Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM heeft nieuwe belastende communicatie van Rico de Chileen

OM heeft nieuwe belastende communicatie van Rico de Chileen

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie meent opnieuw een stapel belastende informatie tegen Richard R., alias Rico de Chileen, te hebben binnengehaald. R. wordt verdacht van het leiden van een criminele organisatie, die zich onder meer zou hebben toegelegd op het plegen van liquidaties. De nieuwe informatie is afkomstig uit een gekraakte pgp-telefoon van een verondersteld lid van de bende van R. Dat zei het OM woensdag op een tussentijdse zitting in de strafzaak tegen R. in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.

Met pgp-telefoons (Pretty Good Privacy) kunnen versleutelde berichten worden verstuurd. In het onderzoek tegen R. zijn al vele berichten door specialisten van het Nederlands Forensisch Instituut leesbaar gemaakt. Daaruit is onder meer gebleken dat R. nauw samenwerkte met de criminelen Ridouan Taghi en Naoufal F. Dit drietal heeft de organisatie volgens het OM geleid. Taghi staat terecht in het liquidatieproces Marengo, F. is tot levenslang veroordeeld in weer een andere zaak.

Uit de nieuwe berichten die aan het dossier zijn toegevoegd, blijkt dat R. niet alleen met criminele kopstukken over liquidaties sprak, maar ook met het lagere echelon, stelt het OM vast.

Kritiek op OM

Tot dusver heeft R. over zijn rol bij moorden gezwegen. Hij werd in oktober 2017 in zijn geboorteland Chili opgepakt op verzoek van justitie in Amsterdam, en vervolgens aan Nederland uitgeleverd. Sindsdien zit hij in een cel in de extra beveiligde gevangenis in Vught. Hij wordt door het OM gerekend tot het zwaarste segment criminelen van dit moment.

R.'s advocaat Leon van Kleef uitte opnieuw felle kritiek op de werkwijze van het OM. Op een zitting in augustus betichtte justitie de raadsman van een poging tot beïnvloeding van een getuige. Hij reageerde daar furieus op. Ook in het nieuwe onderzoeksmateriaal lijkt de advocaat een dubieuze rol te spelen, onder meer als leverancier van onderzoeksinformatie aan verdachten. Volgens Van Kleef is het OM bezig met een "gecoördineerde aanval" op zijn kantoor. Ook in het Marengoproces is het optreden van sommige advocaten door justitie uitvoerig ter sprake gebracht. Dat leidde tot veel ophef.

R. blijft vastzitten

Volgens het OM heeft het de pgp-berichten in de zaak tegen Rico de Chileen louter ingebracht om de verdenkingen tegen hem handen en voeten te geven. "Het bericht is niet door ons opgemaakt, het stond op een telefoon."

De rechtbank bepaalde dat R. blijft vastzitten tot in elk geval de volgende tussentijdse zitting op 15 december.

Meer uit Binnenland

Politie veegt rotonde met anti-azc-betogers leeg in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.

6 uur geleden
Koningspaar sluit 5 mei-concert swingend af met latinmuziek

AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.

7 uur geleden
Spanje zal cruiseschip Hondius ontvangen op Canarische Eilanden

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.

7 uur geleden
Oceanwide verwacht evacuatie drie opvarenden Hondius woensdag

VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.

11 uur geleden
Britse premier wil landgenoten op Hondius helpen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.

12 uur geleden
Ministerie: drie opvarenden Hondius worden naar Nederland gehaald

DEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.

13 uur geleden
WHO: ziekste patiënten naar Nederland voor behandeling

GENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.

14 uur geleden