OM mag reageren op onderzoekswensen MH17-verdachte Poelatov
SCHIPHOL (ANP) - De rechtbank op Schiphol hervat donderdag de rechtszaak tegen de vier verdachten in de zaak rond de ramp met vlucht MH17. Afgelopen week waren de advocaten aan het woord van Oleg Poelatov, de enige verdachte die zich in de rechtbank laat vertegenwoordigen. De andere drie hebben niets laten horen. Het Openbaar Ministerie is nu en waarschijnlijk ook vrijdag aan de beurt om op de onderzoekswensen van Poelatov te reageren.
De Nederlandse advocaten hebben namens de Rus een flink pakket aan onderzoekswensen geformuleerd. Zij willen onder meer vele getuigen horen, of opnieuw horen, die mogelijk nieuw licht kunnen werpen op de vliegramp met het toestel van Malaysia Airlines in 2014. Ook willen zij onderzoekers aan de tand voelen die hebben meegewerkt aan talloze rapporten die over de ramp zijn gemaakt.
Volgens de advocaten van voormalig luitenant-kolonel Poelatov heeft het internationale onderzoeksteam te zeer toegewerkt naar de hypothese dat MH17 boven het oosten van Oekraïne uit de lucht is geschoten met een Buk-raket die afkomstig was uit Rusland. In Oost-Oekraïne was een conflict gaande tussen pro-Russische separatisten en Oekraïense regeringstroepen. Voor andere mogelijkheden zou te weinig oog zijn geweest. Hun cliënt ontkent iedere betrokkenheid.
Het OM krijgt de komende dagen de kans om te laten weten hoe zij over de onderzoekswensen denken. De rechtbank komt eind deze maand met de beslissingen. De zaak bevindt zich nog in de voorbereidende fase, de rechtbank is van plan vanaf begin volgend jaar aan de inhoudelijke behandeling te beginnen.
Vlucht MH17 vertrok 17 juli 2014 van Amsterdam met bestemming Kuala Lumpur. De Maleisische hoofdstad werd echter nooit bereikt. De strafzaak begon afgelopen maart en zal waarschijnlijk minstens tot eind volgend jaar duren.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De angst om iets fout te doen bij het reanimeren blijkt voor mensen de grootste drempel om zich aan te melden voor burgerhulpverlening, blijkt uit onderzoek in opdracht van de Hartstichting. Burgerhulpverleners zijn mensen met een reanimatiecertificaat die na een oproep in een landelijk netwerk direct naar een slachtoffer kunnen voor de eerste hulp.
1 uur geledenWOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.
12 uur geledenNICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.
15 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
17 uur geleden