OM: nieuw bewijs in geheime berichten Rico de Chileen
AMSTERDAM (ANP) - Specialisten van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) hebben een hoeveelheid verwijderde, versleutelde communicatie van Richard R., alias Rico de Chileen, leesbaar kunnen maken. Zij verstevigen de verdenking tegen R., meent het Openbaar Ministerie. R. (46) wordt verdacht van het leiden van een misdaadbende die zich schuldig zou hebben gemaakt aan het plegen van liquidaties, drugshandel en witwassen. Hij zou intensief hebben samengewerkt met Ridouan Taghi.
De door het NFI teruggehaalde PGP-communicatie (Pretty Good Privacy) betreft berichten tussen R. en Naoufal F., die vorig jaar tot levenslang werd veroordeeld voor het organiseren van een liquidatie. Uit de berichten blijkt dat R. nauw heeft samengewerkt met F. en Taghi, zei het Openbaar Ministerie woensdag op een tussentijdse zitting in de strafzaak tegen R. bij de rechtbank Amsterdam.
R., een Chileense Amsterdammer, werd in oktober 2017 in zijn geboorteland opgepakt en vervolgens aan Nederland uitgeleverd. Sindsdien zit hij in een cel in de extra beveiligde gevangenis (ebi) in Vught. Vanwege de coronacrisis is R. niet naar de rechtszaal vervoerd voor de zitting. De rechtbank had een videoverbinding met R. in de ebi. Drie bewakers hielden hem daar gezelschap.
Voorbereiding
R.'s advocaat beklaagde zich erover dat de combinatie ebi en coronacrisis allesbehalve bevorderlijk is voor een goede voorbereiding van het eigenlijke proces met zijn cliënt. Dat moet volgens de planning op 2 juni van start gaan.
De raadsman vroeg, zoals hij in een eerder stadium ook deed, om R. voorlopig vrij te laten, met een enkelband. De advocaat wees erop dat R. vanwege de coronacrisis niet eens meer naar een buitenland zou kúnnen vluchten. De rechtbank zag dat anders en bepaalde dat R. in elk geval tot aan de inhoudelijke behandeling van zijn zaak vast blijft zitten.
Richard R. wordt door justitie gerekend tot het zwaarste segment criminelen van dit moment. Ridouan Taghi is, nog voordat hij is berecht, inmiddels bekend komen te staan als de schrik van de Nederlandse onderwereld. De mannen zouden achter een ongekende hoeveelheid liquidaties zitten. Taghi, die lang voortvluchtig was en in december in Dubai werd opgepakt, staat terecht in het omvangrijke liquidatieproces Marengo, dat zich nog in een voorbereidende fase bevindt. De advocaat van de kroongetuige in dat proces, Derk Wiersum, werd in september doodgeschoten.
Meer uit Binnenland
UITHUIZERMEEDEN (ANP) - In het Groningse Uithuizermeeden is vogelgriep vastgesteld op een legpluimveebedrijf, meldt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). De ongeveer 39.000 legkippen worden gedood om verspreiding te voorkomen. Deze vogelgriepuitbraak heeft sinds oktober al aan meer dan 2 miljoen dieren het leven gekost.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Staat hoeft Corné H., die is veroordeeld voor een gijzeling in Ede in 2024 en onlangs medewerkers in de gevangenis in Vught gijzelde, geen voorrang te geven op een plek in een tbs-kliniek. Dit heeft de rechter vrijdag geoordeeld in een zaak die door de advocaten van H. was aangespannen. H. staat op een wachtlijst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 17-jarige jongen uit Delft en een 18-jarige Rijswijker zijn aangehouden in verband met de dood van een 16-jarige jongen in Den Hoorn vorige maand. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie naar aanleiding van berichtgeving op Omroep West.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV vindt de uitkomsten van de doorrekeningen van de coalitieplannen door planbureaus "onbestaanbaar". "Een politiek die mensen zekerheid moet bieden, zet de samenleving bij voorbaat in de kou", stelt Dick Koerselman, de interim-voorzitter van de grootste vakbond van Nederland.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Dit kabinet hallucineert als het denkt dat dit voldoende is voor klimaat en stikstof. Dat maken de planbureaus pijnlijk duidelijk", zegt Marieke Vellekoop, directeur Greenpeace Nederland over de doorrekeningen van het coalitieakkoord.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met lage inkomens en uitkeringsgerechtigden "betalen de hoofdprijs voor de plannen van het nieuwe kabinet", vindt CNV. De vakbond reageert daarmee op doorrekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), die becijferden dat de laagste inkomens de meeste koopkracht verliezen door de plannen van het kabinet-Jetten.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - In het onderzoek naar de Friese soevereinenzaak stelt het Openbaar Ministerie dat de verdenkingen tegen oud-advocaat Arno van K. (62) zijn toegenomen. Dat zei de officier van justitie vrijdag tijdens een inleidende zitting in de rechtbank in Leeuwarden.
4 uur geleden