OM erkent weer fouten bij identificatie klimaatactivisten Schiphol
HAARLEM (ANP) - Opnieuw erkent het Openbaar Ministerie dat er fouten zijn gemaakt bij het identificeren en opsporen van klimaatactivisten na een demonstratie op het terrein van Schiphol. Van 64 mensen kan het OM niet meer vaststellen of ze juist zijn geïdentificeerd, meldt het OM vrijdag. Bij negen mensen was de identificatie onjuist of twijfelachtig. Van negentig mensen weet het OM wel zeker dat ze bij de demonstratie op Schiphol waren in november 2022.
"Wij betreuren dat in een groot aantal gevallen de identificatie onzorgvuldig heeft plaatsgevonden en dat wij de betrokken personen niet goed hebben geïnformeerd", laat hoofdofficier van justitie Digna van Boetzelaer weten. Ze zegt dat het complex en tijdrovend is om mensen te identificeren als ze geen identiteitsbewijs bij zich hebben. Het is wel mogelijk om dan alsnog vast te stellen wie ze zijn, maar dan had de opsporingsambtenaar "scherper moeten vastleggen hoe zo'n herkenning tot stand komt".
Mensen die werden geïdentificeerd kregen later een brief thuis van het OM met daarin een waarschuwing. Acht mensen zeiden toen er niet bij te zijn geweest. Het OM had in totaal 175 waarschuwingsbrieven verstuurd op basis van de informatie van de Koninklijke Marechaussee. De acht die aan de bel hadden getrokken waren deze zomer al uit het systeem gehaald. Nu zijn ook de gegevens verwijderd van de anderen van wie niet zeker was of ze erbij waren.
Leerpunt
De waarschuwingsbrief was ook een leerpunt, stelt Van Boetzelaer. Het OM had moeten uitleggen dat die geen juridische status heeft en de brief had minder stellig gekund, zegt ze. Ook had een reactiemogelijkheid geholpen, zodat misschien meer mensen contact hadden opgenomen met het OM.
Extinction Rebellion (XR) en Greenpeace noemden de brief intimiderend. De organisaties waren de initiatiefnemers achter de demonstratie op het terrein van Schiphol. Daarbij ketenden sommige klimaatactivisten zich vast aan privéjets op het terrein.
Vijf verdachten moesten voorkomen omdat ze zich hadden vastgeketend aan privévliegtuigen. In de zomer was een van die zaken al geseponeerd, "dit bleek niet degene te zijn die we dachten dat het was", legt een woordvoerster uit. Nu zijn ook de andere vier zaken geseponeerd. Dat komt door een combinatie van factoren, zoals de problemen rondom de identificatie van de andere activisten, een beperkte capaciteit bij de rechtelijke macht en de te verwachten straf, aldus het OM.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
17 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
21 uur geleden