OM noemt fraude met QR-codes lucratieve bezigheid
ALKMAAR (ANP) - De vermeende fraude met QR-codes vanuit de GGD-locatie op Schiphol was volgens het Openbaar Ministerie "een heel lucratieve bezigheid". Dit zei de officier van justitie maandag tijdens een inleidende zitting in de strafzaak tegen een 21-jarige verdachte uit Spijkenisse. Pavel F. ontkent te hebben gehandeld in valse QR-codes.
Het OM verdenkt F. van het aanmaken en verstrekken van vele valse digitale coronacertificaten. Hij zou puur uit geldbejag valse vaccinatiegegevens en testresultaten hebben aangemaakt. Tijdens zijn werk op de test- en vaccinatielocatie van de GGD op Schiphol zou hij in totaal 8740 coronabewijzen hebben aangemaakt, ook buiten werktijd om. Op zijn telefoon vond de politie 62 gewiste notities met burgerservicenummers.
Op zijn bankrekening werden volgens de officier grote bedragen gestort. Zijn verklaring dat hij geld kreeg van vrienden om zijn droomauto te kunnen kopen noemde ze maandagmiddag in de rechtbank in Alkmaar ongeloofwaardig.
Het OM is nog bezig met het onderzoek naar de vermeende fraude met QR-codes. Voor de advocaat van F. reden om te vragen het voorarrest te beëindigen. Volgens de raadsman heeft F. "geen noemenswaardige rol gespeeld" in de handel in valse coronabewijzen. De officier verzet zich tegen het opheffen van het voorarrest. Op elke vervalsing staat twee maanden gevangenisstraf, zei ze. Bovendien geeft F. volgens haar geen inzicht in zijn rol in het criminele netwerk.
Als de rechtbank besluit F. toch voorlopig vrij te laten, dan wil het OM dat de rechter daar strenge voorwaarden aan verbindt, waaronder een contactverbod met medeverdachten, een locatieverbod voor het test- en vaccinatiecentrum op Schiphol en een beroepsverbod bij de GGD en het ministerie van Volksgezondheid.
Vorige week kwamen onder soortgelijke voorwaarden drie medeverdachten vrij. In de zaak van F. maakt de rechtbank dinsdag de beslissing bekend. Het is nog niet bekend wanneer de rechtbank de zaken inhoudelijk behandelt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
3 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
6 uur geleden