OM in zaak De Mos: zaak gaat over vriendjespolitiek
DEN HAAG (ANP) - De strafzaak tegen de Haagse politici Richard de Mos, Rachid Guernaoui en vijf ondernemers gaat over "vriendjespolitiek". Dat zei de advocaat-generaal (officier van justitie in hoger beroep) dinsdag bij de aanvang van zijn onderbouwing van de strafeis tegen de mannen. De rechtbank sprak ze allen vrij van onder meer omkoping, corruptie en schending van het ambtsgeheim. Het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep.
Volgens de advocaat-generaal proberen de fractievoorzitter van Hart voor Den Haag en zijn medeverdachten hun gedrag goed te praten of te bagatelliseren, maar volgens hem komt er uit het dossier "een minder fraai beeld naar voren". "Invloed wordt gekocht. Ondernemers krijgen daadwerkelijk invloed op de politieke agenda en besluitvorming. Met open ogen gingen De Mos en Guernaoui een grens over."
Voor het formuleren van de strafeisen is in het gerechtshof in Den Haag de hele dag uitgetrokken.
Verdenkingen
De rechtbank maakte eerder in een ongekend harde uitspraak gehakt van de verdenkingen van het OM, dat 22 maanden voorwaardelijk had geëist tegen de 47-jarige De Mos. Volgens de advocaat-generaal bevat de uitspraak van de rechter onjuistheden en is er sprake van een onzorgvuldige benadering.
De zaak sleept inmiddels al jaren, in oktober 2019 was er een inval in onder meer de werkkamers van toen nog wethouders De Mos en Guernaoui. Ze hebben alle beschuldigingen altijd in alle toonaarden ontkend, net als de Haagse ondernemers.
Het is nog onduidelijk wanneer het hof uitspraak doet.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao, Aruba en Bonaire moeten harde keuzes maken op het gebied van toerisme. De eilanden hebben de afgelopen jaren een forse groei van het aantal bezoekers gezien. Maar de groei heeft nadelige gevolgen voor onder andere het milieu en de leefbaarheid. Dat zegt oud-minister en financieel toezichthouder Hans Hoogervorst.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland gaat miljoenen investeren in de aanleg van een buitendijkse haven in Urk. Een meerderheid van de Staten heeft ingestemd met dit collegevoorstel. Onder de tegenstanders zijn PRO, Partij voor de Dieren en coalitiepartij VVD. Die fracties vinden de financiële risico's te groot en stellen dat het veel te lang duurt voordat de investering wordt terugverdiend.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.
5 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.
9 uur geleden