Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM heeft nieuwe belastende communicatie van Rico de Chileen

OM heeft nieuwe belastende communicatie van Rico de Chileen

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie meent opnieuw een stapel belastende informatie tegen Richard R., alias Rico de Chileen, te hebben binnengehaald. R. wordt verdacht van het leiden van een criminele organisatie, die zich onder meer zou hebben toegelegd op het plegen van liquidaties. De nieuwe informatie is afkomstig uit een gekraakte pgp-telefoon van een verondersteld lid van de bende van R. Dat zei het OM woensdag op een tussentijdse zitting in de strafzaak tegen R. in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.

Met pgp-telefoons (Pretty Good Privacy) kunnen versleutelde berichten worden verstuurd. In het onderzoek tegen R. zijn al vele berichten door specialisten van het Nederlands Forensisch Instituut leesbaar gemaakt. Daaruit is onder meer gebleken dat R. nauw samenwerkte met de criminelen Ridouan Taghi en Naoufal F. Dit drietal heeft de organisatie volgens het OM geleid. Taghi staat terecht in het liquidatieproces Marengo, F. is tot levenslang veroordeeld in weer een andere zaak.

Uit de nieuwe berichten die aan het dossier zijn toegevoegd, blijkt dat R. niet alleen met criminele kopstukken over liquidaties sprak, maar ook met het lagere echelon, stelt het OM vast.

Kritiek op OM

Tot dusver heeft R. over zijn rol bij moorden gezwegen. Hij werd in oktober 2017 in zijn geboorteland Chili opgepakt op verzoek van justitie in Amsterdam, en vervolgens aan Nederland uitgeleverd. Sindsdien zit hij in een cel in de extra beveiligde gevangenis in Vught. Hij wordt door het OM gerekend tot het zwaarste segment criminelen van dit moment.

R.'s advocaat Leon van Kleef uitte opnieuw felle kritiek op de werkwijze van het OM. Op een zitting in augustus betichtte justitie de raadsman van een poging tot beïnvloeding van een getuige. Hij reageerde daar furieus op. Ook in het nieuwe onderzoeksmateriaal lijkt de advocaat een dubieuze rol te spelen, onder meer als leverancier van onderzoeksinformatie aan verdachten. Volgens Van Kleef is het OM bezig met een "gecoördineerde aanval" op zijn kantoor. Ook in het Marengoproces is het optreden van sommige advocaten door justitie uitvoerig ter sprake gebracht. Dat leidde tot veel ophef.

R. blijft vastzitten

Volgens het OM heeft het de pgp-berichten in de zaak tegen Rico de Chileen louter ingebracht om de verdenkingen tegen hem handen en voeten te geven. "Het bericht is niet door ons opgemaakt, het stond op een telefoon."

De rechtbank bepaalde dat R. blijft vastzitten tot in elk geval de volgende tussentijdse zitting op 15 december.

Meer uit Binnenland

Raad voor de rechtspraak: zorgen over zorgvuldigheid wetgeving

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak maakt zich zorgen over de zorgvuldigheid van het wetgevingsproces. In het jaarverslag over 2025 geeft de raad aan dat "de kwaliteit van het wetgevingsproces onder druk staat". Daardoor zou de uitvoerbaarheid en de kwaliteit van wetten in het gedrang komen.

16 minuten geleden
Opnieuw meer meldingen van huiselijk geweld bij Veilig Thuis

DEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis kreeg vorig jaar opnieuw meer meldingen van vermoedelijk huiselijk geweld en kindermishandeling. Dat melden Veilig Thuis en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het advies- en meldpunt kreeg 136.000 meldingen binnen; een jaar eerder waren dat er nog 129.000.

2 uur geleden
Rechter die duizenden Woo-verzoeken deed, mag geen zaken doen

HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.

10 uur geleden
Opnieuw grijpt mobiele eenheid in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.

11 uur geleden
IND gaat toetsen of asielzoeker naar veilig deel Syrië kan

DEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.

12 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht tegen asielopvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.

13 uur geleden
Heinen staat open voor belasten van overwinsten, maar nu nog niet

DEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.

14 uur geleden