OM Nairobi sluit onderzoek af naar moord op Nederlander in 2019
NAIROBI (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Nairobi heeft laten weten dat het onderzoek naar de moord in 2019 op de Nederlander Tob Cohen (69) is afgerond en dat diens echtgenote op basis van "overweldigend en overtuigend bewijs" van de moord wordt beschuldigd. Hoofdaanklager Renson Ingonga is naar eigen zeggen met nieuwe bewijzen gekomen, melden Keniaanse media. De vrouw is donderdag gearresteerd.
Een voorganger van deze aanklager, Noordin Haji, had aanklachten tegen de reeds lang verdachte echtgenote Sarah Wairimu Kamotho en een medeverdachte in 2022 ingetrokken. Dat leidde in Keniaanse media tot verbaasde reacties en verdenkingen van vriendjespolitiek. Nabestaanden van Cohen in Nederland beschuldigen Haji en een vooraanstaand rechter in Kenia ervan betrokken te zijn geweest bij de moord en het onderzoek te hebben gedwarsboomd.
Cohen ging in 1987 in Kenia wonen als topman van Philips Oost-Afrika. Daarna bleef hij in Kenia wonen en startte een eigen bedrijf. In 2019 voelde hij zich bedreigd door zijn echtgenote van wie hij na jaren van conflicten zou scheiden. Hij verdween in juli 2019. Zijn vrouw werd toen al aangehouden. In september van dat jaar werden zijn stoffelijke resten gevonden in een septische tank bij zijn huis.
Vrouwengevangenis
Wairimu is vrijdag voor de rechter verschenen in een inleidende zitting. De rechtbank bepaalde dat ze voorlopig vastgehouden wordt in de Langata vrouwengevangenis in het zuidwesten van de Keniaanse hoofdstad. De rechters moeten bepalen of er een onderzoek nodig is naar de geestelijke gezondheidstoestand van de beklaagde, voordat ze in een zitting officieel wordt aangeklaagd en zich schuldig of onschuldig zou moeten verklaren.
Haar advocaten stellen dat dit onderzoek helemaal niet nodig is en eisen een oordeel van het hof of deze vervolging juridisch wel mogelijk is, nadat de aanklachten in 2022 waren ingetrokken. Rechter Diana Kavedza heeft een volgende zitting op maandag belegd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft geopperd dat een zestal Democraten de doodstraf kan krijgen voor oproepen aan het leger om orders te negeren. Hij reageert daarmee op een oproep van een groepje Democraten uit het Congres aan militairen om "onwettige bevelen" van de regering te weigeren.
11 minuten geledenBEIROET (ANP) - Sinds het staakt-het-vuren tussen Hezbollah en Israël bijna een jaar geleden inging, is het bestand duizenden keren geschonden, meldt de VN-missie in Libanon (UNIFIL) op X. Het gaat om meer dan 7500 schendingen in de lucht en bijna 2500 schendingen op de grond.
25 minuten geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse overheid is een campagne begonnen op de pornosite Pornhub om hulp te bieden aan gebruikers die mogelijk seksuele gedachten over kinderen hebben. Dat heeft een hoge ambtenaar gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Iedereen die op Pornhub zoekt naar termen als "tieners", "preteens" of "net legaal" krijgt een advertentie te zien met de vraag: "Heb je seksuele gedachten over kinderen?", waarbij de gebruiker een link krijgt naar gespecialiseerde ondersteuningswebsites.
36 minuten geledenBELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft alle onderhandelaars in de slotfase van de klimaattop op het hart gedrukt open te staan voor compromissen. "De wereld kijkt naar Belém", zei Guterres. Hij voegde eraan toe dat dit ook geldt voor gemeenschappen die "in de frontlinie" van klimaatverandering staan en bijvoorbeeld te maken hebben met overstromingen. "Zij hebben genoeg excuses gehoord en willen resultaten zien."
2 uur geledenWASHINGTON/BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft deze week een plan van 28 punten goedgekeurd voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. Dat berichten media als CBS News en NBC News, die zich baseren op bronnen binnen de Amerikaanse regering. In Europa leefde juist de hoop dat het plan niet de instemming van Trump zou krijgen.
2 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/AFP) - Een jaar na de aanslag op de kerstmarkt in het Duitse Maagdenburg is deze onder strenge beveiligingsmaatregelen donderdag weer van start gegaan. Vorig jaar vielen er zes doden en meer dan driehonderd gewonden toen een automobilist met hoge snelheid over de markt reed.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - Nu de klimaattop in Belém in de slotfase zit, spitsen de discussies tussen landen zich steeds meer toe op fossiele brandstoffen en klimaatadaptatie. Tientallen landen en de EU willen concretere afspraken maken over het verminderen van de afhankelijkheid van olie, gas en steenkool. Ontwikkelingslanden verhogen de druk om meer geld vrij te maken voor aanpassingen aan klimaatverandering. Ze wijzen erop dat vooral zuidelijke landen nu al te maken hebben met ingrijpende gevolgen.
3 uur geleden