Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: moord op De Vries moest dag eerder plaatsvinden

OM: moord op De Vries moest dag eerder plaatsvinden

AMSTERDAM (ANP) - De moord op Peter R. de Vries had een dag eerder moeten plaatsvinden. Tot die conclusie is het Openbaar Ministerie gekomen na het kraken van berichten uit de telefoon die gevonden werd in de vluchtauto die gebruikt is bij de aanslag. De Vries (64) werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam, na een optreden in RTL Boulevard. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen.

Uit de nieuw ontsleutelde berichten zou blijken dat de aanslag op 5 juli gepleegd had moeten worden, maar die avond bleek De Vries niet te gast bij RTL Boulevard. Volgens het OM stuurde verdachte Krystian M. daarop een bericht aan de beoogde schutter. "Maatje die ene is er niet jullie moeten morgen daar naar toe."

Het zou gaan om een van de andere verdachten in deze zaak, Konrad W., die de aanslag had moeten plegen, denkt het OM. W. zou op de ochtend van 6 juli geweigerd hebben, omdat het wapen dat hij kreeg geen geluiddemper had en omdat hij de plek van de aanslag, het centrum van Amsterdam, te riskant vond. Korte tijd later zou Delano G. bereid gevonden zijn om de "klus" over te nemen, denkt het OM.

Nieuwe getuige

"Gelet op het late tijdstip dat G. is ingeschakeld, is het gemak waarmee hij de moordaanslag lijkt te hebben uitgevoerd even huiveringwekkend als veelzeggend", zei de officier van justitie hierover op de zitting dinsdag in de rechtbank in Amsterdam.

G. en medeverdachte Kamil E., werden vrijwel direct na de aanslag opgepakt. Tegen hen is in een eerder stadium al een levenslange gevangenisstraf geëist, maar dat onderzoek werd heropend nadat het OM met een nieuwe getuige op de proppen was gekomen. Deze getuige, aangeduid met het nummer 5089, zou een vriend van verdachte en vermeende opdrachtgever Krystian M. zijn geweest en van hem informatie over de moord hebben gekregen. De twee onderzoeken naar de vermeende uitvoerders en vermeende opdrachtgevers werden vervolgens samengevoegd tot een strafzaak.

De rechtbank wil de zaak in januari en februari inhoudelijk behandelen en heeft er twaalf zittingsdagen voor uitgetrokken. Vanaf de eerstvolgende zitting in september zullen de zittingen gehouden worden in De Bunker in Amsterdam-Osdorp. De keuze voor de extra beveiligde rechtbank is niet gemaakt uit veiligheidsoverwegingen, maar omdat de zaak te groot is geworden met de huidige negen verdachten, volgens de rechtbank.

Meer uit Binnenland

Kabinet helpt woningbouw op 5 plekken, geen extra geld voor wegen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vijf nieuwe plekken in Nederland aangewezen waar versneld duizenden woningen moeten komen. In delen van Deventer, Haarlem, Leeuwarden, Maastricht en Weert moeten tot en met 2035 rond de 30.000 woningen daardoor sneller af zijn, meldt woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan aan de Tweede Kamer. Met extra geld om die woningen bereikbaar te maken komt ze niet.

1 uur geleden
Storm vernoemd naar overleden Jade Kops

DE BILT (ANP) - Jade Kops, de influencer die in april op 19-jarige leeftijd overleed aan kanker, krijgt een storm naar zich vernoemd. De tiende storm van het komende najaar en winter gaat Jade heten. Het KNMI heeft dat afgesproken met het Britse Met Office en het Ierse Met Éireann. Samen maken ze de jaarlijkse lijst met stormnamen voor het Noordzeegebied.

1 uur geleden
Drinkwaterbedrijven pleiten weer voor betere bescherming van Maas

ROTTERDAM (ANP) - De drinkwaterbedrijven die de Maas als bron voor hun productie gebruiken, hebben het Rijk opnieuw opgeroepen om te zorgen voor betere bescherming van de waterkwaliteit. Hoewel de vereniging van rivierwaterbedrijven (RIWA) al jaren pleit voor meer internationale samenwerking en meer grip op de lozing van schadelijke stoffen in de bijna 1000 kilometer lange rivier, ziet directeur Maarten van der Ploeg weinig verbetering.

1 uur geleden
Situatie met gevaarlijke stoffen in Eindhoven onder controle

EINDHOVEN (ANP) - De situatie bij een bedrijf aan de Hurksestraat in Eindhoven waar maandagavond gevaarlijke stoffen waren vrijgekomen is onder controle, meldt de brandweer op X. Bij het incident raakte niemand gewond.

3 uur geleden
KiKa en het Máxima: overlevingskans kinderkanker sterk verbeterd

ROTTERDAM/UTRECHT (ANP) - De overlevingskansen van kinderen met kanker zijn deze eeuw verder verbeterd. Van de kinderen die tussen 2010 en 2014 kanker kregen, was 83,2 procent tien jaar later nog in leven, melden het Prinses Máxima Centrum, KiKa en het Integraal Kankercentrum Nederland.

3 uur geleden
Provincie worstelt met nieuwe windturbines bij Amsterdam-Noord

AMSTERDAM (ANP) - Het lijkt erop dat de Noord-Hollandse politiek zich opnieuw tegen de komst van drie windturbines bij de Noorder IJ-plas bij Amsterdam-Noord keert. De windmolens zouden bij het verkeersknooppunt Coenplein komen, maar een meerderheid van de partijen vindt dat de verkeersveiligheid daar te veel last van ondervindt. De voorstanders van de turbines vinden dat de overgang naar duurzame energie en de aanpak van de krapte op het stroomnet een veel groter publiek belang dient, bleek maandagavond tijdens een stekelig debat.

3 uur geleden
Bontenbal zinspeelt in lezing op uitbreiding erfbelasting

AMSTERDAM (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal heeft in de HJ Schoo-lezing gezinspeeld op uitbreidingen van de erfbelasting. "Wij willen een samenleving waarin je kansen meer afhangen van wat je zelf doet, dan van wat je erft", betoogde hij in de Rode Hoed in Amsterdam. "Daarom moeten we ons afvragen of de balans in ons belastingstelsel nog de juiste is."

6 uur geleden