Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: Peter R. de Vries al voor moord gevolgd in centrum Amsterdam

OM: Peter R. de Vries al voor moord gevolgd in centrum Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de aanklacht tegen een van de verdachten van de moord op Peter R. de Vries uitgebreid met een voorverkenning. Kamil E. (35) heeft De Vries volgens justitie gevolgd op de avond van 23 juni, na een optreden van de misdaadjournalist in het RTL-programma Boulevard.

Dat bleek donderdag op de derde tussentijdse zitting tegen E. en medeverdachte Delano G. (22). E. is op de zitting aanwezig, G. bleef in zijn cel en laat zich vertegenwoordigen door zijn twee advocaten.

Peter R. de Vries werd op 6 juli vorig jaar van dichtbij neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam. Ook toen had hij net een uitzending van RTL Boulevard achter de rug. De Vries wandelde van de studio naar de parkeergarage in de Lange Leidsedwarsstraat.

Voorverkenning

Volgens het OM is G. de schutter geweest en heeft E. opgetreden als chauffeur. Het tweetal werd enkele uren na de aanslag klemgereden op de A4 en aangehouden. De Vries bezweek negen dagen na de aanslag aan zijn verwondingen. De moord bracht een enorme schokgolf teweeg.

Eerder was al bekend dat E. voorverkenningen zou hebben uitgevoerd. Op 23 juni hebben beveiligingscamera’s geregistreerd hoe hij via de Prinsengracht en de Leidsestraat de Lange Leidsedwarsstraat inloopt. Hij loopt achter de studio van RTL Boulevard langs en volgt De Vries als die naar de parkeergarage loopt. Als De Vries in de garage is, kijkt E. naar binnen, aldus het OM.

Berichten

Het OM citeerde enkele berichten die de verdachten in de aanloop naar de moord hebben uitgewisseld. "Het gemak en de koelbloedigheid waarmee ze spreken over leven en dood geeft een macaber beeld", aldus de officier van justitie. Een vooralsnog onbekend gebleven man (door justitie aangeduid als NN-man) schrijft onder meer, als hij een foto van De Vries stuurt: "Deze hond moet je hebben." G. antwoordt: "Bro, ik schiet die kk ding dwars door zijn kk lichaam." 'Kk' is de schrijfwijze in straattaal voor 'kanker'.

In een telefoon die bij de verdachten in de auto is gevonden, trof de recherche nog een bericht van G. "Bro, die kogel ging dwars door zijn hoofd. Twee keer. Alles spoot. Kk mooi." Het zijn teksten die volgens het OM de volstrekte gewetenloosheid onderstrepen waarmee de verdachten te werk zijn gegaan.

De rechtbank Amsterdam wil de strafzaak tegen de twee verdachten op 7 en 15 juni inhoudelijk behandelen. De uitspraak staat gepland op 7 juli.

Meer uit Binnenland

NCTV: cyberdreiging neemt snel toe door AI, actie nodig

DEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."

2 uur geleden
Jetten vindt zijn aanwezigheid bij Rode Lijn-demo 'niet passend'

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.

2 uur geleden
OM wil geen straf voor bestuurder Haagse tram die man overreed

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.

4 uur geleden
Weer bommelding op KLM-vlucht, toestel veilig geland op Schiphol

HAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.

4 uur geleden
Brussel: Nederland moet asielzoekers van EU-landen overnemen

BRUSSEL (ANP) - Nederland moet ook komend jaar asielzoekers van andere EU-landen overnemen. Nederland kan ervoor kiezen dit af te kopen of op een andere manier bij te dragen aan landen waar dit jaar bovengemiddeld veel asielzoekers aankwamen. Het gaat om Griekenland, Cyprus, Italië en Spanje.

6 uur geleden
Tientallen actievoerders op bouwplaats Microsoft-datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben tientallen actievoerders de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg bezet. Dat ziet een verslaggever. Actievoerders klommen over het hek met meegenomen ladders en knipten een gat in het hek van de bouwplaats. De politie en ME zijn in groten getale aanwezig.

6 uur geleden
Actiegroep probeert bouwplaats Microsoft-datacentrum te bezetten

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben ongeveer honderd actievoerders vrijdagochtend geprobeerd op de bouwplaats van een groot Microsoft-datacentrum aan de Plimsollweg te komen. Dat ziet een verslaggever. De actiegroep 'Geef Tegengas', die het protest heeft georganiseerd, wil de bouw van het datacentrum stilleggen.

6 uur geleden