OM: racistische uitingen Erasmusbrug strafbaar, onderzoek gestart
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie meldt dinsdag dat de teksten die tijdens de jaarwisseling zijn geprojecteerd op de Erasmusbrug in Rotterdam strafbaar zijn. Het ging onder meer om 'White Lives Matter' en 'Vrolijk Blank 2023'. De politie is onder leiding van het OM een strafrechtelijk onderzoek gestart.
"De vrijheid van meningsuiting is een van de fundamentele rechten in de Nederlandse wet. Je mag dus zeggen en vinden wat je wilt. Maar aan die vrijheid van meningsuiting zijn grenzen gesteld. Een van die grenzen is dat uitingen nooit mogen aanzetten tot discriminatie of een andere bevolkingsgroep mogen beledigen", zo wordt uitgelegd.
Het gaat volgens het OM ook om de context waarin de uitlatingen zijn gedaan. Op de brug was ook de Engelstalige zin 'We must secure the existence of our people and a future for white children’ (We moeten het bestaan van ons volk en de toekomst van witte kinderen verzekeren) te zien. Dit is ook wel bekend onder de afkorting '14 words', een tekst van een Amerikaanse neonazi.
Leden van de Telegramgroep White Lives Matter uit Nederland en Duitsland hebben de verantwoordelijkheid opgeëist voor het projecteren van de teksten. Wie er achter deze Telegramgroep zitten, is onbekend. In de appgroep schreven ze: "Activisten van WLM Nederland en WLM Duitsland werkten samen om een pro-Blank bericht openbaar te maken. Dit eiste veel planning, testen en wiskunde om het te laten werken. Ook hadden we te maken met een grote geldsom voor de laser."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De SBS6-realityreeks De Bondgenoten heeft donderdagavond de Gouden Televizier-Ring gewonnen. Het programma liet Kassa (BNNVARA) en Woeste Grond (AVROTROS) achter zich. De prijs werd uitgereikt tijdens het Gouden Televizier-Ring Gala in Koninklijk Theater Carré.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Jan Versteegh heeft donderdagavond de Televizier-Ring Presentator gewonnen. De presentator van onder meer De Bondgenoten liet daarmee Tim Hofman en Thomas van Groningen achter zich. Versteegh, een van de vaste gezichten van SBS6, kreeg de prijs uitgereikt tijdens het Gouden Televizier-Ring Gala in Koninklijk Theater Carré in Amsterdam.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Joop van den Ende heeft donderdagavond tijdens het Gouden Televizier-Ring Gala een oeuvreprijs in ontvangst genomen. De 84-jarige media- en theaterproducent ontving de prijs in Koninklijk Theater Carré in Amsterdam en kreeg daar een langdurige staande ovatie. Hij was zichtbaar geëmotioneerd.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In een kruipruimte in het Olympisch Stadion in Amsterdam is donderdagavond brand uitgebroken. Bij de brand komt veel rook vrij, zo is te zien op beelden van AT5. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio is de brand ontstaan in de kruipruimte van de parkeergarage onder het stadion, maar woedt die inmiddels ook in de spouwmuur. "De brand is lastig te bereiken."
25 minuten geledenOPHEUSDEN (ANP) - Bij het gemeentehuis in het Gelderse Opheusden hebben zich ongeveer 150 mensen verzameld voor een demonstratie tegen de komst van asielzoekers. Het gaat vooral om jongeren die onder meer op de wegen rondom het gemeentehuis staan, ziet een ANP-verslaggever.
27 minuten geledenMIDDELBURG (ANP) - Het onderhoudswerk aan de Zeelandbrug is vlotter verlopen dan verwacht. De provincie meldt dat gemotoriseerd verkeer vanaf vrijdag 18.00 uur weer over de verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland kan rijden. De verwachting was eerder dat de brug vanaf komende maandag weer open zou zijn voor verkeer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Russische ambassade in Nederland wil opheldering over de opmerking van defensieminister Dilan Yeşilgöz dat Rusland "de vijand" is. De VVD-leider zei dat tijdens de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Kamer.
5 uur geleden