Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: milieucriminaliteit moet meer prioriteit krijgen

OM: milieucriminaliteit moet meer prioriteit krijgen

AMSTERDAM (ANP) - De aanpak van milieucriminaliteit moet meer prioriteit krijgen. Er is te weinig handhavings- en opsporingscapaciteit om zaken als illegale handel in gewasbeschermingsmiddelen, mestfraude en het mengen van schadelijke stoffen in stookolie en grond aan te pakken, zegt Guus Schram, hoofdofficier van justitie van het Functioneel Parket van het Openbaar Ministerie in een interview met De Telegraaf.

Hij wijst erop dat milieucriminelen miljoenen kunnen verdienen en vaak maar een kleine boete krijgen. "We hebben meegemaakt dat handelaren illegale gewasbeschermingsmiddelen in containers met een inkoopprijs van 600.000 euro importeerden uit Engeland naar de haven van Rotterdam", vertelt Schram. "Die middelen waren afkomstig uit China en niet toegelaten. Als gevolg van dat soort schadelijke middelen kunnen insectenpopulaties afnemen. De marges kunnen oplopen tot meer dan 500 procent, zodat ze miljoenen euro’s winst maken. Uiteindelijk kregen ze een boete van 40.000 euro, een schijntje. Het heeft absoluut geen afschrikwekkend effect."

Dat criminelen regels omzeilen heeft volgens hem gevolgen voor reguliere ondernemingen. "Zij gaan failliet omdat ze niet kunnen concurreren of worden daardoor gedwongen om er ook op over te stappen."

Schram benadrukt de grote impact van milieucriminaliteit op het milieu en de volksgezondheid. "Als bedrijven schadelijke stoffen - zoals lood - op het terrein hebben, dienen die te worden vernietigd of verantwoord afgevoerd, wat geld kost. Om dat te omzeilen, mengen ze het bijvoorbeeld in stookolie op schepen, zodat ze er gratis vanaf zijn. Of vervuilde grond wordt vermengd met schone grond en weer opnieuw gebruikt. Dat levert gezondheidsschade op. Zelfs het drinkwater kan erdoor verontreinigd worden."

In de ogen van de hoofdofficier wordt te weinig werk gemaakt van de aanpak van milieucriminelen en is handhaving versnipperd. "Je hebt de douane, de NVWA, ILT, de politie met talloze regionale milieuteams en de omgevingsdiensten van de provincies en gemeenten en waterschappen. Van een landelijke brede aanpak is geen sprake."

Schram vindt dat de politiek in Den Haag daar verandering in moet brengen. "Er moet meer capaciteit beschikbaar komen en meer landelijke regie georganiseerd worden. Trek daar desnoods extra geld voor uit. Als wij de klimaatdoelen willen halen, is de aanpak van milieucriminaliteit onvermijdelijk. Anders moet je dat afwentelen op bedrijven die zich wél altijd keurig aan de milieuregels hebben gehouden en op de burgers."

Meer uit Binnenland

Dertig mensen kregen slachtofferhulp na aanrijding Nunspeet

NUNSPEET (ANP) - Slachtofferhulp Nederland heeft maandag ongeveer dertig mensen ondersteund in groepsopvang Het Venster in Nunspeet, onder wie vijf of zes kinderen. Op de Elburgerweg reed in de avond een 56-jarige bestuurster uit die plaats in op een groep mensen. Een woordvoerder zegt dat onder de ooggetuigen die het ongeval van heel dichtbij hebben gezien, ook een aantal kinderen zijn.

50 minuten geleden
Bestuurster auto Nunspeet naar ziekenhuis

NUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster van de auto die maandagavond inreed op een groep mensen in Nunspeet ligt in het ziekenhuis, meldt een politiewoordvoerster. Hoe zij eraan toe is, weet ze niet, maar "de medische zorg heeft voorrang op het verloop van het onderzoek", laat ze weten.

1 uur geleden
Dode persoon Zaltbommel is een vrouw, man aangehouden

ZALTBOMMEL (ANP) - De overleden persoon die in de nacht van maandag op dinsdag in een woning in Zaltbommel is gevonden, is een vrouw. Degene die werd aangehouden is een man, meldt de politie dinsdagochtend.

2 uur geleden
Hsl in 2028 tijd dicht voor herstel viaducten

UTRECHT (ANP) - De hogesnelheidslijn (hsl) tussen Schiphol en Leiderdorp ligt in 2028 er geruime tijd uit om renovatiewerkzaamheden. Een woordvoerder van ProRail bevestigt berichtgeving daarover van De Telegraaf.

2 uur geleden
Paprika en citrusvruchten meest besmet met bestrijdingsmiddelen

DEN HAAG (ANP) - Paprika is de groente met de meeste resten van bestrijdingsmiddelen; citrusfruit en aardbeien delen de titel voor fruitsoort waarop het vaakst schadelijke residuen zitten. Dat blijkt uit de nieuwe PesticidenEetwijzer, gebaseerd op metingen van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

4 uur geleden
Journalisten in open brief: begrens Wet open overheid niet

DEN HAAG (ANP) - 76 journalisten van ruim twintig verschillende media roepen politiek Den Haag dinsdag in een open brief in De Telegraaf op om de Wet open overheid (Woo) "niet te begrenzen". De journalisten benadrukken in de brief aan de formerende partijen dat die wet "cruciaal is voor de uitoefening van ons vak".

6 uur geleden
Arrestatie na vondst overleden persoon in woning Zaltbommel

ZALTBOMMEL (ANP) - In het Gelderse Zaltbommel is in de nacht van maandag op dinsdag rond 01.15 uur een overleden persoon aangetroffen, meldt de politie Gelderland op X. Het slachtoffer werd gevonden in een woning aan de Wichard van Pondlaan. "Hulp mocht helaas niet meer baten", aldus de politie.

7 uur geleden