OM geeft visie op verdere vervolging hoofdverdachte Ruinerwold
ASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie maakt donderdag zijn visie kenbaar op de verdere vervolging van Gerrit Jan van D., de hoofdverdachte in de Ruinerwoldzaak. Gedragsdeskundigen vinden dat Van D. niet terecht kan staan, omdat zijn hersenen te zeer beschadigd zijn.
Substantiële verbetering in zijn toestand is niet te verwachten, denken zij. Van D. (68) kreeg in 2016 een herseninfarct, met grote hersenschade tot gevolg. Er valt nauwelijks met hem te communiceren.
Het OM beschuldigt weduwnaar Van D. onder meer van jarenlange vrijheidsberoving van zes van zijn kinderen. Hij zou hen, in samenwerking met medeverdachte Josef B., tegen hun wil hebben vastgehouden op een boerderij nabij het Drentse dorp Ruinerwold. De zaak kwam in oktober 2019 aan het licht en haalde internationaal het nieuws.
Van meet af aan was duidelijk dat Van D. door zijn medische problemen geen doorsnee verdachte was. Een verhoor van de man heeft tot dusver niet kunnen plaatsvinden. Josef B. heeft de beschuldigingen van de hand gewezen en zegt dat de strafzaak "een heksenjacht" is. Hij is vorig jaar op vrije voeten gesteld, in afwachting van het proces.
Van D.’s advocaten hebben al veel eerder aangegeven dat zijn cliënt niet terecht kan staan, door zijn medische problemen. Zij zullen dit standpunt donderdag nogmaals toelichten, gesteund door de bevindingen van de deskundigen.
De rechtbank heeft Van D. in januari bezocht, om zijn toestand zelf te kunnen opnemen. Op 4 maart beslist zij of de vervolging van de man moet worden gestaakt, opgeschort of doorgezet.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een naamswijziging wordt goedkoper en daar is ook geen opgaaf van reden meer voor nodig, als het aan het kabinet ligt. Demissionair staatssecretaris Arno Rutte van Justitie en Veiligheid wil op die manier mensen helpen die bijvoorbeeld hun adoptienaam willen wijzigen. De soepelere voorwaarden gelden voor iedereen maar één keer.
3 uur geleden