OM: moord op De Vries moest dag eerder plaatsvinden
AMSTERDAM (ANP) - De moord op Peter R. de Vries had een dag eerder moeten plaatsvinden. Tot die conclusie is het Openbaar Ministerie gekomen na het kraken van berichten uit de telefoon die gevonden werd in de vluchtauto die gebruikt is bij de aanslag. De Vries (64) werd op 6 juli 2021 neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam, na een optreden in RTL Boulevard. Hij overleed negen dagen later aan zijn verwondingen.
Uit de nieuw ontsleutelde berichten zou blijken dat de aanslag op 5 juli gepleegd had moeten worden, maar die avond bleek De Vries niet te gast bij RTL Boulevard. Volgens het OM stuurde verdachte Krystian M. daarop een bericht aan de beoogde schutter. "Maatje die ene is er niet jullie moeten morgen daar naar toe."
Het zou gaan om een van de andere verdachten in deze zaak, Konrad W., die de aanslag had moeten plegen, denkt het OM. W. zou op de ochtend van 6 juli geweigerd hebben, omdat het wapen dat hij kreeg geen geluiddemper had en omdat hij de plek van de aanslag, het centrum van Amsterdam, te riskant vond. Korte tijd later zou Delano G. bereid gevonden zijn om de "klus" over te nemen, denkt het OM.
Nieuwe getuige
"Gelet op het late tijdstip dat G. is ingeschakeld, is het gemak waarmee hij de moordaanslag lijkt te hebben uitgevoerd even huiveringwekkend als veelzeggend", zei de officier van justitie hierover op de zitting dinsdag in de rechtbank in Amsterdam.
G. en medeverdachte Kamil E., werden vrijwel direct na de aanslag opgepakt. Tegen hen is in een eerder stadium al een levenslange gevangenisstraf geëist, maar dat onderzoek werd heropend nadat het OM met een nieuwe getuige op de proppen was gekomen. Deze getuige, aangeduid met het nummer 5089, zou een vriend van verdachte en vermeende opdrachtgever Krystian M. zijn geweest en van hem informatie over de moord hebben gekregen. De twee onderzoeken naar de vermeende uitvoerders en vermeende opdrachtgevers werden vervolgens samengevoegd tot een strafzaak.
De rechtbank wil de zaak in januari en februari inhoudelijk behandelen en heeft er twaalf zittingsdagen voor uitgetrokken. Vanaf de eerstvolgende zitting in september zullen de zittingen gehouden worden in De Bunker in Amsterdam-Osdorp. De keuze voor de extra beveiligde rechtbank is niet gemaakt uit veiligheidsoverwegingen, maar omdat de zaak te groot is geworden met de huidige negen verdachten, volgens de rechtbank.
Meer uit Binnenland
LELYSTAD (ANP) - Khaled Al N., de vader van de in mei 2024 vermoorde Ryan (18), zegt dat hij zijn dochter heeft gedood toen hij tijdens een gesprek zijn zelfbeheersing verloor. Dat liet hij donderdag weten via zijn advocaat, die hem vertegenwoordigt in de rechtbank in Lelystad. Daar is het proces begonnen tegen Khaled en twee zonen. Volgens het Openbaar Ministerie heeft het drietal Ryan samen vermoord. De jonge vrouw zou het slachtoffer zijn geworden van eerwraak, omdat zij zich te westers gedroeg volgens de normen van het in het Friese Joure wonende gezin.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten ervoor zorgen dat de aanpak van geweld tegen vrouwen nog voor de komende gemeenteraadsverkiezingen op de agenda staat. Die oproep doen Sharon Dijksma, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, en Mariëtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld. Gemeenten hebben volgens hen een "sleutelrol" in het aanpakken van geweld tegen vrouwen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brandstofaccijnzen gaan per 1 januari alsnog iets omhoog. De Tweede Kamer heeft in meerderheid ingestemd met een voorstel van de ChristenUnie om een deel van het geld dat bestemd was om automobilisten een jaar langer korting te geven op deze belasting, in te zetten om bezuinigingen op het openbaar vervoer te voorkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Strafrechtadvocaat Stijn Franken is op 58-jarige leeftijd overleden, dat heeft zijn advocatenkantoor Spijker Strafrechtadvocaten donderdag bekendgemaakt. Franken was al enige tijd ziek. Hij leed aan kanker.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In de laatste maanden voor het dodelijke steekincident bij de Erasmusbrug in Rotterdam hadden de instanties verdachte Ayoub M. niet voldoende in beeld. Ze deelden niet al hun informatie over hem met elkaar. Daardoor waren er blinde vlekken in zorg en toezicht. Dit constateren de Inspectie Justitie en Veiligheid en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd in een donderdag gepubliceerd rapport.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Een Zweed is schuldig bevonden aan het plannen van een aanslag op het Eurovisie Songfestival in Rotterdam in 2020. Een Luxemburgse rechtbank heeft hem acht jaar gevangenisstraf opgelegd, waarvan zes voorwaardelijk, melden Luxemburgse media en bevestigt justitie.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht heeft een uitgebreid pakket maatregelen opgesteld voor de komende tien jaar in het landelijk gebied. Belangrijkste doel van het ontwerp Utrechts Programma Landelijk Gebied (UPLG) is het weer op gang brengen van de vergunningverlening. Daarnaast wil de provincie met de maatregelen werken aan natuurherstel, de kwaliteit van bodem en water verbeteren en de boeren weer perspectief bieden.
4 uur geleden