OM: MH17-proces niet traineren, nabestaanden zien uit naar vonnis
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie vreest dat de advocaten van MH17-verdachte Oleg Poelatov zo veel nieuw en aanvullend onderzoek blijven vragen, dat de strafzaak nodeloos vertraging oploopt. "In de afgelopen weken hebben meerdere nabestaanden tegen het OM gezegd dat zij hopen dat na de uitoefening van het spreekrecht in september dit proces op afzienbare termijn kan worden afgerond", zei de officier van justitie donderdag bij de hervatting van het omvangrijke proces. "Veel nabestaanden zien uit naar een vonnis van de rechtbank, en dan naar rust."
Het OM verdenkt vier mannen van betrokkenheid bij het neerhalen van vlucht MH17 op 17 juli 2014 en van de moord op iedereen in het toestel. Alle 298 inzittenden - onder wie bijna 200 Nederlanders - kwamen om het leven. Vlucht MH17 van Malaysia Airlines vertrok van Amsterdam naar Kuala Lumpur. De Maleisische hoofdstad werd echter nooit bereikt. Boven oorlogsgebied in het oosten van Oekraïne werd de Boeing 777 uit de lucht geschoten. Uit meerdere onderzoeken blijkt dat MH17 is neergehaald met een Buk-raket, waarschijnlijk afgevuurd door pro-Russische separatisten die actief waren in Oost-Oekraïne.
Alleen de Russische verdachte Poelatov laat zich door advocaten verdedigen. Zij vroegen donderdag nogmaals om verschillende aanvullende onderzoeken. Zij willen bijvoorbeeld enkele getuigen nog eens aan de tand voelen. Ook willen zij alle wrakstukken van het vliegtuig bekijken, niet enkel de stukken die nu als relevant zijn aangemerkt.
Noodzakelijk onderzoek
Ook vinden ze het niet eerlijk dat het OM een uitgebreide visualisatie heeft kunnen maken om in de rechtbank te tonen, en zij die middelen niet tot hun beschikking hebben. Volgens advocaat Sabine ten Doesschate wil het OM "bij ieder verzoek van de verdediging een drempel opwerpen".
De officier reageerde dat "natuurlijk" noodzakelijk onderzoek moet plaatsvinden. "Maar het belang van de voortgang van dit strafproces, en in het bijzonder het belang van de nabestaanden, maakt dat naarmate het proces langer duurt steeds kritischer gekeken moet worden wat daadwerkelijk noodzakelijk is voor een goede en eerlijke waarheidsvinding, en wat niet." De rechtbank beslist volgende week welk onderzoek verder nog moet gebeuren.
Inhoudelijke fase
De strafzaak, die maart vorig jaar begon, is inmiddels in de inhoudelijke fase. Eerder deze maand is het omvangrijke dossier besproken. Na het spreekrecht van de nabestaanden in september, volgt het requisitoir van het OM, wat resulteert in een strafeis tegen de verdachten: rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski, diens assistent Poelatov en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko. De kans is zeer groot dat er een levenslange gevangenisstraf geëist gaat worden.
De uitspraak van de rechtbank wordt niet eerder dan volgend jaar verwacht.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Jill Helena is "verbijsterd en van slag" dat het Openbaar Ministerie heeft gevraagd om Ali B vrij te spreken van het aanranden van de zangeres. Ze hoorde er pas vlak voor het hoger beroep van, laat ze weten via haar advocaat Sébas Diekstra.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft woensdag aangifte gedaan van meerdere vormen van verkiezingsfraude. Het gaat onder meer om beïnvloeding en ronselen van volmachten. Dat zei ze donderdag bij aanvang van een tweede informatiebijeenkomst voor de raad over het onderzoek naar mogelijke stemfraude in de Zuid-Hollandse gemeente.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is baanbrekend dat een omstreden 'uitkleedfunctie' in de chatbot Grok wordt verboden. Dat zegt Robbert Hoving, directeur van Offlimits, een kenniscentrum over onlinemisbruik. Die organisatie spande met Fonds Slachtofferhulp een kort geding aan tegen de dienst en kreeg donderdag gelijk van de rechtbank in Amsterdam.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland steunt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten. De minister wil dat die met spoed nieuwe opvangplekken voor asielzoekers regelen.
3 uur geledenWEESP (ANP) - Criminelen gebruiken zwaardere en meer explosieven bij plofkraken op geldautomaten. Dat ziet Geldmaat, het bedrijf dat beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland. Na nieuwe aanvallen op zogeheten sealbagautomaten heeft Geldmaat donderdag maatregelen genomen om plofkraken te voorkomen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chatbot Grok mag zijn 'uitkleedfunctie' niet meer aanbieden in Nederland. De rechtbank in Amsterdam heeft de tool donderdag verboden, nadat het Fonds Slachtofferhulp en het expertisecentrum Offlimits dat hadden geëist in een kort geding.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Bart Swier heeft voor zijn cliënt Ali B ook om vrijspraak gevraagd voor het verkrachten van zangeres Ellen ten Damme. De advocaat stelde onder meer dat een verklaring van haar toenmalige partner niet als steunbewijs kan worden gebruikt.
4 uur geleden