Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: racistische uitingen Erasmusbrug strafbaar, onderzoek gestart

OM: racistische uitingen Erasmusbrug strafbaar, onderzoek gestart

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie meldt dinsdag dat de teksten die tijdens de jaarwisseling zijn geprojecteerd op de Erasmusbrug in Rotterdam strafbaar zijn. Het ging onder meer om 'White Lives Matter' en 'Vrolijk Blank 2023'. De politie is onder leiding van het OM een strafrechtelijk onderzoek gestart.

"De vrijheid van meningsuiting is een van de fundamentele rechten in de Nederlandse wet. Je mag dus zeggen en vinden wat je wilt. Maar aan die vrijheid van meningsuiting zijn grenzen gesteld. Een van die grenzen is dat uitingen nooit mogen aanzetten tot discriminatie of een andere bevolkingsgroep mogen beledigen", zo wordt uitgelegd.

Het gaat volgens het OM ook om de context waarin de uitlatingen zijn gedaan. Op de brug was ook de Engelstalige zin 'We must secure the existence of our people and a future for white children’ (We moeten het bestaan van ons volk en de toekomst van witte kinderen verzekeren) te zien. Dit is ook wel bekend onder de afkorting '14 words', een tekst van een Amerikaanse neonazi.

Leden van de Telegramgroep White Lives Matter uit Nederland en Duitsland hebben de verantwoordelijkheid opgeëist voor het projecteren van de teksten. Wie er achter deze Telegramgroep zitten, is onbekend. In de appgroep schreven ze: "Activisten van WLM Nederland en WLM Duitsland werkten samen om een pro-Blank bericht openbaar te maken. Dit eiste veel planning, testen en wiskunde om het te laten werken. Ook hadden we te maken met een grote geldsom voor de laser."

Meer uit Binnenland

CPB verwacht koopkrachtdaling in 2027, voor het eerst in jaren

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren verwacht het Centraal Planbureau (CPB) dat mensen net iets minder te besteden krijgen. Voor alle huishoudens komt het neer op 0,3 procent koopkrachtdaling in 2027. Nagenoeg iedereen gaat er volgend jaar iets op achteruit, alleen gepensioneerden kunnen rekenen op een kleine koopkrachtstijging. Gezinnen zonder kinderen gaan er dat jaar het meest op achteruit.

11 minuten geleden
Overheidsuitgaven groeien harder dan inkomsten, waarschuwt CPB

DEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de overheid stijgen snel, maar de belastinginkomsten blijven achter. Het begrotingstekort van de overheid zal daardoor dit jaar oplopen, verwacht het Centraal Planbureau (CPB). De gestegen rente en uitgaven aan defensie zijn daar de oorzaak van.

12 minuten geleden
Mijd snelwegen met tractoren, roept organisatie boerenprotest op

DEN BOSCH (ANP) - De organisatoren van het boerenprotest in Den Bosch roepen boeren op bij de terugreis niet de snelwegen op te gaan met hun tractoren. FDF-leider Mark van den Oever verzocht de honderden aanwezige actievoerders vanaf een podium om binnenwegen te pakken, vanwege het "tragische ongeval" op de A59 eerder op de dag. "Zodat er niet nog een ongeluk gebeurt."

1 uur geleden
Enkele trekkers rijden door blokkade bij provinciehuis Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - Bij het provinciehuis in Den Bosch zijn enkele boeren met trekkers door een wegblokkade gereden. Door één tractor werd een betonnen blok aan de kant geschoven en daarop reden ongeveer tien trekkers langs de blokkade, zag een ANP-fotograaf. Een verkeersregelaar probeerde de trekkers nog tegen te houden, maar tevergeefs.

1 uur geleden
Acteur Hans Beijer (78), bekend als boef B100, overleden

DEN HAAG (ANP) - Acteur Hans Beijer is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat staat in een overlijdensadvertentie die vrijdag is gepubliceerd in de Volkskrant. Beijer was bij het grote publiek vooral bekend als boef B100 uit de kinderseries van Bassie en Adriaan.

1 uur geleden
Handhavingsactie tegen overtreders Merwedebrug begint maandag

GORINCHEM (ANP) - Rijkswaterstaat en de politie houden van maandag tot en met vrijdag een "handhavingsactie" op de Merwedebrug. Daar mogen sinds 18 juli geen zware voertuigen meer overheen rijden, omdat de brug verzwakt is. Lang niet alle vrachtwagens houden zich aan dat verbod. De actie is erop gericht om overtreders te beboeten.

1 uur geleden
Ingetogen programma bij boerenprotest om dodelijk ongeval op A59

DEN BOSCH (ANP) - Organisatoren van het boerenprotest in Den Bosch vinden het "verschrikkelijk" dat er twee mensen zijn verongelukt bij een file op de A59. Het podiumprogramma met sprekers buiten het provinciehuis gaat door, maar in ingetogen vorm. Er wordt tussendoor geen muziek meer gedraaid en aanwezigen wordt gevraagd respect te betuigen, zegt ZLTO namens de partijen.

1 uur geleden