OM Nairobi sluit onderzoek af naar moord op Nederlander in 2019
NAIROBI (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Nairobi heeft laten weten dat het onderzoek naar de moord in 2019 op de Nederlander Tob Cohen (69) is afgerond en dat diens echtgenote op basis van "overweldigend en overtuigend bewijs" van de moord wordt beschuldigd. Hoofdaanklager Renson Ingonga is naar eigen zeggen met nieuwe bewijzen gekomen, melden Keniaanse media. De vrouw is donderdag gearresteerd.
Een voorganger van deze aanklager, Noordin Haji, had aanklachten tegen de reeds lang verdachte echtgenote Sarah Wairimu Kamotho en een medeverdachte in 2022 ingetrokken. Dat leidde in Keniaanse media tot verbaasde reacties en verdenkingen van vriendjespolitiek. Nabestaanden van Cohen in Nederland beschuldigen Haji en een vooraanstaand rechter in Kenia ervan betrokken te zijn geweest bij de moord en het onderzoek te hebben gedwarsboomd.
Cohen ging in 1987 in Kenia wonen als topman van Philips Oost-Afrika. Daarna bleef hij in Kenia wonen en startte een eigen bedrijf. In 2019 voelde hij zich bedreigd door zijn echtgenote van wie hij na jaren van conflicten zou scheiden. Hij verdween in juli 2019. Zijn vrouw werd toen al aangehouden. In september van dat jaar werden zijn stoffelijke resten gevonden in een septische tank bij zijn huis.
Vrouwengevangenis
Wairimu is vrijdag voor de rechter verschenen in een inleidende zitting. De rechtbank bepaalde dat ze voorlopig vastgehouden wordt in de Langata vrouwengevangenis in het zuidwesten van de Keniaanse hoofdstad. De rechters moeten bepalen of er een onderzoek nodig is naar de geestelijke gezondheidstoestand van de beklaagde, voordat ze in een zitting officieel wordt aangeklaagd en zich schuldig of onschuldig zou moeten verklaren.
Haar advocaten stellen dat dit onderzoek helemaal niet nodig is en eisen een oordeel van het hof of deze vervolging juridisch wel mogelijk is, nadat de aanklachten in 2022 waren ingetrokken. Rechter Diana Kavedza heeft een volgende zitting op maandag belegd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De man die zaterdag werd doodgeschoten bij een controlepost bij het Witte Huis, had eerder meerdere aanvaringen met Amerikaanse veiligheidsdiensten en de politie. Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN.
31 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag bestookt met ballistische raketten. Volgens de autoriteiten raakten zeker vijf mensen gewond, van wie er één naar het ziekenhuis is gebracht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Prominente Republikeinen uiten kritiek op de voorwaarden van het mogelijke akkoord dat de Amerikaanse president Donald Trump met Iran onderhandelt om de oorlog te beëindigen. Ze vrezen dat Teheran daardoor zijn machtspositie in de regio behoudt of zelfs versterkt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iraanse media spreken tegen dat de Straat van Hormuz volledig wordt heropend als onderdeel van het aangekondigde vredesakkoord met de Verenigde Staten. Volgens Al Jazeera noemt staatspersbureau Fars die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump "ver van de realiteit".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rond het Witte Huis in Washington is een grote politiemacht op de been na meldingen van schoten. Journalisten op het terrein kregen opdracht dekking te zoeken en werden naar de persruimte gebracht. Het Witte Huis is volgens hen op slot gegaan.
5 uur geledenKINSHASA (ANP) - Het dodental door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 204. Dat heeft het Congolese ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. In drie provincies zijn 867 vermoedelijke besmettingen geregistreerd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
7 uur geleden