OM: levenslang om liquidaties en vergismoord buurthuis Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - In de strafzaak over de vergismoord op de 17-jarige stagiair Mohamed Bouchikhi in een buurthuis in Amsterdam heeft het Openbaar Ministerie dinsdag levenslange celstraffen geëist tegen de verdachten Randall D. (41) en Emylio G. (30). Hun strafzaak gaat ook over twee liquidaties in 2015 in Amsterdam-Zuidoost en Zaandam. Gruwelijke en schokkende feiten, aldus de officier van justitie in de rechtbank in Amsterdam.
De volstrekt onschuldige Bouchikhi kwam in januari 2018 om het leven toen twee gewapende mannen het buurthuis in de buurt Wittenburg binnendrongen en de stagiair aanzagen voor iemand anders.
De jonge Amsterdammer lag op zijn buik om zich te beschermen tegen het geweld, toen een van de schutters met een kalasjnikov het vuur op hem opende. Bij de schietpartij raakten twee anderen gewond, onder wie het vermoedelijke eigenlijke doelwit en een vrouw die door kogels in beide benen is geraakt.
Kookworkshop
"Meerdere, veelal minderjarige, ooggetuigen zijn voor het leven getraumatiseerd", aldus de officier van justitie over de dodelijke schietpartij in het buurthuis. "De gewonden zijn getekend voor het leven." De jongeren waren bezig met een kookworkshop. "De sfeer sloeg om in een verschrikkelijke nachtmerrie."
G. en D., die zich tijdens het zevendaagse strafproces in de rechtbank in Amsterdam beroepen op hun zwijgrecht, worden daarnaast verdacht van de moord op de 24-jarige honkballer Siegmar Flaneur aan het Leerdamhof in Amsterdam-Zuidoost in februari 2015. Het slachtoffer werd ‘s nachts van dichtbij en van achteren neergeschoten. Voor deze moord hoorde D. de officier om vrijspraak vragen, wegens gebrek aan doorslaggevend bewijs.
Lucas Boom
D. werd in de zomer van 2021 opgepakt op Curaçao. Hij staat bovendien terecht voor de liquidatie van crimineel Lucas Boom (43) in juni 2015. Dat gebeurde voor de ogen van tientallen basisschoolleerlingen naast een schoolplein in Zaandam.
Daarbij zou een van de schutters de laser van zijn wapen zelfs op een kind hebben gericht. In de straat lagen tientallen hulzen en raakten geparkeerde auto’s beschadigd. Er zijn op klaarlichte dag volgens het OM 38 kogels afgevuurd met automatische wapens. Er gingen meerdere voorverkenningen aan vooraf.
Levensdelicten
"Het zijn drie levensdelicten, de ene is nog gruwelijker dan de andere. Die hadden grote impact op betrokkenen, omdat er niet alleen gericht, maar ook ongecontroleerd en in het wilde weg met automatische wapens werd geschoten", zei de aanklager. De afrekeningen in het criminele circuit noemde ze kil en gewetenloos.
Het requisitoir van het OM nam de hele dag in beslag. De strafzaak gaat volgende week verder met de pleidooien. De uitspraak staat gepland op 4 augustus.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
7 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.
9 uur geleden