Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: moord op De Vries moest dag eerder plaatsvinden

OM: moord op De Vries moest dag eerder plaatsvinden

AMSTERDAM (ANP) - De moord op Peter R. de Vries had een dag eerder moeten plaatsvinden. Tot die conclusie is het Openbaar Ministerie gekomen na het kraken van berichten uit de telefoon die gevonden werd in de vluchtauto die gebruikt is bij de aanslag. De Vries (64) werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam, na een optreden in RTL Boulevard. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen.

Uit de nieuw ontsleutelde berichten zou blijken dat de aanslag op 5 juli gepleegd had moeten worden, maar die avond bleek De Vries niet te gast bij RTL Boulevard. Volgens het OM stuurde verdachte Krystian M. daarop een bericht aan de beoogde schutter. "Maatje die ene is er niet jullie moeten morgen daar naar toe."

Het zou gaan om een van de andere verdachten in deze zaak, Konrad W., die de aanslag had moeten plegen, denkt het OM. W. zou op de ochtend van 6 juli geweigerd hebben, omdat het wapen dat hij kreeg geen geluiddemper had en omdat hij de plek van de aanslag, het centrum van Amsterdam, te riskant vond. Korte tijd later zou Delano G. bereid gevonden zijn om de "klus" over te nemen, denkt het OM.

Nieuwe getuige

"Gelet op het late tijdstip dat G. is ingeschakeld, is het gemak waarmee hij de moordaanslag lijkt te hebben uitgevoerd even huiveringwekkend als veelzeggend", zei de officier van justitie hierover op de zitting dinsdag in de rechtbank in Amsterdam.

G. en medeverdachte Kamil E., werden vrijwel direct na de aanslag opgepakt. Tegen hen is in een eerder stadium al een levenslange gevangenisstraf geëist, maar dat onderzoek werd heropend nadat het OM met een nieuwe getuige op de proppen was gekomen. Deze getuige, aangeduid met het nummer 5089, zou een vriend van verdachte en vermeende opdrachtgever Krystian M. zijn geweest en van hem informatie over de moord hebben gekregen. De twee onderzoeken naar de vermeende uitvoerders en vermeende opdrachtgevers werden vervolgens samengevoegd tot een strafzaak.

De rechtbank wil de zaak in januari en februari inhoudelijk behandelen en heeft er twaalf zittingsdagen voor uitgetrokken. Vanaf de eerstvolgende zitting in september zullen de zittingen gehouden worden in De Bunker in Amsterdam-Osdorp. De keuze voor de extra beveiligde rechtbank is niet gemaakt uit veiligheidsoverwegingen, maar omdat de zaak te groot is geworden met de huidige negen verdachten, volgens de rechtbank.

Meer uit Binnenland

Stedelijk Museum: Fuchs was invloedrijk en spraakmakend

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs was "zonder twijfel internationaal gezien een van de meest invloedrijke museumdirecteuren van de laatste vijftig jaar". Dat zegt Rein Wolfs, directeur Stedelijk Museum Amsterdam, in een reactie op het overlijden van Fuchs.

46 minuten geleden
Directeur Kunstmuseum: Fuchs was een van de grote kunstpausen

DEN HAAG (ANP) - Rudi Fuchs, die op 84-jarige leeftijd is overleden, was een van de "grote kunstpausen van Nederland". Dat zegt directeur Margriet Schavemaker van het Kunstmuseum Den Haag. Fuchs was tussen 1987 en 1993 directeur van dat museum.

1 uur geleden
Cel en tbs voor serie aanrandingen in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft Johannes F. maandag veroordeeld tot 113 dagen cel en tbs met voorwaarden voor een serie aanrandingen. De gevangenisstraf is gelijk aan het voorarrest van de 68-jarige Utrechter, die hierdoor niet meer de cel in hoeft. F. kreeg ook een maatregel waarmee hij na zijn behandeling onder toezicht komt te staan.

1 uur geleden
Rudi Fuchs, oud-directeur van het Stedelijk Museum, overleden

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs, de oud-directeur van het Stedelijk Museum, is zondagavond in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving van Het Parool.

2 uur geleden
Kabinet denkt aan 350 miljoen compensatie voor lastenverzwaring

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt eraan om 350 miljoen euro aan hogere lasten voor werkenden in 2027 te compenseren, zei staatssecretaris Eelco Eerenberg (D66) in het debat over de belastingen. Daarmee hoopt hij deels tegemoet te komen aan de kritiek op de geplande lastenverzwaring. "En daarmee ook het vergroten van steun." Er is nu namelijk nog geen Kamermeerderheid voor het belastingplan.

3 uur geleden
Amsterdam Dance Event evenaart record met 600.000 bezoekers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam Dance Event heeft de afgelopen week ruim 600.000 bezoekers getrokken. Hiermee heeft de dertigste editie van het evenement de recordcijfers van het jaar daarvoor geëvenaard, meldt de organisatie.

4 uur geleden
Vermiste kitesurfer nog niet gevonden, zoektocht gestaakt om weer

SCHEVENINGEN (ANP) - De kitesurfer die zondagmiddag vermist raakte bij Scheveningen is ook op maandagochtend nog niet gevonden. De politie meldt dat de zoektocht rond lunchtijd is gestaakt door weersomstandigheden. Op maandag wordt niet meer doorgezocht.

4 uur geleden