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De zes bestuurders die nog vastzaten na de blokkade van de A12 op zaterdag, zijn maandag vrijgelaten. Dat laat de politie weten.
4 uur geledenDOKKUM (ANP) - Ongeveer 21.000 mensen waren maandag bij het bezoek van de koninklijke familie aan Dokkum. "Het was overal druk, gezellig druk, maar nergens te druk", zegt burgemeester Johannes Kramer van de gemeente Noardeast-Fryslân, waar de Friese vestingstad onder valt.
4 uur geledenGOES (ANP) - Asielzoekers kunnen vanaf dinsdag worden opgevangen in de Zeelandhallen in Goes. Het gebouw is goedgekeurd voor gebruik, laat opvangorgaan COA maandag weten.
4 uur geledenBREDA (ANP) - De Havermarkt in het centrum van Breda is vol. Dat meldt de gemeente Breda. Voor het plein geldt het principe: één persoon in, één persoon uit. Aan de Haven, Sint Janstraat, op het Kasteelplein en op het Kerkplein is nog wel ruimte om Koningsdag te vieren.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Stadhuisplein en Oudkerkhof in de binnenstad van Utrecht zijn vol, meldt de gemeente. Er mogen geen nieuwe mensen de pleinen op. Ook op de Neude en het Janskerkhof wordt het erg druk.
4 uur geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.
7 uur geleden