Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM gaat meer delicten zelf bestraffen, niet meer via rechter

OM gaat meer delicten zelf bestraffen, niet meer via rechter

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) wil verdachten van delicten waarop maximaal zes jaar celstraf staat vaker zelf bestraffen, dus zonder hen voor de rechter te brengen. Dat betekent dat verdachten van strafbare feiten als diefstal, vandalisme of een eenvoudige mishandeling vaker een boete of taakstraf zullen krijgen in plaats van een door de rechtbank opgelegde korte gevangenisstraf. Het OM spreekt van een "bijgestelde koers", die er onder andere toe moet leiden dat rechtbanken meer tijd hebben voor zwaardere strafzaken.

Volgens Rinus Otte, voorzitter van het college van procureurs-generaal van het OM, draait ongeveer 80 procent van de strafdossiers van justitie niet om zeer ernstige feiten, maar om zaken waarin uiteindelijk gevangenisstraffen worden opgelegd van hooguit een paar weken of maanden. "Blijven we in die zaken steevast dagvaarden, dan heeft dat tot gevolg dat men bij de rechtspraak minder ruimte zal hebben voor andere, zwaardere zaken. Blijven we in die zaken celstraffen vorderen, dan worden de capaciteitsproblemen bij het gevangeniswezen nog groter en lopen de wachttijden nog verder op." Bovendien is volgens hem bekend dat korte celstraffen vaak minder effect hebben.

Het OM heeft sinds 2008 al de wettelijke bevoegdheid om voor overtredingen of misdrijven waarop maximaal zes jaar gevangenisstraf staat een zogeheten strafbeschikking op te leggen, maar heeft daar tot nu toe lang niet altijd gebruik van gemaakt. Dat gaat nu dus veranderen.

De Nationale Ombudsman heeft zich in het verleden kritisch uitgelaten over de strafbeschikking. Zo meldde de waakhond in 2020 dat veel burgers vaak niet weten wat de gevolgen ervan zijn, zoals dat ze een strafblad krijgen. Een jaar later waarschuwde de ombudsman dat het OM te weinig rekening houdt met de belangen van slachtoffers als het een strafbaar feit zelf afhandelt. Collegevoorzitter Otte meldt nu dat er een nieuw stelsel van schadevergoedingen komt dat ervoor zal zorgen dat slachtoffers sneller worden gecompenseerd, in samenspraak met Slachtofferhulp Nederland.

Meer uit Binnenland

Protest in Wageningen bij toespraak Brekelmans op 5 Mei Plein

WAGENINGEN (ANP) - De Nationale Herdenking van de Bevrijding in Wageningen is maandag kort verstoord door een protest op het 5 Mei Plein. Zeker een persoon liep tijdens de toespraak van defensieminister Ruben Brekelmans het plein op. Er werden leuzen geroepen, onder meer 'Free Palestine'.

9 minuten geleden
Ambassadeurs van de Vrijheid per helikopter op weg naar festivals

GILZE-RIJEN (ANP) - De Ambassadeurs van de Vrijheid zijn maandagochtend per helikopter vanaf vliegbasis Gilze-Rijen vertrokken naar de diverse bevrijdingsfestivals in het land waar ze optreden. Na het fotomoment en interviews met de aanwezige pers vertrokken ze rond 10.45 uur in de helikopters. Defensie vliegt de artiesten maandag door het land van het ene festival naar het andere.

15 minuten geleden
Dode en gewonde na schietpartij Wanroij

WANROIJ (ANP) - Bij een schietincident in Wanroij (Noord-Brabant) is een persoon overleden en iemand gewond geraakt. De gewonde is naar het ziekenhuis gebracht. Het incident gebeurde in een woning op de Lamperen, meldt de politie. Het is nog onduidelijk wat zich daar heeft afgespeeld.

54 minuten geleden
Donald Tusk aangekomen in Wageningen voor vrijheidsviering

WAGENINGEN (ANP) - De Poolse premier Donald Tusk is maandagochtend aangekomen op het 5 Mei Plein in Wageningen voor de Nationale Viering van de Bevrijding. Hij werd daar ontvangen door onder anderen premier Dick Schoof en de Wageningse burgemeester Floor Vermeulen.

1 uur geleden
Problemen met treinverkeer in de Randstad

UTRECHT (ANP) - Op meerdere trajecten in de Randstad rijden maandagochtend geen of minder treinen. Tussen Gouda en Zoetermeer Oost rijden door een wisselstoring geen treinen, reizigers tussen Utrecht en Den Haag hebben daar last van. Een defecte bovenleiding zorgt ervoor dat er tussen Zaandam en Purmerend Overwhere geen treinen rijden. Dat zorgt voor problemen op het traject tussen Amsterdam Sloterdijk en Hoorn Kersenboogerd.

2 uur geleden
Veel rook door brand bij autobedrijf in Alphen aan den Rijn

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Bij een autobedrijf aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn is in de nacht van zondag op maandag een grote brand uitgebroken. Bij de brand komt erg veel rook vrij, meldt de Veiligheidsregio Hollands Midden.

4 uur geleden
Woningen ontruimd om grote brand in flat Amersfoort

AMERSFOORT (ANP) - In een flatgebouw aan de Vreeland in Amersfoort heeft in de nacht van zondag op maandag een grote uitslaande brand gewoed. De Veiligheidsregio Utrecht meldt dat meerdere woningen in de flat moesten worden ontruimd. Een persoon is naar het ziekenhuis gebracht. De brand is inmiddels geblust.

4 uur geleden