OM noemt eigen handelen in Ter Apel 2022 'ingrijpend'
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie erkent niet juist gehandeld te hebben tijdens de crisissituatie in de zomer van 2022 bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Burgers die hulp boden werden gewaarschuwd voor strafrechtelijke vervolging en aan asielzoekers geboden tenten werden in beslag genomen. Dat was "ingrijpend, zeker voor de vluchtelingen die zich op het voorterrein van het azc bevonden", aldus hoofdofficier van justitie Diederik Greive.
De terugblik op het handelen destijds volgt op het rapport van de Nationale ombudsman, die na onderzoek concludeert dat er onbehoorlijk en ongepast is opgetreden door onder andere OM, politie en gemeente Westerwolde. Het aanmeldcentrum was te vol, honderden mensen sliepen in de open lucht voor het hek. Burgers en hulpinstanties boden hulp door onder andere tenten en andere kampeerspullen te geven.
De driehoek (burgemeester, politie en justitie) besloot echter op basis van "concrete veiligheids- en criminaliteitsrisico's" dat die spullen weg moesten, aldus Greive. "Achteraf bezien zijn wij ongelukkig met de manier waarop is omgegaan met de tenten, die in augustus in beslag zijn genomen." De hoofdofficier meent dat een volgende keer voorkomen moet worden dat "wij genoodzaakt zijn strafrechtelijk op te treden ten aanzien van noodopvang en -verblijf van vluchtelingen". Mensen die wachten op de start van hun asielprocedure moeten volgens hem "te allen tijde onder menswaardige omstandigheden opgevangen kunnen worden".
De tenten werden door een betrokken burger gekocht na een crowdfundactie en uitgedeeld bij het terrein. Na de inbeslagname werden ze opgeslagen door de gemeente Westerwolde. Die opslag was dusdanig dat ze grotendeels onbruikbaar waren geworden. Een OM-woordvoerster laat weten dat de initiatiefnemer hiervoor financieel is gecompenseerd en de nog bruikbare tenten zijn teruggegeven.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming ziet dit jaar een "enorme stijging" van het aantal meldingen van vermoedelijke vogelgriep. Het gaat om bijna vijf keer zoveel meldingen als een jaar geleden, meldt de organisatie woensdag.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse wetenschappers moeten steeds vaker naar het buitenland om hun onderzoek te kunnen doen. Dat komt omdat er te weinig wordt geïnvesteerd in de huidige Nederlandse digitale infrastructuur, stellen de Nederlandse ICT-organisatie van onderwijs- en onderzoeksinstellingen SURF en de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) in een woensdag verschenen onderzoeksrapport.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kosten van gemeenten voor bijvoorbeeld jeugdzorg, vluchtelingenopvang, bijstand en bestuur zijn vorig jaar met bijna 8 procent gestegen tot 80,9 miljard euro. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt volgens het CBS neer op een kostenstijging van 5,8 miljard euro in vergelijking met 2023.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afname van de broeikasgasuitstoot stagneert opnieuw. Volgens CBS-cijfers lag de totale uitstoot in het derde kwartaal van dit jaar ongeveer op hetzelfde niveau als een jaar eerder. Terwijl de industrie en het verkeer minder CO2 en andere broeikasgassen de lucht in lieten gaan, stegen de emissies van de elektriciteitssector met 20 procent. Dat kwam doordat meer steenkool werd verbruikt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eneco en Energie VanOns hebben consumenten 'CO2-gecompenseerd gas' verkocht zonder die claim deugdelijk te onderbouwen. Daarmee hebben ze de reclamecode overtreden, oordeelt de Reclame Code Commissie (RCC). Eisers Fossielvrij NL en Reclamejagers zijn blij met de uitspraak, maar vinden het ook tijd dat de Autoriteit Consument en Markt (ACM) harder ingrijpt bij bedrijven die met CO2-compensatie schermen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De videoclip van het lied Echte liefde is te koop van Samuel Welten was dit jaar de best bekeken muziekvideo op YouTube in Nederland. Het lied, dat in maart werd geüpload, kreeg ruim 5,1 miljoen views. YouTube meldt niet hoeveel daarvan uit Nederland kwamen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP doet samen met VVD, CDA, BBB en ChristenUnie een nieuwe poging om de koning weer een rol te geven in het formatieproces. Aanleiding is het gedoe dat opnieuw is ontstaan rond een door de Tweede Kamer aangestelde informateur. D66'er Hans Wijers stapte op nadat een privébericht was uitgelekt waarin hij VVD-leider Dilan Yeşilgöz een feeks noemde.
13 uur geleden