OM Nairobi sluit onderzoek af naar moord op Nederlander in 2019
NAIROBI (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Nairobi heeft laten weten dat het onderzoek naar de moord in 2019 op de Nederlander Tob Cohen (69) is afgerond en dat diens echtgenote op basis van "overweldigend en overtuigend bewijs" van de moord wordt beschuldigd. Hoofdaanklager Renson Ingonga is naar eigen zeggen met nieuwe bewijzen gekomen, melden Keniaanse media. De vrouw is donderdag gearresteerd.
Een voorganger van deze aanklager, Noordin Haji, had aanklachten tegen de reeds lang verdachte echtgenote Sarah Wairimu Kamotho en een medeverdachte in 2022 ingetrokken. Dat leidde in Keniaanse media tot verbaasde reacties en verdenkingen van vriendjespolitiek. Nabestaanden van Cohen in Nederland beschuldigen Haji en een vooraanstaand rechter in Kenia ervan betrokken te zijn geweest bij de moord en het onderzoek te hebben gedwarsboomd.
Cohen ging in 1987 in Kenia wonen als topman van Philips Oost-Afrika. Daarna bleef hij in Kenia wonen en startte een eigen bedrijf. In 2019 voelde hij zich bedreigd door zijn echtgenote van wie hij na jaren van conflicten zou scheiden. Hij verdween in juli 2019. Zijn vrouw werd toen al aangehouden. In september van dat jaar werden zijn stoffelijke resten gevonden in een septische tank bij zijn huis.
Vrouwengevangenis
Wairimu is vrijdag voor de rechter verschenen in een inleidende zitting. De rechtbank bepaalde dat ze voorlopig vastgehouden wordt in de Langata vrouwengevangenis in het zuidwesten van de Keniaanse hoofdstad. De rechters moeten bepalen of er een onderzoek nodig is naar de geestelijke gezondheidstoestand van de beklaagde, voordat ze in een zitting officieel wordt aangeklaagd en zich schuldig of onschuldig zou moeten verklaren.
Haar advocaten stellen dat dit onderzoek helemaal niet nodig is en eisen een oordeel van het hof of deze vervolging juridisch wel mogelijk is, nadat de aanklachten in 2022 waren ingetrokken. Rechter Diana Kavedza heeft een volgende zitting op maandag belegd.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Door Russische aanvallen op energie-infrastructuur van Oekraïne is de stroom in delen van het noorden, oosten en zuiden uitgevallen, meldt het Oekraïense ministerie van Energie. Het gaat onder meer om delen van Odesa en Cherson.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Door Russische aanvallen op energie-infrastructuur in het noorden en zuidoosten van Oekraïne is de stroom in enkele regio's uitgevallen. Dat meldt het Oekraïense ministerie van Energie op Telegram. Onder meer in delen van Odesa, Mykolajiv en Cherson zitten mensen zonder elektriciteit. Volgens het ministerie wordt alles in het werk gesteld om de stroomuitval het hoofd te bieden.
1 uur geledenBANGKOK (ANP) - Thaise troepen, waaronder gevechtsvliegtuigen, hebben zaterdagochtend plaatselijke tijd aanvallen op het betwiste grensgebied met Cambodja uitgevoerd, ondanks een staakt-het-vuren afgekondigd door de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt het Cambodjaanse ministerie van Informatie.
6 uur geledenDUDERSTADT (ANP) - De politie in Duderstadt in de Duitse deelstaat Nedersaksen heeft vrijdagavond een kerstmarkt ontruimd na een melding over een bewapende man. Er waren op het moment van de ontruiming circa 120 mensen op de kerstmarkt aanwezig, meldt onder anderen de krant Die Welt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff ontmoet de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en Europese leiders dit weekend in Berlijn, zeggen ingewijden tegen The Wall Street Journal. De Amerikaanse krant omschrijft de ontmoeting als "cruciaal" op het moment dat het Witte Huis aandringt op een vredesakkoord tussen Rusland en Oekraïne voor het eind van het jaar.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft kritiek geleverd op Israël om de goedkeuring van 764 nieuwe wooneenheden in drie nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever.
8 uur geledenHOUSTON (ANP) - De supertanker Skipper, die de Verenigde Staten deze week in de buurt van Venezuela in beslag hebben genomen, is onderweg naar de Amerikaanse stad Houston. Dat zeiden twee bronnen vrijdag tegen persbureau Reuters.
10 uur geleden