OM: moordverdachte De Vries niet onder druk, liep 'te pronken'
AMSTERDAM (ANP) - Justitie ziet nergens aanwijzingen dat vermeend 'moordmakelaar' Krystian M. bij de liquidatie van Peter R. de Vries in 2021 dermate onder druk stond van anderen, dat hij zich niet aan de moordplannen kon onttrekken. In de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp verwezen de aanklaagsters de korte verklaring die M. hierover onlangs aflegde woensdag naar het rijk der fabelen. Volgens hen blijkt uit het verzamelde bewijs juist dat de 28-jarige Pool trots was op zijn positie. "Hij liep ermee te pronken", aldus de officieren van justitie.
De Vries werd 6 juli 2021 neergeschoten in het centrum van Amsterdam. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen. Voor zijn veronderstelde rol bij de liquidatie eiste justitie eind vorige maand levenslang tegen M., net als tegen vermoed schutter Delano G. (24) en chauffeur Kamil E. (37). De advocaat van M. stelde eerder deze maand tijdens zijn verdediging dat het Openbaar Ministerie met die eis de plank missloeg. Zijn cliƫnt was "geen spin in het web, maar zelf verstrikt geraakt in een web waar je niet meer uitkomt".
M. zelf heeft lang gezwegen, maar verkondigde eind januari ineens dat hij onder druk berichten had verstuurd. Hij zei tegen de nabestaanden van De Vries dat het hem speet en hij bood zijn excuses aan. Meer dan die summiere toelichting op zijn rol gaf hij niet. "Dat heeft te maken met mijn veiligheid." Vragen van de rechtbank wilde hij niet beantwoorden.
Laatste woord
"Nietszeggend", noemden de aanklagers zijn verklaring woensdag in hun reactie op de verweren van de verdachten en hun advocaten. Zij benadrukten dat M. twee jaar lang zijn kaken op elkaar heeft gehouden en vorige maand onder het mom van een spijtbetuiging ineens zijn eigen rol kleiner probeerde te maken. "Hij zegt dat hij alleen doorgeefluik was van berichten. Maar hij regelde alles en hield zich rond de aanslag zeer actief bezig met de aansturing."
Dat M. heeft gehandeld in opdracht van anderen is volgens de aanklagers "strafrechtelijk niet relevant". Het onderzoek naar "het hogere echelon" in de moordzaak is nog wel in volle gang. Justitie vermoedt dat de opdracht voor de moord op De Vries van Ridouan Taghi komt. Hij kreeg dinsdag levenslang in liquidatieproces Marengo. De Vries (64) was vertrouwenspersoon van de kroongetuige in die zaak.
Woensdagmiddag en donderdag is het woord in de strafzaak over de moord op De Vries nog eenmaal aan de advocaten en hebben de negen verdachten nog het recht op het laatste woord. De uitspraak is op 12 juni.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.
4 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Op de parkeerplaats bij station Nieuw-Vennep heeft de politie woensdag opnieuw onderzoek gedaan naar de dood van de 59-jarige vrouw wier lichaam daar maandagavond werd aangetroffen. Dat komt omdat een burger woensdagochtend "een voorwerp" vond en dat bij de politie meldde, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van het AD.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld, zij bedreigden raadsleden, aldus een OM-woordvoerder.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.
10 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het luiden van de kerkklokken van De Nieuwe Kerk is in Amsterdam woensdag een speciale postzegel onthuld. Die is ontworpen om te vieren dat 25 jaar geleden het burgerlijk huwelijk in Nederland werd opengesteld voor paren van hetzelfde geslacht, in de volksmond homohuwelijk genoemd. Ons land had daarmee de wereldprimeur.
10 uur geleden