OM: nieuw bewijs in geheime berichten Rico de Chileen
AMSTERDAM (ANP) - Specialisten van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) hebben een hoeveelheid verwijderde, versleutelde communicatie van Richard R., alias Rico de Chileen, leesbaar kunnen maken. Zij verstevigen de verdenking tegen R., meent het Openbaar Ministerie. R. (46) wordt verdacht van het leiden van een misdaadbende die zich schuldig zou hebben gemaakt aan het plegen van liquidaties, drugshandel en witwassen. Hij zou intensief hebben samengewerkt met Ridouan Taghi.
De door het NFI teruggehaalde PGP-communicatie (Pretty Good Privacy) betreft berichten tussen R. en Naoufal F., die vorig jaar tot levenslang werd veroordeeld voor het organiseren van een liquidatie. Uit de berichten blijkt dat R. nauw heeft samengewerkt met F. en Taghi, zei het Openbaar Ministerie woensdag op een tussentijdse zitting in de strafzaak tegen R. bij de rechtbank Amsterdam.
R., een Chileense Amsterdammer, werd in oktober 2017 in zijn geboorteland opgepakt en vervolgens aan Nederland uitgeleverd. Sindsdien zit hij in een cel in de extra beveiligde gevangenis (ebi) in Vught. Vanwege de coronacrisis is R. niet naar de rechtszaal vervoerd voor de zitting. De rechtbank had een videoverbinding met R. in de ebi. Drie bewakers hielden hem daar gezelschap.
Voorbereiding
R.'s advocaat beklaagde zich erover dat de combinatie ebi en coronacrisis allesbehalve bevorderlijk is voor een goede voorbereiding van het eigenlijke proces met zijn cliënt. Dat moet volgens de planning op 2 juni van start gaan.
De raadsman vroeg, zoals hij in een eerder stadium ook deed, om R. voorlopig vrij te laten, met een enkelband. De advocaat wees erop dat R. vanwege de coronacrisis niet eens meer naar een buitenland zou kúnnen vluchten. De rechtbank zag dat anders en bepaalde dat R. in elk geval tot aan de inhoudelijke behandeling van zijn zaak vast blijft zitten.
Richard R. wordt door justitie gerekend tot het zwaarste segment criminelen van dit moment. Ridouan Taghi is, nog voordat hij is berecht, inmiddels bekend komen te staan als de schrik van de Nederlandse onderwereld. De mannen zouden achter een ongekende hoeveelheid liquidaties zitten. Taghi, die lang voortvluchtig was en in december in Dubai werd opgepakt, staat terecht in het omvangrijke liquidatieproces Marengo, dat zich nog in een voorbereidende fase bevindt. De advocaat van de kroongetuige in dat proces, Derk Wiersum, werd in september doodgeschoten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het CDA draagt topambtenaar Annet Bertram voor als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Bertram is momenteel secretaris-generaal van het ministerie van Asiel en Migratie en heeft uiteenlopende topfuncties vervuld in de ambtenarij.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tienduizenden middelbare scholieren krijgen de komende week les over online seksualiteit en over sexting, waarbij jongeren seksueel getinte foto's en berichten naar elkaar sturen. De jaarlijkse Week van de Liefde gaat ook over de invloed van sociale media op het zelfbeeld van jongeren. Zeker 350 middelbare scholen doen mee. Volgens organisator Soa Aids Nederland is dat een record.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Holland en het westelijke Waddengebied komt ook maandagochtend plaatselijk weer dichte mist voor. Zaterdag en zondag gaf het KNMI ook al code geel af voor dichte mist in het midden en noorden van het land. Die waarschuwing blijft voor het noordwesten tot zeker maandagochtend 08.00 uur van kracht.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Op de Quinten Matsyslaan in Eindhoven heeft zondagavond een steekpartij plaatsgevonden. Daarbij raakte een jongeman gewond aan zijn been. Dat meldt de politie Oost-Brabant op X. Rond 23.40 uur kwam er een melding binnen van de steekpartij.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum heeft in het openingsweekend op de nieuwe locatie in Pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid ruim 5000 bezoekers getrokken, meldt een woordvoerder van het museum.
13 uur geledenDE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
1 dag geleden