OM heeft nieuwe belastende communicatie van Rico de Chileen
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie meent opnieuw een stapel belastende informatie tegen Richard R., alias Rico de Chileen, te hebben binnengehaald. R. wordt verdacht van het leiden van een criminele organisatie, die zich onder meer zou hebben toegelegd op het plegen van liquidaties. De nieuwe informatie is afkomstig uit een gekraakte pgp-telefoon van een verondersteld lid van de bende van R. Dat zei het OM woensdag op een tussentijdse zitting in de strafzaak tegen R. in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.
Met pgp-telefoons (Pretty Good Privacy) kunnen versleutelde berichten worden verstuurd. In het onderzoek tegen R. zijn al vele berichten door specialisten van het Nederlands Forensisch Instituut leesbaar gemaakt. Daaruit is onder meer gebleken dat R. nauw samenwerkte met de criminelen Ridouan Taghi en Naoufal F. Dit drietal heeft de organisatie volgens het OM geleid. Taghi staat terecht in het liquidatieproces Marengo, F. is tot levenslang veroordeeld in weer een andere zaak.
Uit de nieuwe berichten die aan het dossier zijn toegevoegd, blijkt dat R. niet alleen met criminele kopstukken over liquidaties sprak, maar ook met het lagere echelon, stelt het OM vast.
Kritiek op OM
Tot dusver heeft R. over zijn rol bij moorden gezwegen. Hij werd in oktober 2017 in zijn geboorteland Chili opgepakt op verzoek van justitie in Amsterdam, en vervolgens aan Nederland uitgeleverd. Sindsdien zit hij in een cel in de extra beveiligde gevangenis in Vught. Hij wordt door het OM gerekend tot het zwaarste segment criminelen van dit moment.
R.'s advocaat Leon van Kleef uitte opnieuw felle kritiek op de werkwijze van het OM. Op een zitting in augustus betichtte justitie de raadsman van een poging tot beïnvloeding van een getuige. Hij reageerde daar furieus op. Ook in het nieuwe onderzoeksmateriaal lijkt de advocaat een dubieuze rol te spelen, onder meer als leverancier van onderzoeksinformatie aan verdachten. Volgens Van Kleef is het OM bezig met een "gecoördineerde aanval" op zijn kantoor. Ook in het Marengoproces is het optreden van sommige advocaten door justitie uitvoerig ter sprake gebracht. Dat leidde tot veel ophef.
R. blijft vastzitten
Volgens het OM heeft het de pgp-berichten in de zaak tegen Rico de Chileen louter ingebracht om de verdenkingen tegen hem handen en voeten te geven. "Het bericht is niet door ons opgemaakt, het stond op een telefoon."
De rechtbank bepaalde dat R. blijft vastzitten tot in elk geval de volgende tussentijdse zitting op 15 december.
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
1 minuut geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
8 minuten geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving bij het Drentse gasveld Eleveld, nabij Assen, is opgelopen naar 955. Dat meldt de Commissie Mijnbouwschade. Dinsdagmiddag ging het nog om 630 meldingen.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal advocaten in Nederland groeide afgelopen jaar met iets meer dan 1,5 procent tot 19.046, meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA). Het aantal sociaal advocaten blijft krimpen.
22 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep vijf jaar cel geëist tegen de eigenaren van de website Funcaps voor de handel in illegale medicijnen. De rechtbank in Mechelen legde Jord van W. (31) en Stefan P. (30) eerder beiden een werkstraf van 120 uur op. Hun bedrijf kreeg toen een boete van 80.000 euro. Zowel het OM als de verdachten gingen daartegen in hoger beroep.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) wil alleenstaande mannelijke asielzoekers weer terugsturen naar België. Europese landen mogen asielzoekers terugsturen naar het land waar zij zich als eerste hebben gemeld. Maar de Raad van State verbood afgelopen zomer om alleenstaande mannen terug te sturen naar het zuidelijke buurland, omdat zij daar volgens de hoge bestuursrechter slecht worden opgevangen. De minister gaat deze mensen per direct weer terugsturen, omdat zij volgens hem nu wel een opvangplaats kunnen krijgen.
1 uur geledenVELSEN (ANP) - Bij het stadion in Velsen-Zuid waar zondag de Eredivisiewedstrijd tussen Telstar en PSV wordt gespeeld, wordt die middag en avond cameratoezicht gehouden. De burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente heeft dat besloten na recente ongeregeldheden rond het stadion.
1 uur geleden