Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: moord op De Vries moest dag eerder plaatsvinden

OM: moord op De Vries moest dag eerder plaatsvinden

AMSTERDAM (ANP) - De moord op Peter R. de Vries had een dag eerder moeten plaatsvinden. Tot die conclusie is het Openbaar Ministerie gekomen na het kraken van berichten uit de telefoon die gevonden werd in de vluchtauto die gebruikt is bij de aanslag. De Vries (64) werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam, na een optreden in RTL Boulevard. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen.

Uit de nieuw ontsleutelde berichten zou blijken dat de aanslag op 5 juli gepleegd had moeten worden, maar die avond bleek De Vries niet te gast bij RTL Boulevard. Volgens het OM stuurde verdachte Krystian M. daarop een bericht aan de beoogde schutter. "Maatje die ene is er niet jullie moeten morgen daar naar toe."

Het zou gaan om een van de andere verdachten in deze zaak, Konrad W., die de aanslag had moeten plegen, denkt het OM. W. zou op de ochtend van 6 juli geweigerd hebben, omdat het wapen dat hij kreeg geen geluiddemper had en omdat hij de plek van de aanslag, het centrum van Amsterdam, te riskant vond. Korte tijd later zou Delano G. bereid gevonden zijn om de "klus" over te nemen, denkt het OM.

Nieuwe getuige

"Gelet op het late tijdstip dat G. is ingeschakeld, is het gemak waarmee hij de moordaanslag lijkt te hebben uitgevoerd even huiveringwekkend als veelzeggend", zei de officier van justitie hierover op de zitting dinsdag in de rechtbank in Amsterdam.

G. en medeverdachte Kamil E., werden vrijwel direct na de aanslag opgepakt. Tegen hen is in een eerder stadium al een levenslange gevangenisstraf geëist, maar dat onderzoek werd heropend nadat het OM met een nieuwe getuige op de proppen was gekomen. Deze getuige, aangeduid met het nummer 5089, zou een vriend van verdachte en vermeende opdrachtgever Krystian M. zijn geweest en van hem informatie over de moord hebben gekregen. De twee onderzoeken naar de vermeende uitvoerders en vermeende opdrachtgevers werden vervolgens samengevoegd tot een strafzaak.

De rechtbank wil de zaak in januari en februari inhoudelijk behandelen en heeft er twaalf zittingsdagen voor uitgetrokken. Vanaf de eerstvolgende zitting in september zullen de zittingen gehouden worden in De Bunker in Amsterdam-Osdorp. De keuze voor de extra beveiligde rechtbank is niet gemaakt uit veiligheidsoverwegingen, maar omdat de zaak te groot is geworden met de huidige negen verdachten, volgens de rechtbank.

Meer uit Binnenland

Drukte op Schiphol, amper treinen door stroom- en wisselstoring

SCHIPHOL (ANP) - Door stroom- en wisselstoringen zijn veel treinen rond Schiphol uitgevallen, waardoor het erg druk is op de luchthaven, meldt een woordvoerder van NS. Treinen richting onder meer Utrecht, Dordrecht en Venlo zijn geannuleerd.

1 uur geleden
Burgemeester Oldebroek aanwezig bij hijsen regenboogvlag

WEZEP (ANP) - In de Gelderse gemeente Oldebroek is zaterdag bij de Kruiskerk de regenboogvlag gehesen door de dominee. Dat gebeurde in het dorp Wezep, dat onder Oldebroek valt, in het bijzijn van burgemeester Tanja Haseloop-Amsing. "Iedereen is voor mij gelijk en daar wilde ik heel graag op deze manier uiting aan geven", zegt Haseloop-Amsing na afloop.

5 uur geleden
Politie onderzoekt of spoorbrand sabotage of kattenkwaad is

ROTTERDAM (ANP) - De politie hoopt onder meer op basis van camerabeelden meer te weten te komen over de brandstichting bij het spoor in de nacht van vrijdag op zaterdag. Waarom in een technische ruimte bij een spoorbrug brand is gesticht, is nog onduidelijk.

5 uur geleden
Ambassadeur VS wil stappen bondgenoten na sancties tegen ICC

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Joe Popolo, staat achter de nieuwe sancties van de Verenigde Staten tegen het Internationaal Strafhof (ICC), dat in Den Haag is gevestigd. "Ik roep onze nauwste bondgenoten op om gebruik te maken van deze mogelijkheid om de Amerikaanse zorgen weg te nemen", laat Popolo zaterdag weten op X.

5 uur geleden
Staatssecretaris na brandstichting: handen af van het spoor

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer) vindt het "heel kwalijk en zorgwekkend" dat in de nacht van vrijdag op zaterdag brand is gesticht langs het spoor tussen Rotterdam en Delft. "Handen af van het spoor", laat de CDA-bewindsvrouw via een woordvoerder weten. "De politie doet onderzoek."

6 uur geleden
Geen treinverkeer tussen Rotterdam en Delft door brandstichting

ROTTERDAM (ANP) - Door brandstichting bij een spoorbrug in Delfshaven in Rotterdam rijden er zaterdag geen treinen tussen stations Rotterdam Centraal en Delft Campus. Dat melden spoorbeheerder ProRail en de NS.

9 uur geleden
Geen asielzoekers op grasveld bij aanmeldcentrum zaterdagochtend

TER APEL (ANP) - Op het grasveld voor de ingang van het aanmeldcentrum in Ter Apel liggen rond 06.15 uur zaterdagochtend geen asielzoekers te slapen, ziet een ANP-verslaggever. In de nacht van donderdag op vrijdag brachten twintig asielzoekers er in de regen de nacht door en het Rode Kruis zei er rekening mee te houden dat ook in de daaropvolgende nachten mensen buiten zouden moeten slapen. Maar daar lijkt afgelopen nacht geen sprake van te zijn geweest.

10 uur geleden