OM: gekraakte chats extra bewijs, eisen Eris blijven onveranderd
SCHIPHOL (ANP) - Nieuwe informatie in het omvangrijke liquidatieproces Eris heeft extra bewijs tegen een aantal verdachten opgeleverd, maar geeft het Openbaar Ministerie geen aanleiding de al eerder in hoger beroep uitgesproken strafeisen aan te passen.
Dat zei het OM donderdag tijdens een ingelaste zitting in het proces, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. De nieuwe informatie bestaat uit een aantal versleutelde chats in twee Blackberry's van een van de verdachten. De berichten zijn onlangs leesbaar gemaakt door specialisten van het Nederlands Forensisch Instituut. De communicatie is ook van belang voor andere, nog lopende onderzoeken. Het OM weidt daar niet over uit.
Eris gaat onder meer over vijf liquidaties. De inmiddels verboden motorclub Caloh Wagoh speelde hierin een centrale rol. Hoofdverdachte in de zaak is Delano R. (54), alias Keylow, gewezen voorman van de club. De rechtbank legde aan vier van de in totaal negentien verdachten een levenslange celstraf op. In hoger beroep heeft justitie in maart zes keer levenslang geëist.
Liquidatieorganisatie
De inhoud van de chats toont volgens het OM opnieuw aan "dat er sprake was van een nietsontziende liquidatieorganisatie. Dat er lichtzinnig werd omgegaan met het leven van anderen. Dat ook ander geweld niet werd geschuwd, zoals invalide maken door een rugschot of schieten in de knieschijven."
Het onderzoek naar de nieuwe informatie heeft tot vertraging geleid van het proces in hoger beroep. Het gerechtshof had volgens de oorspronkelijke planning donderdag uitspraak willen doen. Volgens de laatste planning gaat dat nu op 12 februari gebeuren.
Op 14, 15, 16 en 23 januari zijn zittingsdagen gepland waarop een aantal advocaten en verdachten nog het woord kunnen voeren. Het staat niet vast dat al die dagen ook zullen worden gebruikt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
9 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
14 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
15 uur geleden