OM Nairobi sluit onderzoek af naar moord op Nederlander in 2019
NAIROBI (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Nairobi heeft laten weten dat het onderzoek naar de moord in 2019 op de Nederlander Tob Cohen (69) is afgerond en dat diens echtgenote op basis van "overweldigend en overtuigend bewijs" van de moord wordt beschuldigd. Hoofdaanklager Renson Ingonga is naar eigen zeggen met nieuwe bewijzen gekomen, melden Keniaanse media. De vrouw is donderdag gearresteerd.
Een voorganger van deze aanklager, Noordin Haji, had aanklachten tegen de reeds lang verdachte echtgenote Sarah Wairimu Kamotho en een medeverdachte in 2022 ingetrokken. Dat leidde in Keniaanse media tot verbaasde reacties en verdenkingen van vriendjespolitiek. Nabestaanden van Cohen in Nederland beschuldigen Haji en een vooraanstaand rechter in Kenia ervan betrokken te zijn geweest bij de moord en het onderzoek te hebben gedwarsboomd.
Cohen ging in 1987 in Kenia wonen als topman van Philips Oost-Afrika. Daarna bleef hij in Kenia wonen en startte een eigen bedrijf. In 2019 voelde hij zich bedreigd door zijn echtgenote van wie hij na jaren van conflicten zou scheiden. Hij verdween in juli 2019. Zijn vrouw werd toen al aangehouden. In september van dat jaar werden zijn stoffelijke resten gevonden in een septische tank bij zijn huis.
Vrouwengevangenis
Wairimu is vrijdag voor de rechter verschenen in een inleidende zitting. De rechtbank bepaalde dat ze voorlopig vastgehouden wordt in de Langata vrouwengevangenis in het zuidwesten van de Keniaanse hoofdstad. De rechters moeten bepalen of er een onderzoek nodig is naar de geestelijke gezondheidstoestand van de beklaagde, voordat ze in een zitting officieel wordt aangeklaagd en zich schuldig of onschuldig zou moeten verklaren.
Haar advocaten stellen dat dit onderzoek helemaal niet nodig is en eisen een oordeel van het hof of deze vervolging juridisch wel mogelijk is, nadat de aanklachten in 2022 waren ingetrokken. Rechter Diana Kavedza heeft een volgende zitting op maandag belegd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsbodems maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het ministerie van Defensie weten.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.
52 minuten geledenOSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Londense politie heeft een speciaal team opgericht voor de bescherming van de Joodse gemeenschap. Het bestaat uit honderd agenten, inclusief antiterrorismespecialisten. In de Britse hoofdstad heeft een reeks antisemitische aanvallen plaatsgevonden.
4 uur geleden